Kdo by měl znát svého syna lépe než vlastní matka? Je možné, aby tak hodný bezproblémový kluk spáchal tak strašný zločin? Ponořte se do psychologického románu KDE ČÍHÁ VLK a zjistěte, kam až sahá mateřská láska i nenávistný rasismus a jak se žije izraelským přistěhovalcům v zemi „možností“.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s Knihcentrum.cz za účelem recenze.
Název: Kde číhá vlk
Autor: Ajelet Gundar-Gošenová
Překlad: Magdaléna Jehličková
Nakladatelství: Garamond
Rok vydání: 2024
Počet stran: 304
Příběh románu se odehrává v Silicon Valley v Kalifornii. Lilach má všechno: krásný domov, úspěšného manžela a dospívajícího syna Adama, se kterým vždy cítila zvláštní blízkost. Izraelští přistěhovalci žijí v USA dostatečně dlouho na to, aby tuto zemi považovali za domov. Poté, co brutální útok na místní synagogu otřese jejich pocitem bezpečí, Adam se zapíše do kurzu sebeobrany, který vede bývalý izraelský důstojník speciálních sil. Na domácí párty pak zemře afroamerický chlapec, zřejmě na předávkování drogami. Přestože byl spolužákem ze střední školy, Adam tvrdí, že ho nezná. V okolí se začínají šířit zvěsti, že smrt nebyla náhodná a že Adam a jeho noví přátelé měli s Jamalem dříve nevyjasněné spory. Na povrch vyplouvá rasové napětí a antisemitské nálady.
¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿
Román Kde číhá vlk je psychologickým ponorem do mysli matky, jejíž syn „asi“ spáchal zločin. Jak se hledá pravda ukrytá v mozku dospívajícího syna a jak se vyrovnat s jeho možnou vinou? Patrně k tomu měl důvod nebo ho vlastní matka tak málo zná… Pojďte na návštěvu do jedné izraelské rodiny, kde momentálně vládnou tajnosti, nedůvěra a nebezpečný chaos. Pořád tu také ale přebývá láska, která dokáže překrýt spoustu věcí.
Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní postavy Lilach. Tahle žena se s rodinou odstěhovala z Izraele, aby v Americe našli klid a nový domov. Vždyť je to přece země zaslíbená a tady se jim nemůže nic stát. Nikdo po nich nebude střílet jako v Izraeli ani je pronásledovat. Nebo ne? Její pubertální syn Adam je domácím peciválem a poprvé si vyjde na mejdan, který ale skončí pro jeho afroamerického spolužáka smrtí. Je možné, že s tím Adam měl něco společného? A proč se najednou tak zamiloval do kurzu sebeobrany, kterou vede sympatický, ale tajemný muž Ori, o kterém se říká, že má něco společného s Mosadem? Kde najít pravdu a po odhalení se nezhroutit?
„Ty sama se musíš rozhodnout, které z těch dvou verzí chceš věřit.“
Teď už jsem svůj hlas neovládla.
„Od první chvíle se mi snažíš vnuknout, že to byl Adam!“
Hrdlo se mi sevřelo. Příliš mnoho možností. Příliš mnoho otazníků.
„Kdyby šlo o mého syna,“ řekl Ori změněným, klidným hlasem, „asi bych se zeptal přímo jeho.“
Jeho nepřítomný pohled zabloudil kamsi do neurčita. „Ale tyhle věci matky obvykle tak nějak tuší, nebo ne?“
Autorka se dokázala plně vcítit do role matky, jejíž syn je tak trochu obviněn z vraždy jiného mladíka. Každá matka si nikdy nechce připustit, že by její potomek mohl udělat něco takového a hledá jiné možnosti a úniky ze svých neodbytných myšlenek. Ráda by znala pravdu, ale co když tu pravdu neustojí? Vždyť se přeci jedná o jejího vlastního syna? S hlavní hrdinkou budete prožívat všechna její trápení a rozkol v mysli, který ji žene do neuvážených kroků. Tady vás okamžitě napadne téma komunikace a její důležitosti v rodině a možná ne všichni čtenáři budou s hlavní hrdinkou za jedno. Příběhem se jako tenká, ale dost intenzivní nit táhne otázka rasismu, xenofobie a etnické nesnášenlivosti. Zabrousíte i do otázky šikany a zjistíte, jak se žije přistěhovalcům v cizí zemi, o které doufali, že jim nabídne lepší život.
Stísněná atmosféra vládne tomuto románu a autorka má příjemný styl psaní, který není nijak náročný a je zaměřen na vnitřní rozpoložení hlavní postavy, čímž vás ještě více uvrtává do pochybností a rozervanosti. Postupně graduje svůj děj a přikládá pod kotel a vy se neubráníte myšlenkám na váš osobní postoj či reakci. Jak byste v této situaci reagovali vy? Co je pro vás důležité v životě a jakou máte hranici, za kterou byste nikdy nešli?
Román Kde číhá vlk je nevšedním čtením, který bude vaši zvědavost napínat po celou dobu. Dramatický příběh izraelské rodiny vás nenechá v klidu, a i když je tempo uzavřené a jakoby obklopené ve své bublině pochybností, určitě je o čem číst, získat nový náhled na problém a hlavně o čem přemýšlet.
Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍
Autor: Veronika Es.