Recenze

Černobylské dívky

Na motivy skutečných událostí a vyprávění své přítelkyně sepsala autorka A. Blankmanová podmanivý a dojemný román o tragédii, přátelství i temných časech v Sovětském svazu. Tyhle ČERNOBYLSKÉ DÍVKY nenápadně vplují do vašeho srdce a zanechají v něm nesmazatelnou stopu. Doporučuji!

Název: Černobylské dívky
Autor: Anne Blankmanová
Překlad: Tereza Schlöglová
Nakladatelství: Albatrosmedia CooBoo
Rok vydání: 2021
Počet stran: 336

Na jaře roku 1986 se spolužačky Valentina Kaplanová a Oksana Savčenková probudí a obloha nad jejich hlavami je zářivě, vztekle rudá. Reaktor v jaderné elektrárně, kde pracují oba jejich otcové – Černobylu – explodoval. A než se stihnou vzpamatovat, obě dívky, které se nikdy neměly rády, se ocitnou ve vlaku mířícím do Leningradu, kde mají bydlet u Valentininy babičky Rity Grigorjevny, se kterou se rodina už dlouho nestýká.
V roce 1941 musí Rivka utéct z Kyjeva dřív, než tam dorazí Němci. Její cesta je obtížná a plná nebezpečí na každém kroku, protože jak Němci, tak Rusové ji zatracují kvůli její židovské krvi.
Dívky v roce 1986 i 1941 musí zjistit, komu mohou věřit a jak si uchovat naději uprostřed tragédie a nebezpečí. Podaří se jim to?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Ačkoli je román Černobylské dívky primárně určen pro děti a mládež od 11 let, i dospělí čtenáři budou hltat stránku za stránkou a dojímat se nad osudem malých děvčátek. Silný příběh, v kterém rezonuje pevné pouto přátelství, židovská otázka a mlčenlivost i pronásledování lidu pod nadvládou komunistického teroru, je strhujícím a poutavým čtením, jež si najde cestu do vašeho srdce.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dvě dějové linie. První se odehrává v dubnu roku 1986 a je plně v područí dvou malých dívek Oksany a Valentiny. Jejich černobylská zkušenost jim zanechala šrámy na duši a připravila je o bezstarostné dětství. Druhá linie spadá do roku 1941 a její hrdinkou se stává Rivka, která kdesi na Ukrajině bojuje o své právo na život. Všechny tři dívky spojuje útěk a snaha o přežití ve světě, který jim není příliš nakloněn.

Matka pohladila Valentinu po vlasech. „Komunismus má být ráj na zemi. A v ráji neexistují chyby. Výbuch v elektrárně chybou byl. Vláda nemůže světu přiznat, že ji pod rukama došlo k nehodě. Snaží se to ututlat.“
Uchopila Valentinin obličej do dlani. „Všichni jsme byli ozářeni. Nebudu ti lhát a předstírat, že vím, co bude dál. Nevím, jestli taky onemocníme. Ale vím, že ať už se bude dít cokoli, udělám všechno pro to, abych tě ochránila.“

Autorka píše čtivě a srozumitelně, nenechává se strhnout rozvětvenými popisy, ale zároveň dokáže čtenářům reálně přiblížit situaci i prostředí, v kterém se příběh odehrává a vy se tak bez potíží noříte do dramatického děje. Rozmanité pocity malých dívek se stávají vaší součástí, aniž byste se uchylovali ke zvýšenému afektu a hysterii. Tenhle příběh se vás dotkne svojí hloubkou i skvěle vystavěným dějem, který cílí na široké spektrum čtenářů. Trochu jsem se bála, zda pro mě nebude vyprávění příliš „dětinské“, ale autorka se s citem pohybuje na hraně mezi dětstvím a dospělostí, čímž dokáže zachytit velké množství emocí i vjemů.

Spisovatelka A. Blankmanová skvěle zachytila atmosféru i chování obyvatel po výbuchu. Od prvotních okamžiků, kdy v lidech jasně převládá vládou tlačená ideologie – Sovětský svaz se o nás postará, tohle by nikdy nedopustil – až po skutečné prozření z naprostého embarga o události a strach o zdraví i svoji budoucnost. Tato atmosféra je ještě více podporována tématem antisemitismu, které se vine jako tenounká, ale důrazná nit napříč celým románem.

Mně se román Černobylské dívky moc líbil. Událost, která zasáhla milióny lidí a podepsala se na jejich zdraví, je vyprávěna s citem i emočním přesahem a já si znova uvědomila, že některé časy opravdu netřeba vracet zpět. Výbuch černobylské elektrárny jsem zažila a dodnes si pamatuji na mlčenlivost i potlačování informací o této tragédii a jsem velmi ráda, že se mi tato poutavě napsaná kniha dostala do ruky. Doporučuji! ❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za velmi výživný a dojemný příběh ze Sovětského svazu děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Černobylské dívky pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *