Recenze

Tíživé ticho

Tři lidé dokážou udržet tajemství, pokud jsou dva z nich mrtví… Psychologický thriller TÍŽIVÉ TICHO oplývá napětím i nebezpečnou atmosférou, z které cítíte postupující zlo. Nechte se pohltit temnotou plíživě tichého strachu…

Název: Tíživé ticho
Autor: Robert Bryndza
Překlad: Kateřina Elisová
Nakladatelství: Grada Cosmopolis
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

Maggie je úspěšnou lékařkou a s manželem Willem žijí přesně takový život, jaký si vysnili. Jednoho dne však k ní do nemocnice přivezou postřeleného muže v povědomém oblečení. Maggiin život se nejprve zastaví a pak obrátí naruby. Přes všechnu snahu se Willa nepodaří zachránit a Maggie je přesvědčená, že se stal obětí vloupání. Policejní zpráva zní ale jasně: spoušť stiskl Will sám. Maggie je zdrcená žalem i sžíravými otázkami. Její manžel nebyl sebevrah. Měl toho tolik, pro co žít. Po pohřbu odjíždí Maggie do jejich prázdninového domu na malém chorvatském ostrově, aby unikla realitě. Jenže realita ji dostihne i na opuštěném místě a je mnohem temnější, než čekala. Vše odstartuje dopis, který jí Will napsal pro případ své smrti a jenž obsahuje indicie odhalující děsivé tajemství. Jak si Maggie skládá střípky dohromady, zjišťuje, že Willova smrt je spojena s někým z jeho minulosti… S někým, kdo udělá vše pro to, aby umlčel i ji.

§ § § § § § § § § § § §

Román Tíživé ticho je psychologickým čtením, které je oblečené do thrillerového kabátku. Fanoušci Eriky Fosterové, kteří očekávají stejně nabitou a svižnou jízdu, nebudou až tolik skákat nadšením, ale příběh dokáže určitě zaujmout a nadchnout svoji stísněnou atmosférou.

Příběh je vyprávěný ich-formou z pohledu hlavní postavy Maggie. Jejíma očima vnímáte bezútěšné pocity i osobní rozervanost, kterou pociťuje po podivné smrti svého manžela. Odjíždí se vzpamatovat do prázdninového domu na chorvatském ostrově a teprve tady pro ni vypukne pravé peklo, při kterém ji půjde o život.

Vybrala jsem si z kuchyně ten nejostřejší nůž a slíbila si, že až budu spát, budu ho mít vedle sebe. Zapnula jsem televizi, vybrala jsem si starou komedii a snažila se soustředit na film a ignorovat hrozivou atmosféru, která ovládala dům.
Nevím, jak jsem usnula, ale později mě probudil déšť bubnující do oken. Ležela jsem natažená pod dekou. V obývacím pokoji byla tma, ale cítila jsem, jak se kolem mě hýbe vzduch. A poté jsem za sebou zaregistrovala pohyb. A pak jako kdyby si někdo tiše odkašlal.

Autor svoji zápletku rozjíždí v plíživém tempu, v kterém už vnímáte zárodky psychologického podkresu a ten opravdu přijde. Kniha nemá tak dechberoucí a vysokorychlostní tempo jako jeho sourozenec Erika Fosterová a vlastně je to v pořádku. Právě rozpínavé popisy i pocity hlavní hrdinky vedou tuto psychologickou jízdu bezpečnými uličkami do cíle své cesty, která je lemována napětím i energickou zápletkou. Dostane se i na akčnější momenty a i když hlavní hrdinka jako Superman prochází všemi nástrahami a některé její prožitky jsou trochu přitažené za vlasy, jedná se celkem o čtivou knihu, která dokáže zaujmout.

Pro nás Čechy bude jistě zajímavá destinace chorvatského ostrova, kde to tak dobře známe a prostředí se vám tak bude zhmotňovat přímo před očima. Společně pak s ponurou atmosférou, kterou Bryndza dokáže přiostřovat, vás čeká psychologická jízda, u které se nebudete nudit.

Psychologický thriller Tíživé ticho sice nebude patřit mezi mé nejoblíbenější „bryndzovky“, ale ani to nebyl krok vedle. Pokud máte rádi napětí, psychologické ponory do mysli hlavní hrdinky a stísňující atmosféru příběhu, tato kniha by pro vás mohla být tím pravým ořechovým. Já jdu čekat na osmý díl Eriky, který se chystá (jupí 😀 ) a už teď se těším.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za zajímavý psychologický thriller děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Tíživé ticho pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *