Recenze

Spolek nemrtvých holek

Dovolte, abych vám představila další knihu, která dokonale klame svým přebalem. Podle srdíčka na džínové kapse kalhot, co zdobí titulní stranu a názvu knihy, bychom se mohli domnívat, že uvnitř najdeme rádoby „strašidlácký“ příběh, který se bude snažit trapně kopírovat třeba Upíří deníky nebo Svítání…. Pozor, dobrodružství napsané Lily Anderson je mnohem drsnější, věrohodnější, opravdovější a děj má překvapivě i svou hloubku a poselství. Jednoduše řečeno: příběh rozhodně není  „pitomoučký“ a pokud máte rádi magii, nadpřirozeno a mrazení strachu v zádech, pak vám nemusí být nutně “ – náct“, aby vás kniha pobavila, překvapila a třeba i rozesmála či malinko vyděsila 🙂 . 

Název: Spolek nemrtvých holek

Autor: Lily Anderson

Překlad: Tereza Suchá

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2019

Počet stran: 320

„Když vám umře nejlepší kamarádka, přijdete najednou o parťáka na pohřby“.

Přesně touto, poněkud drsnější 🙂 , hláškou na str. 9 začíná (pro mě) naprosto neuvěřitelný “ YA román“, který vypráví příběh „tlusté středoškolačky původem z Mexika“ – jménem Camilla ( Mila) Floresová – , které se právě zhroutil celý svět. Zemřela její nejlepší kamarádka, jediná spřízněná duše, se kterou sdílela veškerý čas ve škole i mimo ni, všechna svá tajemství a plány… Policie ospalého městečka Cross Creek prohlásí, že Riley Greenwayová spáchala sebevraždu utopením, ale Mila o tom nechce ani slyšet. Naopak, má stále intenzivnější tušení, že smrt Riley a dalších dvou spolužaček z Fairmontské akademie rozhodně nebyly dobrovolnými odchody ze života a že spolu nějakým způsobem souvisí. Mila se domnívá, že Riley se sama neutopila a June s Datonou se rozhodně samy neoběsily.

Když chcete něco vědět, je nejjednodušší se zeptat. Ovšem, pokud je dotyčný mrtvý, úplně jednoduchá záležitost to nebude. Naštěstí Mila je vyznavačka wiccy a ovládá magii. Rozhodne se, že Riley vrátí mezi živé a spolu vypátrají jejího vraha. Na hřbitově se rituál nepovede úplně podle plánu a ze záhrobí vrátí nejen její kamarádka, ale i dvě otravné spolužačky, které se s Milou ani s Riley nikdy v lásce neměly.  

  „Zítra si budu prohlížet spolužáky a přemýšlet, kdo z nich měl motiv a příležitost zabít tři dívky během jednoho týdne. Taky je na čase si připustit, že to kouzlo do prdele opravdu fungovalo a mně se podařilo oživit mrtvé.“ (str. 96)

Díky jednomu kupodivu úspěšnému kouzlu, třem nemrtvým holkám a vrahovi pobíhajícím na svobodě, se z městečka Cross Creek přes noc stane všechno možné, jen ne nudné místo. A Mila s nemrtvými spolužačkami má jen sedm dní na to, aby odhalily vraha a (pokud to vůbec lze), smířily se s lidskou smrtelností i vlastní smrtí. Vzhledem k rozdílnosti povah všech zúčastněných a tomu, že June s Daytonou se při prvním příležitosti hned musí předvést ve škole v plné „kráse“,  to zřejmě bude pěkně perných sedm dní pro celé město…

Výsledek obrázku pro undead girl

Zdroj: Goodreads

Na první pohled mě v knize upoutaly 3 věci: styl, jak je napsaná, autorčiny znalosti o wicce a pohanství + morální odkaz, který rozhodně přesahuje rámec knihy.

Lily Andersonová se nevyhýbá ironii, nadsázce, hovorovým ani vulgárním výrazům, což celému vyprávění dodává šmrnc, lehkost, čtivost a „věrohodnost“ : zavraždění puberťáci zrovna vyhrabaní z hrobu by asi také neřešili slovník a etiketu. Takže „kurva“ nebo “ do prdele“ se v textu určitě párkrát objeví, jednoduše proto, že tam patří. Autorka často popisuje některé věci týkající se wiccy a jejích rituálů. Mile mě překvapila tím, že neplácá hlouposti a snaží se toto přírodní náboženství, které je velice rozšířené v Británii a Americe, svým čtenářům důstojně představit. Příběh nemá (velké – do očí bijící) logické mezery, vše do sebe zapadá. Kriminální zápletka není hloupá , já osobně bych po přečtení prvních stran knihy vypsala odměnu na úplně špatnou hlavu. Dokonce ani samotný konec knihy není tak lehce předvídatelný, jak jsem u obdobné YA zvyklá… 

Summa summarum:

Kniha je velmi dobře napsaná. Detektivní zápletka má překvapivé rozuzlení a příběh rozhodně nekončí žádným plytkým happyendem, který by z vyprávění udělal tuctovku, na kterou rádi zapomenete. Naopak, kniha vám nasadí brouka do hlavy: Kam je skutečně zoufalý člověk schopný zajít, aby ochránil někoho, koho miluje? Může být vražda v některém případě pochopitelným vyvrcholením událostí? Dá se doopravdy vůbec někdy zapomenout na někoho, koho jste měli rádi a navždy odešel? A co když skutečně existuje opravdová magie a kouzla? Knihu si (jako oddechovku v líném dni) ráda přečtu znovu.

Moje hodnocení (jako ve škole): 1

V procentech: 98%

Za čarodějnici s velkým srdcem a seznámení s nemrtvými děkuji nakladatelství Jota. Také za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *