Recenze

Cyklus vlkodlaka

Začal rok vlkodlaka a pro malé městečko Tarker’s Mills to znamená jediné. Střezte se temného stínu, který se plíží, vrčí a škrábe a za úplňku vyráží pro svoji oběť… Nastává CYKLUS VLKODLAKA a Kingova hororová jednohubka je fajnovým čtecím zážitkem, který ohodnotí nejen jeho skalní fanoušci, ale i úplní nováčci jako příslib věcí příštích…

Název: Cyklus vlkodlaka
Autor: Stephen King
Překlad: Adéla Bartlová
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2023
Počet stran: 136

První výkřik se ozval od zasněženého železničáře, který cítil, jak se mu tesáky zahryzly do krku. Další měsíc se ozval výkřik extatické agónie napadené ženy v její útulné ložnici. Nyní se scény neuvěřitelné hrůzy objevují pokaždé, když na odlehlé mainské městečko Tarker Mills zasvítí úplněk. Nikdo neví, kdo bude napaden příště. Jedno je však jisté. Když měsíc ztloustne, Tarker Mills zachvátí ochromující strach. Ve větru je totiž slyšet skučení, které připomíná lidská slova. A všude kolem nechává stopy netvor, jehož hlad nelze ukojit…

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Kingova jednohubka Cyklus vlkodlaka má u českých čtenářů čtyřicet let zpoždění a i když tento vlak nepřijel na čas, své kingovské kouzlo neztratil. Poznejte dvanáct děsivých úplňků, při kterých se městečkem Tarker’s Mills prohání krvelačná šelma a jeho obyvatelům oprávněně nahání hrůzu.

Příběh je vyprávěn er-formou a jako kalendář odpočítává jednotlivé měsíce roku v područí krve a děsu. Každý měsíc v době úplňku se ocitá malé městečko Tarker’s Mills ve smrtícím nebezpečí a krvelačné stvoření touží po čerstvé krvi. Strach a obavy sužují obyvatele poklidného místa, v kterém se za zavřenými dveřmi skrývají jejich touhy, tajemství i obyčejný život.

Vítr vyje a skučí. Ozve se křik.
Do Tarker’s Mills přišlo cosi nelidského a ukrytého stejně jako úplněk na zamračeném nebi. Je to vlkodlak a pro svůj příchod nemá žádný zvláštní důvod, stejně jako by ho neměla rakovina, psychotický zabiják nebo ničivé tornádo. Prostě přišel zrovna teď a zrovna sem, do malého městečka v Maine, kde se dodržují staleté sousedské tradice, děti nosí učitelům jablka a noviny svědomitě zpravují o turistických výpravách místního klubu důchodců. Příští týden však vyjdou temnější zprávy.
Vlčí stopy pomalu zapadají sněhem a zdá se, že vítr kvílí divokou radostí. V jeho běsnění není ani stopy po Bohu nebo světle – jen po černé zimě a tmavém ledu.
Začal rok vlkodlaka.

Tuhle útlinku budete mít přečtenou za hodinku a pokud ještě pana Mistra neznáte, na seznámení je tahle jednoaktovka jak dělaná.  Na to, aby King rozjel svoji pověstnou psací mánii, mu nezbývá žádný prostor, ale to by nebyl mistr hororu, aby si na těch pár stránkách neužil a nepředložil čtenáři ucelený příběh plný tajemství, děsu a skvělé atmosféry. Vše co dělá Kinga panem spisovatelem, zde dostanete úspornou formou naservírováno a nakouknete pod pokličku jeho umění. Na malém prostoru se vyjímá jeho záliba v malých městečkách stejně jako v jeho starousedlících, kteří jsou obyčejní přesto něčím zvláštní a vmísit se mezi ně je sice pro příběhového cizáka velký problém, ale pro čtenáře nikoli.

Skvěle vystavěnou atmosférou autor opět potvrzuje svůj um v této profesi, a jelikož se to nejdůležitější odehrává ve tmě za úplňku, kde v zimních měsících nechybí kvílící vítr, zima jak v morně či bílá pustina obklopená děsivým tichem, o zimomriavky nebude nouze. Zkrátka počasí, že by psa nevyhnal, ale běsnící monstrum rozhodně ano.

Pro ty, kteří mají představivost trochu umírněnou je zde skvělý ilustrátor Bernie Wrightson. Kreslené ilustrace se drží motivu a ještě více vás vnáší do nebezpečného světa Stephena Kinga. Tohle byla opravdová potěcha pro oko a jako malý Jarda jsem se těšila na další jeho obrázek, z kterého příběh vystupuje do reality všedních dní a bere vás na děsivou a výživnou jízdu.

Hororová jednohubka Cyklus vlkodlaka je pro jeho fanoušky příliš krátká… 🙁 Rozhodně potěší, navnadí na další záživné čtení tohoto pána a zpříjemní den děsivým příběhem. 😉 Já byla moc spokojená, i když neuspokojená útlým obsahem, ale každopádně jsem dostala chuť přečíst si zase něco pěkného a obsáhlého od S. Kinga.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za fajnšmekrovou jednohubku děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Cyklus vlkodlaka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *