Recenze

Jiná třída

Tahle JINÁ TŘÍDA je opravdu jiná. Mezi studenty je jeden zvláštní chlapec s temnými stíny v duši, který se po čtyřiadvaceti letech vrací, aby opět rozvířil poklidný život na elitní škole Svatého Osvalda a přinesl s sebou závan čehosi nepříjemného až děsivého.

Název: Jiná třída
Autor: Joanne Harrisová
Překlad: Marcela Nejedlá
Nakladatelství: Euromedia Group Kalibr
Rok vydání: 2022
Počet stran: 480

Během třiceti let na základní škole St. Oswald´s viděl učitel Roy Straitley přicházet i odcházet různé typy chlapců. Každá třída vždy měla své klauny, rebely i patolízaly. Nikdy neměl svého favorita, nikdy nikoho neprotežoval. Ale jednou za čas se zničehonic objevil chlapec, který takříkajíc nezapadal do žádné známé škatulky. Potížista. Chlapec se stínem v srdci. Doba pokročila a i úctyhodnou školu Roye Straitleye zasáhla vlna modernizace. Nové technologie, nová móda a jiní žáci. Straitley se snaží svým osobitým způsobem přizpůsobit neodvratné budoucnosti, ale stále ho pronásleduje stín minulosti – chlapec, který mu již dvacet let nedá spát. Chlapec, jenž je schopen všeho.

∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞ ∞

Psychologický román Jiná třída je specifickým čtením, které nemusí každému sednout. Pozvolné vyprávění si pomalu připravuje půdu pro závěrečné „whau“, které se opravdu dostaví a o to víc je efektivnější. Kniha je 2. dílem ze série Marlby a čeká vás hutné ponoření do temných duší knižních postav, kde na vás čekají roztodivné věci. 😉

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu jedné z hlavních postav – profesora Straitleye. Píše se rok 2005 a na školu přichází nový ředitel a s ním i temná minulost. Tu nám pomáhají odhalit deníkové záznamy situované do období před čtyřiadvaceti lety i vzpomínky profesora. Vyprávění začíná velmi pozvolna, skoro bych se nebála říct – nezáživně. Pomalu pronikáte do událostí na škole Svatého Osvalda a stísněná atmosféra se vkrádá i do vašeho prostoru. Něco nepříjemného, něco záludného, co se teprve chystá později projevit v plné síle…

Měli bychom se bavit. Je to tak? Zatím jsem se ještě moc nebavil, až na chvíle, kdy jsem s Harrym. Ale to se může změnit. Doufám, že se to změní. A pan Straitley by se mi radši neměl plést do cesty.
Protože když se mi lidi pletou do cesty, občas se stanou špatnou věci. Pan Straitley zasluhuje překvapení. Já si zasluhuju trochu zábavy. A jak řekl sám Harry: je ve mně víc, než se na první pohled zdá.

Autorka je mistryní stísněné atmosféry. V rukávu má spoustu nepříjemných věcí, jež čekají na svůj správný čas, a ten opravdu přijde. Pozvolna si vás připravuje na velké finále, a i když je cesta k cíli lemována usínajícím tempem a události v příběhu nabývají na všednosti, nálada celého románu je vysoustružena do temných barev s precizností a umem.

Do svého děje spisovatelka zakomponovala hned několik závažných společenských témat, které se na vás hrnou z několika směrů a téměř kdykoliv. Šikana, násilí, náboženský fanatismus, sexuální orientace atd. – pouhý zlomek problémů, jež vám kniha nabídne.

Celá četba byla trochu náročnější, než jsem si představovala. Neustálý proud postav, jejichž jména se liší pouze v pár písmenkách a k tomu nádavkem ještě přidružené přezdívky vyžadují vaši zvýšenou pozornost a rozvláčnější vyprávění na vás klade značné nároky. Stejně jako název knihy i tento příběh je zkrátka jiný a pokud se vám podaří proniknout do hlubších vrstev příběhu, budete zřejmě spokojeni. Ojedinělá atmosféra, z které vás bude mrazit, vám bude dobrým a vítaným společníkem.

Autorka, z jejíhož pera pochází bestseller Čokoláda (ano, Johny Depp 😉 ), mě svým románem Jiná třída až tolik nenadchla, ale rozhodně musím smeknout před jejím nevšedním pojetím, propracovaným dějem i hloubkovými ponory do temné duše, které provázejí nepříjemné pocity i vzrušující zvědavost.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 🤍 🤍

Za ponurý a znepokojující příběh děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu můžete pořídit zde, na stránkách Knižního klubu.

Autor: Veronika Es.

Zalistujte si knihou zde, na stránkách knihkupectví Luxor.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *