Recenze

Šťastní a mrtví

Můžete být ve stejný okamžik ŠŤASTNÍ A MRTVÍ? Vrah, kterého bulvár překřtil na Shropshirského štíra si to zjevně myslí. S tímto thrillerem z nakladatelství BARONET si užijete divokou jízdu plnou napětí a zvráceností.

Název: Šťastní a mrtví

Autor: Mark Edwards

Nakladatelství: 2019

Rok vydání: 2019

Počet stran: 384

V malém městečku v Anglii začíná žít svůj nový život Ben Hofland se svým jedenáctiletým synem Olliem. Kdysi tady vyrůstal a doufá, že teď po rozvodu se konečně vše obrátí k lepšímu. A kupodivu to tak opravdu je. Problémy mizí jako mávnutím kouzelného proutku – Ben má konečně práci a Olliemu se začíná už ve škole také líbit. Poprvé po dlouhé době se Ben cítí opravdu šťastně. Jediným mráčkem na obzoru se tak můžou jevit vraždy, které se poslední dobou dějí v blízkém okolí. Všechny nalezené oběti mají naprosto stejný scénář. Mrtví leží na zádech, ruce mají u boků, nohy rovně natažené, oči upřené nahoru a výraz v tváři jako by se smály. Všichni do jednoho zemřeli na předávkování morfiem a právě tento důvod stačí bulváru, aby vraha překřtil na Shropshirského štíra – tvora, který své kořisti vstřikuje do těla jed. Vyšetřování těchto vražd dostane na starost inspektorka Imogen Evansová a soupeř, kterého má proti sobě není vůbec hloupý. Vypadá to, že se zaměřuje na hodné lidi. Všichni umřeli s úsměvem na rtech, jako kdyby v době své smrti byli nevýslovně šťastní. Mohl by vrah nějak manipulovat se životy svých obětí? Chytrý, zvrácený loutkář, který tahá za provázky…

Může to být náhoda? Těla všech tří obětí ležela na místech, kde byly za života nejšťastnější. Dělá to Štír záměrně?

Působilo to tak fantasticky, tak organizovaně – a zločin přitom bývá špinavá, chaotická věc -, až se jí chtělo tu myšlenku zavrhnout. Ale něco na tom bylo. Muselo být.

Děj knihy Šťastní a mrtví se pomalu rozjíždí, a ačkoli to není žádná nuda, tak nějak tomu chybí šťáva. Příběh plyne pořád stejným, poklidným tempem a vy zkrátka jenom tak čtete. Najednou se ale v polovině knihy zamotaný případ obrátí vzhůru nohama a v ten moment celý thriller konečně dostává ten správný spád a letí mílovými kroky ke svému konci.

Autorovi Markovi Edwardsovi se podařilo mě dokonale zmást a navíc to povznesl ještě na vyšší úroveň. Nejen, že vám prstem ukáže na možného pachatele, ale ještě několik dalších stránek vás utvrzuje ve vašem přesvědčení, že jste na správné stopě. Pak ale dochází k dalšímu obratu, možný pachatel je ze hry venku a vše se vám zhroutí jako domeček z karet. Ale pozor, to není ještě všechno. Autor vám opět předhodí další past, na kterou mu skočíte a on si s vámi pohrává až do úplného konce ještě několikrát. Pak už ani nevíte, jak se jmenujete vy sami. Bravo.

Autor – Mark Edwards ( zdroj: Photo Mark Earthy
www.earthyphotography.co.uk )

Hlavní osa celého příběhu je autorem velmi dobře zpracována. Každá akce má svoje důvody i následky, a ačkoli jsem se snažila během čtení spisovatele nachytat na předhozené nelogičnosti, vůbec se mi to nepodařilo. Všechno je zkrátka vymyšleno do sebemenších detailů a zapadá do sebe na první dobrou.

Hlavní postavy jsou dokonale vykreslené a vám se před očima zhmotní všechny charaktery dostupné ve venkovském městečku – od „náplav“ z velkoměsta, přes místní burany až po maloměstské drbny.

Pokud máte chuť na skvěle propracovaný thriller plný vzrušujícího napětí a zvráceností hlavního padoucha rozhodně sáhněte po knize Šťastní a mrtví. Nenechte se odradit pomalejším začátkem a vydržte, posléze se vám kniha odmění velkolepou jízdou, která určitě stojí za přečtení. A když dostanete chuť na další knihu od tohoto autora, jukněte na stránky nakladatelství Baronet, kde na vás čeká thriller Pronásledovaní.

Hodnocení: 85 %

 

Za skvělý thrillerový zážitek děkuji nakladatelství Baronet, které mi udělalo radost tímto recenzním výtiskem.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *