Recenze

Vánoční zpověď

Jednou si půjčíte peníze a pak už to samospádem jede… Tahle VÁNOČNÍ ZPOVĚĎ zavání smrtí i pořádnou pomstou a „oškubaná kavka“ toho má právě tak akorát dost. Nervy má našponované na maximum a apetit ani fantazie mu rozhodně nechybí…

Název: Vánoční zpověď
Autor: Martin Goffa
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022
Počet stran: 256 – 3. vydání

Možná měl trochu smůlu. Unaven věčnými partnerskými konflikty a zahnán do kouta šel a nechal se napálit od lichvářů a podvodníků jako tisíce jiných lidí. Peníze nikdy nedostal, a přesto musel splácet. Co by udělal každý z nás? Zavolal na policii anebo navštívil advokáta? On byl jiný, zatlačili ho daleko za hranici zoufalství, klidně se mohl zhroutit. Zareagoval jako voják, který už nemá co ztratit. Chtěl získat zpět, o co přišel, a možná si tak trochu i napravit reputaci. Vydal se prozkoumat, kdo za špinavým byznysem stojí, kdo vládne imaginárním penězům a kdo pro své štěstí neváhá zničit životy ostatních. A nejen to. Tváří v tvář této pololegální mašinerii toužil také obhájit sebe sama. Goffovsky, tedy všemi možnými prostředky.

¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿ ¡ ¿

Již třetího vydání se dostalo knize Vánoční zpověď a vůbec se tomu nedivím. Do českého rybníčku nám už před několika lety svěží vánek zavál autora povedených detektivek Martina Goffu a právě tato kniha je jeho druhým knižním počinem, s kterým se mohli čtenáři seznámit. Niterné a přesto velmi bouřlivé vyprávění nás zavede do doby, kdy lichváři a podvodníci byli hnacím motorem společnosti a člověka dokázali svými manýry dohnat k čemukoliv.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje rozhovor mezi vězeňským psychologem a odsouzeným Adamem, který doktorovi retrospektivně předkládá svůj životní kotrmelec. Střídavě skáčete z přítomnosti do minulosti (bez větších zádrhelů) a před vámi se odkrývá celý hořkosladký příběh, jež ve vás zanechá melancholickou stopu.

No, a když jde opravdu do tuhého, vždycky najdete ještě nějakého lichváře, který vás sice založí, jen pak chce vrátit jednou tolik. A ze čtyřiceti je najednou osmdesát. A tak dál, dokolečka dokola. Jednou, když jsem se zase snažil nějaké peníze sehnat, tak mi Ágnes řekla, že jsme jen obyčejná veš a že se jí obrací žaludek, jen se na mě podívá. Strašně jsem se tehdy rozzuřil, chytil jsem ji pod krkem a pak jsem brečel zavřený v koupelně. Ale s tou vší měla pravdu, což bylo nejhorší.

Velmi ráda čtu Martina Goffu, jeho detektivní série s Miko Syrovým mě hodně moc bavila a svého času jsem jeho knihy hltala jednu za druhou. Ve Vánoční zpovědi dává prostor myšlenkovým pochodům a jistému rozjímání nad spravedlností/křivdou i hledání odpovědí. Své čtenáře postavil před nelehkou volbu. Dilema, které se ve vás bude mlít po celou dobu, vám nemůže dát jednoznačný názor na pachatele. Autor totiž hlavního hrdinu od začátku prezentuje jako padoucha, aby postupem času, v očích čtenářů se zdravým smyslem pro spravedlnost, vybudoval postavu hodnou vašeho soucitu a možná i jistého obdivu.

Vyprávění se celou vahou opírá o rozhovory hlavního hrdiny s psychologem. Intenzivní čtení, v kterém se podíváte do myšlenek trestance (oběti???) vám, kromě jiného, představí všechny možné i nemožné scénáře, jak přijít o peníze, nehorázně se zadlužit a spadnout až na samé dno. Manýry sázkových kanceláří, společností, jež se tváří, že vám chtějí pomoct, jsou dopodrobna vysvětleny a vaše mysl dostane pořádný kopanec do hlavy při představě systému zkaženého až do morku kostí.

Tentokrát kniha není našlapaná akcemi a výbušnými momenty. Autorovo vyprávění se, oproti ostatním jeho krimi, rozprostírá do široka a nabaluje na sebe životní polemiky i jemně stísněnou atmosféru.

Vánoční zpověď bych spíše označila za psychologický román s thrillerovými prvky. Nepostrádá jistou dávku napětí ani emocí, a pokud je právě toto váš knižní šálek chuti, pak se směle pusťte do čtení.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za trochu jinou „goffovku“ děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Vánoční zpověď můžete pořídit zde, na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Na stránkách knihkupectví Luxor můžete listovat knihou, jak vám libo.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *