Recenze

Hlas kukačky

Nový román spisovatelky Hany Marie Körnerové vás zasáhne svou hloubkou a připomene historické události v Československu, které by neměly být nikdy zapomenuty. Silný, strhující příběh podle skutečných událostí.

Název: Hlas kukačky

Autor: Hana Marie Körnerová

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2019

Dospělá Kristýna se snaží odhalit dávná tajemství ve své rodině a vrací se zpět do minulosti pomocí Irmina deníku, kde se snad dozví všechny záhady, které jejich rodinu opředly silným vláknem a nikdy se nepodařily rozmotat.

Edita v dětství nikdy nedokázala pochopit, proč ji otec nemá rád a od své matky Irmy, která ji milovala, nikdy nedostala odpověď na své otázky. Jako velmi mladá utíká z domu a život ji naučí starat se sama o sebe. Má na starosti kantýnu na stavbách a tato práce ji umožní cestovat po celé republice. Na jedné takové štaci se seznámí s Bohdanem, kterého přitahuje hned od prvního okamžiku, kdy ji spatřil. Následky jejich lásky na sebe nenechávají dlouho čekat a Edita hledá pomoc u své matky. Irma jí nabídne pomocnou ruku, protože kdo jiný by ji měl více pochopit, než tato žena, která si prošla podobným životním osudem. Kristýna, kterou po sobě zanechá, zjišťuje, že tato rodina má svá tajemství hluboko ukrytá před zraky všech i svých nejbližších. Dokáže pochopit a přijmout jednání svých nejbližších?

Nakonec se šla podívat na Kristýnu. Děvčátko spalo, tvář mělo klidnou a čistou, po slzách prolitých odpoledne už nebylo ani stopy. Věděla, že přijdou další otázky a že nebude snadné na ně odpovědět. Občas i pro ni samu bylo Editino chování záhadou. Kukačka trousící své potomky do cizích hnízd.

M. Körnerová si do většiny svých knih vždy obsadí hlavní hrdinku reprezentující silnou ženu, která musí vydržet všechno a nemůže si dovolit žádnou ženskou slabost. A ani tento román není výjimkou. V první části je to Edita, která opouští domov a musí se postavit na své nohy a poprat se s osudem, který ji život připravil a ve druhé části je to Irma – její matka, která v šestnácti udělala mladickou chybu, jejíž následky si nesla po celý život. Obětovala své štěstí na oltář rodiny. Být v té době svobodnou matkou byla nejhorší životní varianta, jakou si mohla žena zvolit. Nebo spíš jaká jí byla vnucena.

„Osud jim vytáhl špatnou kartu.“

 

Na pozadí historických událostí v Československu se odvíjí hluboký příběh Edity i její matky Irmy. S Irmou projdete rozpadem Rakouska-Uherska a vznikem samostatného Československa a s Editou prožijete nástup i vpád německých vojsk na naše území. Spisovatelka se ve svém novém románu opírá o tyto události spojené s naší zemí a připomíná tak čtenáři důležité mezníky z naší historie, na které by se nemělo nikdy zapomínat.

Historie malého národa uprostřed národů velkých a mocných, které jej za sobě rovného nikdy nepovažovaly a považovat nebudou, se stále opakuje. Silnější budou slabším vždycky vnucovat svou vůli a diktovat podmínky. Ale jsme malý národ jen počtem obyvatel. Nikdy jsme nebyli malí srdcem či historií. Odjakživa jsme tvořili dějiny Evropy. Stojí na našich kořenech – a na kostech našich předků, kteří za ni položili životy.

Příběh mapující životy tří generací jedné rodiny je autorkou vykreslen velmi laskavě i navzdory neradostným událostem a s velkou vypravěčskou grácií, jak už jsme u této autorky zvyklí. Filmově vyprávěný příběh se vám odvíjí pomalým tempem před očima a přece je tak neskutečně poutavě napsán. Její postavy jsou snadno uvěřitelné, klidně by mohly celou dobu žít vedle vás. Spisovatelka vám je servíruje s dokonale vykreslenými povahovými rysy, tedy i s jejich chybami a omyly. Tato autorka je spisovatelkou životních příběhů, obyčejných a fascinujících zároveň. Stejně jako její celá tvorba.

Od H. M. Körnerové jsem četla všechny její knihy, je to naše rodinná autorka, která vyryla hlubokou spisovatelskou rýhu napříč třem generacím v naší rodině a tato kniha se rozhodně zařadí mezi ostatní její skvosty.

Hodnocení: 92 %

 

Přiznám se bez obalu (a není to jen kvůli zaslání recenzního výtisku, za který tímto děkuji ;-)), že většinu svých knih pořizuji v Megaknihách. Kniha Hlas kukačky mi udělala velkou radost a strávila jsem s ní velmi příjemné chvíle a vy si ji můžete zakoupit zde.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *