Recenze

Ester

Román ESTER české autorky Markéty Práškové je poutavým a dojemným čtením. Příběh o těžkých rozhodnutích, neobyčejné odvaze a o ranách, které se nezahojily ani po desítkách let, vás upoutá a nadchne svým niterným vyprávěním.

Název: Ester
Autor: Markéta Prášková
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2024
Počet stran: 312

Po atentátu na Heydricha se Němci krvavě mstí a Praha se ocitá v sevření strachu. Mladá Lída se tak nedobrovolně uchyluje k tetě na venkov. Netuší však, že právě tam na ni čeká nebezpečí mnohonásobně větší. Pokusí se totiž na tetině statku ukrýt čtyřletou židovskou holčičku a zachránit ji tím před transportem do koncentračního tábora. Má vůbec naději, aby ve vsi, která je pod neustálým dohledem gestapa a kolaborantů, přečkala bez úhony až do konce války? A je možné, aby v prostředí nejistoty, kde se nedá nikomu doopravdy věřit, našla svoji životní lásku?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Historický román Ester přináší jímavý příběh z období 2. světové války napsaný s vlídností a citem. Vyprávění situované na český venkov do dramatických časů vám dá možnost nahlédnout do životních osudů obyčejných lidí a poznat všechny jejich povahové odnože. Postaveni tváří v tvář nelehké situaci se objevuje jejich ryzí charakter a ne vždy je oku libí. Některým z nich ale stále zbývá dostatek odvahy a soucitu, aby si uchovali svá vnitřní přesvědčení a pro ostatní se stali hrdiny.

Příběh v sobě ukrývá tři dějové linky, z nichž nejvýraznější se týká Lídy. Mladá dívka je nucena utéct před vyhroceným nacismem v Praze k osamělé tetě na venkov a sebou bere i malou holčičku Ester, jejíž osud byl spojen s transportem do koncentračního tábora. Pozvolna se všechny tři spolu sžívají a Pražačky objevují kouzlo venkova. Jenomže ani tady se nevyhnou útrapám 2. světové války a ani romantice, která se neptá na čas ani místo.

Jaké neštěstí a bezvýchodná situace musí matku potkat, aby se vzdala svého dítěte? Mateřské pouto je prý jedno z nejsilnějších, a přesto ve světě existovaly síly, které ho umí přetrhnout.
Lída si nedokázala představit bolest, jako Ina prožívala. Bez ohledu na vlastní osud se ze všech sil snažila poslat svoje dítě do bezpečí, a jestliže měla Lída pocit, že jí lítostí puká srdce, Ině muselo puknout úplně.

Autorčin styl psaní je velmi příjemnou záležitostí, jež vás okamžitě vtáhne do rychlého děje, který se nezaobírá zbytečnostmi a bez zastavení míří ke svému vytyčenému cíli. S jemností i něhou otevírá své vyprávění, jehož tempo má svižný charakter a obestírá ho citlivá aura, která je ještě více podpořena venkovským prostředím, jež se neumí přetvařovat. Jemná stopa romantiky už jenom dokresluje celistvě vyváženou knižní koláž, která vás bude bavit.

Dějová osa nepřichází s ničím převratným a přesto, že už jste se s tímto motivem setkali, dokáže vám Markéta Prášková nabídnout cosi nového a neotřelého. Pod řádkami vnímáte drobné nuance melancholické a něžné atmosféry, na kterou postavila intenzivní příběh plný bolesti, zrady i drobných radostí. Své vyprávění zasadila do období 2. světové války, která umožňuje autorům použít zvýšeném množství dramatických, drastických i srdceryvných momentů, ale tato česká autorka se oprostila od všech nabízených zvěrstev a předložila čtenářům jímavý a citlivý příběh. Mě si tím rozhodně získala, stejně jako její postavy, s kterými nemáte problém se okamžitě sžít a jejich osud i vývoj vás dokáže zaujmout i nadchnout svojí nenápadnou důrazností.

Musím zkonstatovat, že autorka Markéta Prášková mě svým románem Ester velmi příjemně překvapila. Vyvážený styl vyprávění, v kterém nemohou chybět emoce (ano, dokázala mě dojmout i rozplakat), historie i zajímavá dějová osa, která umí ke čtenářům promlouvat citlivým a důrazným jazykem. Zkrátka tento román se mi moc líbil, a pokud máte rádi poutavé příběhy, které umějí ukázat historii z přitažlivé stránky a nebojí se nahlédnout pod slupku lidského charakteru, směle sáhněte po tomto krásném vyprávění.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za působivý příběh, který mě velmi potěšil, děkuji autorce Markétě Práškové. Knihu Ester můžete pořídit na stránkách nakladatelství Moba.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *