Recenze

Vražedná temnota

Dokáže najít detektiv Josie Quinnová cestu z temnoty dřív, než zemře někdo další? Krimi VRAŽEDNÁ TEMNOTA je opět po čertech záživná a svižní jízda plná napětí, podivných vražd a mrazivé atmosféry. Sympatická policejní dvojice Josie a Noah má plné ruce práce s novým případem a navíc se ještě ozývají hlasy minulosti.

Název: Vražedná temnota
Autor: Lisa Reganová
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 384

Když strážce parku narazí v lese na těla Valerie a Tylera Yatesových, detektiv Josie Quinnová tuší, že jde o víc než jen o náhodnou otravu. Pitva jí dá za pravdu – Valerii někdo před smrtí do krku hrubě zastrčil přívěsek. Při prohledávání okolí objeví Josiin tým třetí spací pytel, což naznačuje, že u ohně mohl být tu noc ještě někdo. Byla to neznámá pohřešovaná oběť? Nebo podezřelý na útěku? Mohla by to být žena, která chvíli nato vyběhla z lesa přímo pod kola Josiina auta? Indicie Josii vedou na místa ukrytá hluboko v lese – do propletených jeskyní a na statek mimo civilizaci, kam se lidé chodí schovávat a kde se setkají s mladou dívkou s vyděšenýma očima a obvázanými zápěstími, která ví víc, než říká. Druhý den ji však najdou mrtvou. A se shodným přívěskem…
Josie musí zjistit význam smrtelné ozdoby a dopadnout zvráceného vraha dříve, než přijde o život další nevinný člověk. Nebo už je příliš pozdě a vše pohltí temnota?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Vražedná temnota je sedmým dílem ze série Josie Quinnová a jede pořád ve velmi atraktivním tempu jako předchozí počiny. Autorka nepíše nijak náročným stylem, ale dokáže ze svého případu vycucnout ty nejzáživnější i fascinující momenty a donutit své čtenáře sledovat každé vyšetřování s pořádnou dávkou zvědavosti a neklidu.

Příběh vyprávěný er-formou jde po celou dobu ve stopách hlavní hrdinky Josie. Ta na sebe nabaluje další neméně zajímavé postavy, které vás budou hodně bavit a je úplně jedno, zda se jedná o osoby z její bezprostřední blízkosti či zvrácené podezřelé. Ve vedlejší roli ji zdárně sekunduje sympaťák Noah a jejich další případ je plný podivností, temného lesa, zvláštní sekty i tajemného poustevníka.

„Je ve vás temnota, detektive Quinnová.“
„Temnota je v každém z nás, paní Faddenová.“
Oči se jí rozzářily, jako by Josie odpověděla správně na testovací otázku. „Máte pravdu! V každém z nás je temnota. Někteří lidé přicházejí na svět a využívají svoji temnotu. Velmi snadno dělají hrozné věci. Jejich světlo je pohřbené tak hluboko, že ho většina z nich nikdy nenajde. Jiní, jako já nebo Jack – jako vy – se stáváme oběťmi, často a krutě, což pohřbívá naši vlastní temnotu tak hluboko, že se k ní jen stěží dokážeme dostat. Lidé jako my, pokud se chtějí plně stát sami sebou, se musejí k tomu kousku uvnitř sebe dostat.“

Další případ sympatické Josie je opět nadupán napětím, komplikovaným případem a lehce ujetým pachatelem. Autorka si udržuje stabilní tempo, lehce zvýšené, a vede vás spletitými uličkami vyšetřování ke zdárnému konci, který je opět vyšponován na maximum a na emoce také dojde. Moc se mi líbila vystavěná atmosféra kolem celého příběhu. Nejen, že má nádech mrazivého odéru a temných stínů, ale dost často se dějem prohání děsivé hřmění, které cítíte až v konečkách prstů a někdy se blesky objeví i v osobním životě.

Autorka nás namlsala u prvních dílů dechberoucím a zběsilým dějem, v kterém se řeší nejen zvrácené případy, ale i osobní, velmi atraktivní, život hlavní hrdinky. Na čtenáře to působí jako neuvěřitelně natřískaný děj, z kterého se tají dech, a vy nevíte, na jakou stranu a kam se dříve zaměřit. Poslední díly se už více méně věnují jednotlivým případům a Josiin život je odstaven na vedlejší kolej, pouze několika zmínkami, aby se neřeklo, hodí svoji hrdinku na chvíli do osobní temnoty. Děj je tak plně odkázán na dějovou linku, která je ale pořádně zašmodrchaná a prolezlá nekalými stíny. Mně ta jízda plná zvratů a akcí trochu chybí, nicméně pořád se jedná o napětím prošpikovaný výlet do světa zločinu.

Detektivka Vražedná temnota se mi opět líbila a i když ji do bezchybné dokonalosti maličko cosi chybělo, byla jsem spokojená. Už teď se těším na další setkání s Josie i Noahem a vy si určitě tuto skvělou sérii nenechejte ujít. Nudit se rozhodně nebudete.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další výtečný případ plný temné atmosféry a podivností děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Vražedná temnota pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *