Recenze

Agónie a Extáze

Životopisný román o Michelangelovi Buonarrotim vás uvede do čtenářské AGÓNIE A EXTÁZE. Nejen pro všechny milovníky umění je určena tato brilantní kniha Irvinga Stonea, který svým románem vzdal velkolepou poctu jedinečnému umělci.

Název: Agónie a extáze

Autor: Irving Stone

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2019

Počet stran: 792+8

Michelangelo Buonarroti má životní touhu stát se sochařem, ale jeho cesta za tímto svým snem je lemována překážkami, obětováním i uměleckou šíleností. Jako třináctiletého mladíka ho přijme do učení mistr malířského cechu Ghirlandaio a ačkoli u Michelangela převládne prvotní nadšení, postupem času mu jenom malování nestačí, chce vzít do ruky dláto a kladivo a ponořit se do masy kamene, což se mu splní u věhlasného mistra sochařství Bertolda v zahradě u Lorenza de’Medici. Od samého začátku je všem jasné, že mají vedle sebe mladíka, který má neskutečné nadání a proslulé zahrady Medicejských, kde se scházeli další florentští umělci, literáti a učenci, se staly jeho další uměleckou školou. Michelangelo žil v době politických nepokojů, zvratů a mocenského boje o papežský stolec a jeho umění bylo politikou ovládané. Po svržení Medicejských uprchnul do Říma, kde se stal dvorním sochařem papeže. Krátce působil i v Bologni a střídavě „pendloval“ mezi Florencií a Římem. Jeho nadání ho předurčovalo k velkým věcem, které dodnes vyvolávají úžas a ohromení, stejně jako v době renesance. Byl hnán touhou vytvořit dokonalé sochy a neváhal jít ani proti zákonu, když tajně pitval mrtvoly, aby zjistil, jak lidské tělo funguje. Jeho touha hraničila chvílemi se zběsilostí až šíleností, která ho vedla k myšlence ukázat všem, že právě on je ten nejlepší. Tento geniální tvůrce sochy Davida, Mojžíše, Piety či malby Posledního soudu na stropě Sixtinské kaple, byl jedním z nejznámějších představitelů vrcholné italské renesance a manýrismu.

Michelangelo vyšel z kostela s depresivními pocity. Tvary jsou naprosto dokonalé. Ale kam se poděla podstata? S očima zastřenýma mlhavým závojem se pokoušel zformulovat slova a dát pevný obrys myšlenkám, které se mu navzájem svářily v hlavě. Chtěl se také naučit zachytit přesně to, co vidí. Ale to, co si o tom myslí a co cítí, bude pro něj vždycky důležitější.

Díky nakladatelství Jota se vám dostává do rukou nové vydání románu Agónie a Extáze. Ojedinělý, životopisný román o velikánovi Michelangelovi Buonarrotim. Román je doplněn o fotografie autorových uměleckých výtvorů, a ačkoli je kniha obzvlášť „tlustá“ garantuji vám, že nudit se nebudete, ba naopak budete si užívat každou jednotlivou větu.

Myslím, že nikdo neumí psát životopisné romány lépe než Irving Stone. Napsaná a před vás položená slova jsou uměleckým zážitkem stejně jako nesmrtelná díla jeho knižních hrdinů. Žádná věta v jeho obsáhlých románech není zbytečná, laská se s každým slovem, aby vytvořil dokonalé dílo ojedinělé krásy a vnímavosti. Všechny ty kudrnaté, rozvětvené, procítěné popisy práce s mramorem, které jsou knihou protkány skrz na skrz, fungují ve slovech Stonea jako nádherné tóny písně, jenž se nese prostorem a zahlcuje vaše nitro.

Irvingovi se podařilo vypodobnit Michelangela nejen jako geniálního umělce, ale také jako úplně obyčejného člověka. Jeho strasti s rodinou, o kterou se musel celý život starat, uměleckou rozháranost i osamělost, která všechny velikány umění doprovází, to vše budete sledovat z první ruky. Spolu s Michelangelem budete prožívat celý umělecký proces s jeho sochou. Od vybrání toho jediného, správného kamene, přes skicování postavy a následného noření dláta do masy kamene až po konečné leštění jeho výtvoru. To celé za bedlivého dozoru všech různorodých pocitů a niterného já samotného velkého umělce, které vám umožní poznat ho do hloubky jeho duše.

Neexistuje smrtelné nebezpečí, jež by bylo víc vzrušující než nadšení osamělého člověka, který zkouší vytvořit něco, co tu ještě nikdy předtím nebylo.

V rámci příběhu se dozvíte mnohé o politickém pletichaření tehdejší doby i o boji o papežský stolec a také poznáte Michelangelovu vytrvalou, mlhavou lásku ke Contessině de’Medici i náklonost k ostatním ženám, které mu prošly životem. Seznámíte se s jeho pestrým osudem a hned od začátku se stane vaším oblíbencem. Tento nehezký umělec, který vytvořil dílo nevídané krásy, vás bude fascinovat po celou dobu a budete mu fandit, aby už konečně všichni pochopili, jaký velký umělec s nimi dýchá stejný vzduch.

Pokud máte rádi umění a jste velkými obdivovateli Michelangela, tento román vás uvede v extázi. A pokud máte rádi romány, z kterých se populární formou dozvíte skutečné reálie o velkých osobnostech doby dávno minulé, pak vás vítám v klubu Agónie a extáze.

Hodnocení: 100 %

 

Za velmi výživný i záživný román o jedinečném umělci a muži děkuji nakladatelství Jota a samozřejmě také za recenzní výtisk knihy Agónie a extáze.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *