Recenze

Lekce chemie

Tak tohle bylo velmi milé překvapení.❤ Dokonalá atmosféra 60. let, skvělý originální humor a hluboký příběh o vztazích, rovnoprávnosti i samotném bytí. Svěží román LEKCE CHEMIE vás pohladí, pobaví i dojme, a pokud máte rádi autora J. Jonassona, tak tohle je takové ženské vydání v sukních. 😉 Doporučuji!

Název: Lekce chemie
Autor: Bonnie Garmus
Překlad: Petra Pachlová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2022
Počet stran: 376

Elizabeth Zottová je neobyčejná žena. Jenže je začátek šedesátých let a její výhradně mužský tým v Hastingsově výzkumném ústavu zastává nevědecký názor na rovnoprávnost. Až na jednu výjimku: Calvina Evanse, osamělého, geniálního, na Nobelovu cenu nominovaného záštiplného člověka, který se zamiluje – ze všeho nejvíc – do její mysli. A výsledkem je skutečná chemie. Stejně jako věda je ale i život nepředvídatelný. A proto se o pár let později Elizabeth Zottová ocitá v roli svobodné matky a vedle toho i nedobrovolné hvězdy Večeře v šest, nejoblíbenějšího amerického pořadu o vaření. Elizabethin neobvyklý přístup k vaření se totiž ukazuje jako revoluční. Přestože sledovanost jejího pořadu roste, ne všichni jsou nadšení. Zdá se totiž, že Elizabeth Zottová neučí ženy jen vařit. Vyzývá je, aby změnily status quo.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Výjimečný román Lekce chemie vám nabídne zajímavou koláž lidství, podivínství a hlavně víry v silnou ženu, jež si dokáže splnit své sny a nebýt jenom v „mužském“ závěsu. Mezilidské vztahy, humor i romantika vám budou příjemnými a vítanými společníky ve světě, v kterém se má žena držet vařečky a nevystrkovat růžky. Jenomže to by nesměla být v televizi na očích miliónů žen jistá chemička, která svůj život postavila na chemických vzorcích a procesech.

Několik indicií k románu – jedna asociální matka, jeden záštiplný otec, pes se jménem Šest-třicet a dcera, která ve čtyřech letech louská knihy a do písku kreslí Ludolfovo číslo. Připomíná Vám to něco? Mně teda rozhodně ano a autorka se pro mě stala takovým J. Jonassonem v sukních. K tomu si ještě přidejte vědecké vtípky Sheldona Coopera a jeho bandy z Teorie velkého třesku a originální i výjimečná kniha je na světě.

„Ale proč si myslíte, že je moje máma tak oblíbená?“ zeptala se Madeline a stále si přála, aby se o ni nemusela dělit.
„Protože říká přesně to, co si myslí,“ odpověděl Walter. „Což je velmi vzácné. Ale taky proto, že jídlo, které vaří, je moc moc dobré. A protože se zdá, že se všichni chtějí učit chemii. Kupodivu.“
„Ale proč je tak vzácné říkat to, co si člověk myslí?“
„Protože to má následky,“ odpověděla Harriet.

Autorka Bonnie Garmus má vybraný styl psaní. Pohrává si se slovy i myšlenkami precizní formou a s nadhledem, mnohdy lehce sarkastickým, vypráví hořkosladký příběh bytí. Celým příběhem se vine téma rovnoprávnosti i postavení žen ve společnosti a autorka tento námět rozhodně nepojala v rukavičkách. Důrazně dává najevo svůj postoj a ukazuje toto téma, skrz své hrdiny, čtenářům bez příkras a s patřičným efektem. Její pestré postavy hýří intenzivními, barevnými charaktery a hlavní postava Elizabeth mi velmi přirostla k srdci. Máte tendenci ji fandit i utěšovat v mnohdy marném boji za své postavení a její úspěchy budete prožívat stejnou měrou.

Velkou devízou pro mě byl v románu humor. Já tento sarkastický, inteligentní humor zkrátka zbožňuji a tady jsem si rozhodně přišla na své. Pod tímto svébytným, originálním žertováním se navíc ještě skrývají životní moudra a pravdy, které vás cíleně zasáhnou do srdce a vaše emoce se zhoupnou do nenadálých směrů.

Román Lekce chemie se mi moc líbil, byl to přesně můj šálek knižní „kávy“, která byla natolik vybraná a specifická, že její lahodná chuť mě zasytila a rozprostřela na jazyku plejádu delikates. Vřele doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za skvělé a výjimečné čtení s ikonickou hrdinkou děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Lekce chemie můžete pořídit na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Ukázku si můžete přečíst zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *