Recenze

Jako tygr ve sněhu

Poutavý příběh dívky prodané do školy pro kurtizány a syna chudého lovce přináší román JAKO TYGR VE SNĚHU. Na pozadí korejského hnutí za nezávislost se odvíjí emotivní vyprávění o několika lidech, jejichž životy se neoddělitelně propojily.

Název: Jako tygr ve sněhu
Autor: Juhea Kimová
Překlad: Tereza Kupková
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2024
Počet stran: 368

Píše se rok 1917, když hluboko v zasněžených horách okupované Koreji zachrání chudý a vyhladovělý místní lovec před útokem tygra japonského důstojníka. Jejich osudy se v jediném okamžiku propojí – a jejich setkání stojí u zrodu příběhu trvajícího přes půl století. Brzy nato je mladá dívka Jade prodána svou rodinou do školy pro kurtizány; zoufalý čin, který ji předurčí k životu mezi nejspodnější společenskou třídou. Když se náhodou setká s osiřelým chlapcem Jung Ho, postupně se mezi nimi utvoří pevné přátelství. Jak dospívají, ocitá se Jung Ho ve víru revolučního boje za nezávislost země, zatímco z Jade se stává vyhledávaná umělkyně. Musí se ale rozhodnout, zdali se pro toho, kdo by totéž udělal pro ni, odváží riskovat vše, co získala. Juhea Kim vdechla život výjimečným postavám, jež si na pozadí zkoušeného národa splétají své vlastní osudy, od provoněných komnat kurtizánské školy v Pchjongjangu, přes oslnivé kavárny stále modernějšího Soulu až po lesy Mandžuska, kde zuří líté boje.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Jako tygr ve sněhu přináší čtenářům příběh o historii korejského boje za nezávislost na Japonsku i poutavou výpověď korejské dívky a chlapce, jejichž osudy se našly navzdory nelehké politické situaci, rozdílné společenské vrstvě i osudu, který si pro ně připravil spletitou životní cestu. Zajímavý a plodný zážitek z četby budou mít všichni čtenáři holdující korejské historii i jímavým lidským příběhům.

Příběh je vyprávěn er-formou a sleduje hned několik osudů korejských obyvatel. Nejvýraznějšími postavami se stávají mladá dívka Jade, jež je prodána do školy pro kurtizány, a sirotek Jung Ho, který se stane dítětem ulice a později velkým komunistickým nadšencem. Jejich životy se spojí v Soulu, a i když je osud na chvíli rozdělí, neviditelná nit je opět přivádí k sobě, aby čelili bouřlivým dějinám i komplikovanému vztahu.

„Především mi jde o tygra. V Japonsku žádnou takovou divokou šelmu nemáme, a to jsme přitom mnohem větší země. Je k nevíře, jak se mohlo tak velkým zvířatům dařit právě v téhle nicotné zemičce. Moc rád bych si jednoho ulovil v divočině – jenže dnes už jsou téměř jistě vyhubení.“
Jade si vybavila dávno minulé noci ve své vesnici. Temnotou se rozléhal nářek hladových zvířat a jednoho zasněženého rána se probudila a kolem jejich domku našla otisky velkých tlap. Divoké šelmy ji ale nikdy neděsily – to z lidí a jejich krutosti na ni šla hrůza.

Autorka píše rozprostřeným stylem, který nabývá na hutnosti i síle. S odvahou se vydává do podrobné výpovědi, která se přelévá, nabaluje na sebe další odnože a bobtná pod pokličkou. Historie Koreje se stává základním stavebním kamenem autorčina díla a nijak se tím při svém vyprávění netají. Politické tanečky na hraně smrti i přežití, bezmezné podrobení země i boj za nezávislost jsou pouze střípky výpovědi, které se k vám díky románu donesou, a zajímavý osud korejské dvojice už jenom dokresluje celistvý obraz, který nadchne všechny čtenáře holdující dějinám a jímavým osudům.

Autorčiny postavy jsou jemné a křehké, vystupuje z nich východní, pokorná kultura, ale i silný vzdor a pevný charakter. Obě tyto polohy se v sobě mísí a předávají si vedení v příběhu, který svoji energii střídá v přesně narýsovaném pořadí.  Autorka ve svém vyprávění není tak důrazná, jak by si asi čtenář představoval, spíše se jedná o pozvolnější tempo vyprávění a skoro až nenápadnou výpověď, která ale dokáže zatlačit na správných místech a pustit svého knižního obdivovatele do cizokrajného světa, kde mu představí historii i náturu korejského národu.

Román Jako tygr ve sněhu se bude líbit čtenářům, kteří jsou fascinování korejskou a japonskou kulturou včetně jejich historie. Jemný styl vyprávění i podrobné popisy dodávají knize originální auru výjimečnosti, a pokud nikam nespěcháte a rádi se necháte dlouho, vláčně a s otevřenou myslí hýčkat na návštěvě korejského území, tady byste mohli být spokojeni.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za velmi zajímavý a pro mě fascinující pohled do korejské historie děkuji KNIHCENTRUM.CZ, na jejichž stránkách si můžete knihu Jako tygr ve sněhu pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách KNIHCENTRUM.CZ.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *