Recenze

Štvaná zvěř

Devět studentů, tři krvavé dny, jedna zvrácená tradice. Tento YA thriller je vážně hustou záležitostí a jako ŠTVANÁ ZVĚŘ se budete cítit i vy. Hon – střelba – rybolov. Znělo to jako víkend snů… Jenže kdo bude lovec a kdo štvaná zvěř?

Název: Štvaná zvěř
Autor: M. A. Bennettová
Překlad: Martin Forman
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 304

Když Greer McDonaldová získala stipendium na STAGS, nejstarší, nejprestižnější a s přehledem nejsnobštější střední škole v Anglii, netušila, že ji čeká peklo. Její bohatí, urození spolužáci jí totiž od prvního dne dávali najevo, že mezi ně nepatří. Teď ale přišel zvrat, který vše změní. Henry de Warlencourt, nejhezčí a nejoblíbenější kluk na škole, ji totiž pozval, aby spolu s jeho dokonalými přáteli strávila podzimní prázdniny. Program? Tři dny krvavých šlechtických radovánek: honu, střelby a rybolovu. Ona ani ostatní pozvaní outsideři však zatím netuší jednu věc: Že štvanou zvěří budou oni.

¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡ ¡

Thriller Štvaná zvěř patří mezi young adult knihy, ale garantuji vám, že ani vy, dříve narození, nebudete ochuzeni o zábavu, v které půjde o život. Napětí i smršť nebezpečí vás semele a vy se ocitnete ve vybrané společnosti, jejichž úmysly nejsou zrovna nejčistší. Držte si klobouky, protože tahle jízda je plná krve a smrtonosného plánu, z kterého nemusíte vyjít živí.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Greer. Stanete se tak součástí jejího příběhu, který začal na prestižní škole STAGS pro VIP studenty. Tahle škola je ale pořádně divná a z jejich žáků čiší snobismus na míle daleko. Jak tady může holka se stipendiem zapadnout? Vše se změní s pozvánkou na víkend snů. Nebo snad víkend pravého pekla? Hon, střelba a rybolov na honosném sídle vypadá jako prima zábava, která se zvrtne v boj o holý život.

„Aby vyšší druhy mohly prospívat,“ pokračoval Henry uvážlivým tónem, „musí se ty nižší potlačovat.“
U stolu byla cítit podivná energie, jakási lačná pozornost.
„Takže ty v podstatě tvrdíš,“ řekl Shafeen pomalu, „že některým druhům nesmí být dovoleno, aby překročily vlastní stín.“
„Uhodl jsi.“
„Mluvíš samozřejmě jen o říši zvířat, že?“ zeptal se Shafeen.
Henry na něj upřel své chladné modré oči. „O čem jiném?“

Začátek se rozjíždí velmi pozvolna až trochu nudně, ale vydržte, protože to, co se později rozjede na stránkách knihy, bude rozhodně stát za to. Skvěle promyšlený příběh obsahuje atraktivní dějovou osu a dostatek napětí, které vás donutí číst v zátahu. Obklopí vás mrazivá atmosféra starého sídla i s jeho divnými obyvateli a tradicemi a to, co se ze začátku může jevit jako nevinná hra na boháče, posléze dostává punc děsu a zrůdnosti.

Autorka se do toho parádně opřela a vybudovala šílenou story, která nabírá znak reálnosti a vaší součástí se stává mrazení v zádech až do úplného konce, který je lehce otevřen a připraven pro další pokračování. Starší čtenáři asi budou muset trochu přimhouřit oko nad chováním některých postav, ale zase si uvědomme, že jejich věku – náctiletých přináleží některé afekty i nerozumné výpadky právem.

YA thriller Štvaná zvěř se bude hodně líbit preferované skupině čtenářů, ale i ostatní si s touto knihou přijdou na své. Já byla velmi spokojena a rozhodně si další díl nenechám ujít. Máte-li rádi temnější příběhy, v kterých se stísněná atmosféra buduje hned od začátku a život hlavních hrdinů je v ohrožení do poslední stránky, tady určitě nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za velmi výživné a nebezpečné čtení děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Štvaná zvěř pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *