Recenze

Focusing

Focusing je jedinečná psychoterapeutická technika, která pracuje prostřednictvím lidského těla, tělesnost a pocity. Je využitelná jak pro osoby s konkrétními psychickými potížemi či psychiatrickými diagnózami, tak pro zájemce o osobní rozvoj. Focusing náleží do skupiny terapeutických postupů, které pracují s všímavostí (mindfulness) a zároveň prohlubují emoční inteligenci. Autor knihy Focusing E. T. Gendlin ve své knize, kterou napsal pro širokou veřejnost nabízí praktické kroky a vysvětluje jak teorii, tak zejména praktické využití focusingu. Díky tomu lze jeho publikaci použít jako spolehlivý nástroj pro zvládnutí základních dovedností focusingu.

Název: Focusing

Podtitul: Tělesné prožívání jako terapeutický nástroj

Autor: Eugene T. Gendlin

Nakladatelství: Portál

Rok: 2024

Počet stran: 208

Oficiální anotace

Proč jednomu klientovi psychoterapie nepomůže, zatímco jiný z ní má velký prospěch? Právě tak se od roku 1953 ptal Rogersův žák Eugen Gendlin, který na Chicagské univerzitě celých 15 let na tuto otázku hledal odpověď. Podle Gendlina záleží na tom, jestli klient dokáže zastavit tok myšlení a naladit se na své nitro – na jemné procesy na pomezí těla a mysli. Měřítko pro to, co je pro klienta dobré a smysluplné, se nachází v tzv. pociťovaném smyslu: Klient sleduje své tělesné prožitky a ty zachycuje prostřednictvím slov, obrazů či gest. To jej samo o sobě uvolní a zároveň mu to poskytne materiál, který může zakomponovat do kontextu svého života a provést žádoucí změny. Tato jednoduchá metoda je dnes užívána v psychoterapii a arteterapii, ale může ji v rámci vlastního rozvoje provádět kdokoli, kdo chce zlepšit například vlastní kreativitu, schopnost introspekce a rozhodování.
Prakticky zaměřená kniha vás provede procesem focusingu v jeho jednotlivých krocích a připraví vás na typické obtíže, s nimiž se při této metodě můžete setkat.

„… Focusing. Umožní vám najít a změnit místo, kde jste se v životě zasekli, zarazili, zpomalili a uvízli. A umožní vám také, abyste se změnili, abyste se dokázali dostat k sobě hlouběji, pod svoje myšlenky a pocity. „

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Eugen Tovio Gendlin (25. prosince 1926 – 1. května 2017) byl americký filozof, který rozvinul způsoby myšlení a práce s živým procesem, tělesně pociťovaným smyslem a „filozofií implicitního“. Ačkoli neměl žádný titul v oboru psychologie, jeho pokročilé studium u Carla Rogerse, jeho dlouholetá praxe psychoterapie a jeho rozsáhlé spisy v oblasti psychologie ho učinily možná známějším v této oblasti než ve filozofii. Studoval pod vedením Carla Rogerse, zakladatele terapie zaměřené na klienta, na Chicagské univerzitě a v roce 1958 získal doktorát z filozofie. Gendlinovy teorie ovlivnily Rogersovo vlastní přesvědčení a hrály roli v Rogersově pohledu na psychoterapii.  Od roku 1958 do roku 1963 byl Gendlin ředitelem výzkumu ve Wisconsinském psychiatrickém institutu Wisconsinské univerzity. V letech 1964 až 1995 působil jako docent na katedře filozofie a srovnávacího lidského rozvoje na Chicagské univerzitě. Gendlin je nejlépe známý pro Focusing, psychoterapeutickou techniku, a pro „Thinking at the Edge“, obecný postup pro „myšlení s více než vzorci“.  V 50. a 60. letech 20. století provedl Gendlin pod vedením Rogerse výzkum, který prokázal, že schopnost klienta realizovat trvalou pozitivní změnu v psychoterapii závisí na jeho schopnosti získat přístup k neverbálnímu, tělesnému pocitu problémů, které ho přivedly do terapie. Gendlin dal tomuto intuitivnímu tělesnému pocitu pro nevyřešené problémy název „pociťovaný smysl“. V roce 1978 Gendlin publikoval svůj bestseller Focusing, který představil metodu šesti kroků pro objevení vlastního cítěného smyslu a čerpání z něj pro osobní rozvoj. Gendlin založil v roce 1985 The Focusing Institute (nyní International Focusing Institute), aby usnadnil školení a vzdělávání v oblasti Focusing pro akademické a profesní komunity a sdílel tuto praxi s veřejností. (Foto, text zdroj: Wikipedia).

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Summa summarum

 Útlá kniha amerického filozofa Eugenea T. Gendlina vychází v nakladatelství Portál v brožované vazbě bez přebalu. Úvodu publikace se dozvíte, že autor se snažil o čtivou formu odborného textu, což se mu (podle mého názoru) povedlo. Vyhnul se přísně vědeckému žargonu a knihu učinil srozumitelnou i pro poučené laiky.

Samotný obsah knihy je rozdělen na 4 části a 13 samostatných kapitol:

Část první

Nalezení k moudrosti svého těla

Část druhá

Focusing

Část třetí

Jak si pomáhat navzájem

Dodatky

Autor se snaží o co nejpodrobnější popsání postupu, jak dosáhnout „zlomového“ okamžiku, kdy si jedinec díky svému „obrácení dovnitř“, soustředěním se na kvality svého fyzického prožívání a zároveň zvědomování a pojmenováváním emocí dokáže sám sobě pomoci k velkému posunu směrem k psychické stabilitě a pohodě. Knihu lze pohodlně využít jako příručku, nebuď autor v ní popisuje návod , jak se naučit „focusovat“ skutečně velice podrobně a jednoduše . Co mi na terapii focusingem přijde mimořádně převratné a sympatické je to, že autor E. T. Gendlin uvádí, že focusing není další „sebetrýznění“ , naopak práce na sobě má být příjemná a přinášet úlevu a potěšení. Focusing tak činí, protože změnu, kterou přináší je pro tělo přirozená. Navíc „focusovat“ , jakmile v této činnosti člověk dosáhně určutého cviku se dá cokoli, kdy člověk potřebuje probudit svoji intuici, svoji vnitřní moudrost. Tělo se může stát spolehlivým kompasem, kdy rozum k vyřešení otázky či problémů nestačí. V knize najdeme i mnoho případových studií, kde byl focusing úspěšným řešením psychických obtíží.

Hodnocení:  ❤️❤️❤️❤️❤️

Za seznámení s terapií, kterou lze provádět v podstatě kdykoli a kdekoli děkuji  ❤️nakladatelství Portál❤️.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Více argumentů, proč vyzkoušet focusing, ať už ve své terapeutické praxi či při svém osobní rozvoji najdete zde:

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

UKÁZKY Z KNIHY

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *