Recenze

Dohazovačka spřízněných duší

DOHAZOVAČKA SPŘÍZNĚNÝCH DUŠÍ Sara má dar nacházet lásku, kde ji ostatní nevidí. Nedovede vysvětlit, proč tomu tak je a tak všem odpovídá: „Vidím, co vidím. Vím, co vím.“ A já určitě vím, že tento román nadchne všechny čtenáře příjemných oddechovek, které dokáží zahřát na duši a v jejichž společnosti se cítíte náramně dobře.

Název: Dohazovačka spřízněných duší
Autor: Lynda Cohen Loigman
Překlad: Zdík Dušek
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 320

Už jako dítě v roce 1910 Sara Glikmanová pozná svoje nadání: dokáže lidem nacházet spřízněné duše a seznamovat je. Hledání partnerů ale v židovské komunitě na Manhattanu považují za svou výsadu muži a dívku ve své profesi neuznávají. Deset let Sara seznamuje budoucí manžele potají, ale dříve nebo později bude muset bojovat za to, aby směla zaujmout právoplatné místo mezi ostatními a získala si zasloužené uznání. Sařina vnučka Abby je úspěšnou manhattanskou rozvodovou právničkou, která zastupuje ty nejbohatší klienty. Když její milovaná babička Sara zemře, Abby zdědí její sbírku ručně psaných deníků s podrobnostmi o párech, jež Sara seznámila. Abby však na vybledlých stránkách nachází více otázek než odpovědí. Proč jí babička odkázala svoje záznamy? Co by z nich Abby měla vyčíst? Proč se zaměstnání, které Abby dřív připadalo tak zajímavé, najednou zdá být zcela bezvýznamné a pochybné? Je Abby ochotná obětovat kariéru, na níž tak tvrdě pracovala, aby splnila babiččin tajemný slib cizímu člověku? A skutečně existuje něco takového jako láska na první pohled?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dohazovačka spřízněných duší je milým a hřejivým vyprávěním, v jehož středu stojí láska, vztahy a hledání svého stabilního místa v životě. Tušíte, kde se vzalo slovo dohazovač či kdo to vůbec byl? Ponořte se do tohoto kouzelného vyprávění a zjistěte pozadí této profese i jakou magickou moc má láska.

Příběh se odvíjí ve dvou dějových linkách. V první, která nás zavede do roku 1994, se seznamujeme s mladou právničkou Abby, která má čas na práci, ale na lidi kolem sebe moc ne, natož aby ji zbývaly chvíle na lásku a vztahy. To její babička Sara, která ji právě umřela, to je úplně jiný příběh. A právě tato kouzelná a sympatická žena, která má energie na rozdávání, nám představuje druhou dějovou linku odehrávající se od roku 1910. Její nadání vidět lásku ji předurčuje k profesi dohazovačky, ale v židovské komunitě partnery seznamují pouze muži. Jít si za svým snem i přes karamboly, které jim osud nachystá, spojuje tyto dvě ženy pevnou a láskyplnou nití.

Už měla po krk předstírání, že je něco míň než oni. Už nebude pohřbívat svůj talent, aby konejšila jejich ega. Už nebude čekat, až si najde manžela, než si povolí žít. Zveřejní inzerát v novinách. Vyvěsí ceduli. Bude dostávat spravedlivou odměnu, aby uživila rodinu. V myšlenkách se vrátila k sestřině svatbě, kdy jí rabín Sheinkopf vysvětlil, kdo je. Umíš nacházet spřízněné duše, Saro Glikmanová. Jsi šadchnte pro tento zvláštní nový svět.
Nastal čas, aby přijala svoje poslání a vymanila se z omezení ze starého světa. Nezáleželo na tom, že je mladá žena, že není provdaná a že její metody jsou zvláštní. Nebude skrývat jiskřivé blesky, které jí tančí na okraji zorného pole.
Odteď bude s doširoka otevřenýma očima následovat světlo až ke slunci.

Autorka napsala něžnou rukou citlivý příběh o kurážné židovské dívce, jejíž magické nadání dokáže lidem přinášet radost a štěstí. Vidí lásku a její příběh dohazovačky je velmi milou a hřejivou záležitostí. Poutavé vyprávění vás seznámí s profesí dohazovače, představí všechny jeho tajnosti i potíže a vezme vás do uzavřené židovské komunity, která má svá pravidla, v nichž nezbývá moc místa pro ženy.

Tady se romantika a láska spojuje v každé větě, ale naštěstí není přeslazená, spíše jde po pocitech a odvaze čelit životním překážkám, než aby své čtenáře zavalila růžovým romantickým obláčkem. Společně s přídavkem magického realismu v podobě Sary, která má dar vidět světlo, které zazáří, když se setkají dvě spřízněné duše, se vám do ruky dostane velmi milý příběh, který dokáže zahřát u srdce a přinést mnoho popudů k zamyšlení.

Od románu Dohazovačka spřízněných duší jsem očekávala klasicky postavenou romantiku, která pobaví, ale ničím nepřekvapí. Jak jsem se mýlila a jak hodně jsem byla překvapená, když se z příběhu vylouplo kouzelné čtení s dávkou přívětivosti a laskavosti, která vám pronikne k srdci. Román se mi moc líbil, a i když se jedná o nenáročnou oddechovku, dokáže velmi mile překvapit, pobavit i nadchnout svojí nevšední dějovou zápletkou a informacemi o originální profesi. Všechno má svůj správný čas a tahle kniha ke mně přišla v ten pravý čas, aby za sebou zanechala příjemný a hřejivý pocit okouzlení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za laskavé a hřejivé vyprávění plné citů a krásného životního příběhu děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Dohazovačka spřízněných duší pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stánkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *