Recenze

Herečka

Ponořte se do příběhu české herečky Jarmily Horákové a poznejte její osud, který byl spjat s divadlem i ojedinělou atmosférou první republiky. Česká autorka Jana Poncarová přichází s dalším lidským příběhem v románu HEREČKA, v kterém se snoubí emoce i životní vyprávění jedné rozporuplné duše.

Název: Herečka
Podtitul: Múza první republiky
Autor: Jana Poncarová
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2022
Počet stran: 352

První světová válka skončila a duch divokých 20. let posedl srdce všech svobodomyslných umělců. Patřila mezi ně i herečka Jarmila Horáková. Navenek působila sebevědomě, uvnitř však skrývala nejistoty, které si vypisovala do svého deníku. S prvními láskami přichází také dilema – je možné se vdát a zároveň se naplno věnovat divadlu? Vážná nemoc však přerušila oslnivou kariéru v zárodku.
O dvě desetiletí později objevuje Jarmilin příběh díky deníku také herečka a spisovatelka Olga. V období protektorátu se pro ni výjimečný osud stává nejen inspirací, ale i mostem ke svobodě, který vede daleko za hranice ponuré reality.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Román Herečka vás vrátí do období Osvobozeného divadla i Devětsilu a převypráví vám osud české herečky Jarmily Horákové. Nechte na sebe působit šarmantní dobu první republiky i fascinující zákoutí divadelního světa a ponořte se do dalšího příběhu významné české osobnosti.

Příběh má dvě dějové linie, které k sobě těsně přiléhají. První linie, vyprávěná ich-formou a odehrávající se v období protektorátu, nám představuje vypravěčku Olgu, která se rozhodne osud herečky Jarky vypovědět svýma očima a posbírat střípky vzpomínek, jež ji budou oporou v těžkých časech. Druhá linie se odehrává v rozmezí let 1914 – 1928 a její hrdinkou se stává herečka Jarmila Horáková. Díky ní nasajete divadelní auru i život kolem tohoto nádherného i osudového řemesla a přenesete se do období Jaroslava Seiferta, Vítězslava Nezvala či Rudolfa Deyla.

Román se opírá o reálné události ze života Jarmily Horákové a autorka se snažila tuto herečku zachytit a obnažit její nitro i před svými čtenáři. Sledujete tak její vnitřní rozpolcenost, která k velkým hercům zkrátka patří i nezměrnou lásku k jevišti, na kterém prožívá svůj naplněný život.

Mívala jsem často chvilkové nálady, ale že půjdu k divadlu, stále pevně ve mně vězí. Začínám teď být smutna. Sotva ta myšlenka přijde, už se vidím na jevišti, přede mnou diváci, a zmocní se mne podivné tušení, pocit smutku. Proč? Na to si nedovedu odpovědět. Vždyť se tam tolik těším – a přece tuším uprostřed té slávy svoji zkázu.

Chvíli trvá, než vás příběh osloví. Vstupujete do něj opatrně a s jistou nedůvěrou, ale to si teprve autorka připravuje půdu pro své vystoupení. Toto její působivé představení, jehož hlavní roli hraje výrazná osobnost československé avantgardy, nebude asi pro každého. Pozvolné tempo, niterné náhledy do rozhárané duše umělce i přítomnost vzletného, poetického jazyka nemá tendenci přiřknout románu nálepku dechberoucí, přesto dokáže fajnšmekry zaujmout. Z románu sálá ojedinělá atmosféra první republiky i plíživý strach z nacistické okupace a pro mě, jako milovnici černobílých filmů, byl náhled do tohoto období vítaným potěšením.

Pokud jste někdy měli možnost nasát zákulisí divadelního světa, pak vám kniha bude bližší a drobné nuance příběhu budete vnímat intenzivněji než jeho diváci. Aura tohoto fascinujícího povolání je jedinečná a autorka ji dokázala přesně vystihnout. V mysli se mi znova připomněly všechny lahodné chutě a vzpomínky spojené s prkny, které znamenají svět a vůně líčidel i odraz nádherných kostýmů mě provázel po celou dobu čtení.

Neobvyklé a jistým způsobem fascinující čtení, které vás čeká v románu Herečka, mě tentokrát tolik nenadchlo, jako předchozí autorčiny knihy. Přesto jsem velmi ráda za možnost přečtení a nasátí pestrých pocitů i nálady, které jsou kolem příběhu vytvořeny, a už teď se těším na další počin, který si pro nás tato autorka, obdařená uměním slova a darem vyprávění, připraví. Román Herečka vychází 20. 10. 2022.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za osvětu o životě Jarmily Horákové děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Herečka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *