Recenze

Velrybí divadlo

Pojďte se společně ponořit do románové ságy odehrávající se v Anglii i ve Francii a staňte se součástí rodiny Seagraveových, kteří vám přirostou k srdci a v jejichž společnosti se budete cítit velmi dobře. Román VELRYBÍ DIVADLO je poutavou i dojemnou záležitostí, která se vám dostane pod kůži.

Název: Velrybí divadlo
Autor: Joanna Quinnová
Překlad: Zora Freiová
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2023
Počet stran: 624

Jedné bouřlivé noci roku 1928 vyplaví moře na břeh Lamanšského průlivu velrybu. Podle zákona patří králi, ale dvanáctiletá osiřelá Cristabel s ní má jiné plány. Spolu s ostatními obyvateli venkovského panství Chilcombe — sestrou Flossie, bratrem Digbym, služkou Maudie a hostujícím umělcem Tarasem — si z hrudního koše obrovského zvířete udělají divadlo. Jen tam, pod klenbou z velrybích kostí, může Cristabel uniknout bezohlednému chování svých nevlastních rodičů i rázné vychovatelce a nechat zazářit svou fantazii. Blíží se ale druhá světová válka, která odkloní životy jednotlivých protagonistů na zcela jiné koleje. Někteří z nich už nechtějí hrát role, které se od nich očekávají, a tak v počínajícím světovém konfliktu musí každý z nich najít způsob, jak napsat svůj vlastní příběh…

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavý román Velrybí divadlo je prvotinou anglické autorky Joanny Quinnové a musím zkonstatovat, že velmi zdařilou až výjimečnou. Neuvěřitelné, jak si tato dáma dokáže pohrát s dějovou osou a vystavět silný příběh, který pevně stojí v základech a na jehož vlnách se nese množství emocí, drobných pocitů i nepatrných nuancí či odstínů, jenž bezpečně drží při sobě. Tahle anglická rodina je opravdu zvláštní, ale vy směle vstupte do jejich příběhu, protože tady vás přijmou bez podmínek a s otevřenou náručí.

Děj odehrávající se v letech 1920 – 1945 nabídne svým čtenářům hutný a mnohovrstevný příběh. Podíváte se společně na anglické venkovské panství Chilcombe a stanete se součástí dětských her i pocitů malých členů rodiny Seagraveových, v jehož středu stojí láska k divadlu a jedné mrtvé velrybě. Děti rostou, Evropa se chystá na válku a Hitler pomalu vstupuje na okupovaná území. I pro rodinu Seagraveových to znamená životní změnu a pro všechny nastal čas zapomenout na umění i bezstarostnost a nasměrovat svůj osud do nových, možná nebezpečných vod svého života.

Cristabel si vždycky přála, aby byl její život příběhem. Každá z jejích milovaných Hentyho knih začínala úvodním dopisem od autora, oslovujícím čtenáře „Drazí hoši“. Skýtalo jí to pocit, že patří do jakéhosi klubu – klubu, který čekají velké věci. Henty ke svým hochům nikdy nemluvil svrchu. S životními jistotami byli právě tak obeznámení jako on: britské impérium je nejlepší na světě, ale odvahu lze nalézt všude, protože, drazí hoši, každý z nás musí vybojovat své vlastní bitvy.
Vedle strýčka Willoughbyho byl Henty první, kdo s ní mluvil vlídně. Byl první, kdo trval na tom, že její vlastní chování je důležité, a kdo naznačoval, že by mohla ve světě zanechat stopu, což znamenalo, že existuje.

Autorka píše velmi vyspělým a uceleným stylem, který drží příběh pevně pohromadě. Zvýšené množství postav, jejichž osudy autorka rozprostírá do detailů, vás nijak nezatěžují, ba naopak vám pomáhají ponořit se více do této zvláštní rodiny, v které fungují vztahy podivnou, fascinující formou a vy s nimi prožíváte každé dobrodružství, události i emoce. Tihle lidé vám přirostou k srdci a jejich životní přerody budete sledovat se zvědavostí a okouzlením.

Román nemá žádné svižné, dechberoucí tempo, ale osudy jejich protagonistů jsou natolik jímavé a poutavé, že si na tento pozvolný, zdánlivě lenivý styl velmi brzo zvyknete a vlastně vám v něm bude hodně dobře. Stále se budete chtít vracet do této jemné a přátelské společnosti a vrátit se znova do reality všedních dnů se pro vás stane nežádoucí záležitostí.

Románová sága Velrybí divadlo s příjemnou kulisou ojedinělé atmosféry, která vás pozvolna přikrývá svojí hebkou pokrývkou, v které je vám náramně dobře a bezpečně, navzdory některým bolestným i dojemným událostem, se mi moc líbila a její hrdinové se pro mě stali milými a vítanými společníky. Pokud máte rádi obsáhlé romány, v kterých čas plyne svým tempem a jehož příběh vás dokáže vtáhnout a stát se středobodem i vašeho světa, pak tady určitě nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi výživné, dojemné i nevšední vyprávění plné emocí a vztahů děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Velrybí divadlo pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *