Recenze

Než tě nechám jít

Jak se vyrovnat s bolestnou ztrátou v rodině, rozpadlým manželstvím i porouchanými vztahy? Nic není jenom černobílé a ať už chceme nebo nechceme, naše pocity mají různé odstíny šedi, které nás vedou dál k radostnějším začátkům nebo návratům. Román NEŽ TĚ NECHÁM JÍT je dojemným čtením plných citů a pestrých podob lásky.

Název: Než tě nechám jít
Autor: Kennedy Ryanová
Překlad: Alžběta Komrsková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Jejich láska měla trvat navždy. Když však život začal zasazovat ránu za ránou, Yasmen a Josiah Wadeovi zjistili, že láska sama o sobě nemůže vyřešit všechno. Ani zachránit jejich manželství. Yasmen nebyla připravená na to, jak se jí život rozpadne pod rukama, ale konečně se opět začíná radovat. S Josiahem našli nový rytmus a společně se starají o své děti i prosperující podnik. Přesto je to k sobě stále táhne jako dva magnety, což vyvolává otázku, zda jsou opravdu připraveni nechat toho druhého jít. Jeden ukradený polibek vede k dalšímu… a pak k dalším. Je to žhavé! Je to zakázané. Vše je pohádkové – dokud se neotevřou staré rány. Je příliš pozdě na nalezení jejich navždy? Nebo bude druhý pokus ještě lepší než ten první?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Je možné znovu věřit na „šťastně až do smrti“, když napoprvé to nevyšlo? Odpověď můžete najít v citlivém románu Než tě nechám jít, který se vám vetkne do srdce a zanechá na něm jizvy porozumění, melancholie i střípky naděje. Intenzivní čtení, které napsal sám život, vás provede komplikovanými vztahy, v kterých ale stále převládá cit, porozumění, lidskost a slušné chování.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů hlavních postav. Yasmen je zhroucená dušička, z které ale ještě prosvítá energie z minulosti i příslib nových začátků. Její chuť do života se kompletně vytratila po bolestných událostech v rodině, které měly za následek i rozpad jejího manželství s Josiahem. Ten svoji bolavou duši léčí prací a aktivitou a odmítá si připustit vlastní emoce, které uzamknul hluboko ve své duši. Dokáží se ještě někdy přenést přes bolest, kterou si způsobili a začít s novou nepopsanou stránkou?

Jsme zase na začátku. Znovu se v tomhle domě hádáme. Copak jsem se nepoučil? Nemůžu na ni přestat myslet. Chci s ní v jedno kuse být. Ten pitomý úsměv, který jsem míval na tváři, když jsme spolu randili a měli jsme se sejít, ten se vrátil, ksakru. Nepokoušel jsem se ty pocity zastavit, protože jsem věděl, že není místo, kam by mohly pokračovat, ale ona mě teď žádá o víc.
I po tom všem, čím jsme si prošli, jsem pořád ten stejný idiot, který by Yasmen snesl modré z nebe. Ale stačí to, abych jí začal znovu věřit a vrátil se domů? Abych se jí znovu naplno odevzdal? Tím si nejsem jistý. Myslí si, že poprvé sotva vyvázla živá? Já si nejsem jistý, zda jsem vůbec přežil. Jsem celý? Nebo všechny jen šálím poslepovanou verzí sebe sama?
„Vím, že jsem řekla, že v sobě neumím najít lásku,“ pokračuje a z koutků očí jí kloužou čerstvé slzy. „Ale přísahám, že tam pořád je. Nebyla to láska, kterou jsem pod vší tou sutí nedokázala najít. Byla jsem to já, koho jsem musela najít. Musela jsem se vyhrabat ven.“

Autorka píše velmi realisticky a vy ji od prvního okamžiku vše věříte. Jistý vliv na tom určitě mají i osobní zkušenosti, které autorka do příběhu otiskla a tento plastický vjem na vás po celou dobu útočí a vystupuje ze stránek, v kterých se míchá bouřlivost, rozčarování, smířlivost i vášeň. Svoje postavy obrací vzhůru nohama, obnažuje je až na dřeň a noří se do hlubokých vod jejich myšlenek. Doslova je před vámi rozloží na prvočinitele, aby je postupně formováním života poskládala do fungující kupy, v které sice zůstanou stopy minulosti i nikdy nekončící bolest, ale rodí se i nová naděje a začátky, které sice už nikdy nemohou být stejné, ale mohou být jiné a možná ještě lepší.

Žádnou lehkou oddechovku nečekejte, tohle je hutné čtení, jehož strukturu formuje sám život i s jeho dopady až na samé dno, zmrtvýchvstání do o něco lepších dnů i bolestným uvědoměním si svých propadů a hledáním cesty ke svému Já. Málokdo se chce podívat skutečnosti do očí a přiznat si své chyby a stejně jako tito rozervaní hrdinové hledáte i vy za každou autorčinou větou životní spravedlnost i právo na radostný život.

Ani jsem netušila, kolik moudra, reality i emocí na mě bude čekat v tomto citlivém vyprávění, v kterém se sice dostane i na erotiku, stejně výbušnou a žhavou jako její představitelé, a pro tentokrát mě v jemném ději vůbec nerušila, ale i ta patří k životu stejně jako slzy i smích a pasovala do příběhu s milimetrovou přesností. Román Než tě nechám jít se mi moc líbil a svojí syrovostí mě dost převálcoval. Čtení plné citů, komplikovaných vztahů i skutečného života, které sebou přináší zlomové okamžiky, bolestné události i opatrné našlapování ve mně bude ještě dlouho doznívat.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za intenzivní příběh lásky, vztahů i ztrát děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Než tě nechám jít pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Jota.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *