Recenze

Letopisy dračích jezdců

Nemít rodiče je zlé. Nemít ani komunitu, kam člověk patří je těžké. Bohužel Jaevid z příběhu Letopisy dračích jezdců je na tom ještě hůř: je to nejen sirotek, ale navíc napůl šedý elf a napůl člověk. Lidé se s elfy navzájem nenávidí a vedou mezi sebou krvavé války a nekonečné půtky. Jak se podaří drobnému, mladému chlapci obstát ve světě, kde se lidé posuzují podle fyzické síly a společenského statusu? A jak jeho život ovlivní draci?

Název: Letopisy dračích jezdců

Autor: Nicole Conway

Nakladatelství: Alpress

Rok: 2020

Počet stran: 216

Podle oficiální anotace

Osud si s Jaevidem nešťastně pohrál. Napůl elf a napůl člověk nezapadá do žádného světa, dokud mu náhodné setkání s drakem nezajistí místo v Blybrigu, akademii pro bohaté a urozené. Jaeův případ je totiž výjimečný – už několik desetiletí si žádný drak nevybral jezdce z vlastní vůle. Jaeova výcviku se ujme Sile, muž s nevypočitatelnou povahou a tajemnou minulostí.

Summa summarum

About Nicole ConwayAmerická autorka Nicole Conway svůj příběh vypráví v ich – formě.  Zasadila ho do světa, kde vedle sebe žijí lidé, elfové a draci. (Foto: Nicole Conway, zdroj). Její kniha je určena mladším čtenářům, proto nikoho nepřekvapí výběr prostředí děje: škola –  akademie. Jednoduše proto, že cíloví čtenáři YA fantasy příběhy ze školních tříd většinou milují a jsem přesvědčená, že i elitní akademii Blybrig , kde se připravují na válečnickou kariéru dračí jezdci, si brzy oblíbí. Dalším ´táhlem´ knihy je oblíbená zápletka: postupně vyvíjející se vztah divokého tvora – draka a lidského outsidera, který se díky výjimečnému přátelství  myšlenkově ´posune´ jinam a může si následně najít přátele a získat důstojné místo mezi vrstevníky. 

Příběh Nicole Conway je psaný jednoduše a poutavě – má spád a vtip, aby udržel pozornost – náctiletých čtenářů a neodradil je od dalšího čtení. Postavy jsou vylíčeny ´akorát´: žádné psychologické rozbory ani hluboké motivy k jejich jednání nečekejte, ostatně ani cílová skupina nic takového ve fantasy knihách nehledá: příběh má jasnou, jednoduchou linii. Starším čtenářům může přijít lehce naivní, ale na kouzlu přátelství chlapce a draka to neubere. V příběhu zůstává několik podstatných otázek nezodpovězených a Jaevid zůstane stále dost zakřiknutý a já doufám, že to tak nezůstane navždy… že se snad můžeme těšit na další pokračování 🙂 ?

Ač nejsem ´cílovka´ kniha mě nenudila, líbila se mi. Dovedu si představit, že teenage milovníci draků a fantasy budou skutečně nadšení. Doporučuji .

Hodnocení: 95%

Za  dračí fantasy a poskytnutý recenzní výtisk moc děkuji nakladatelství Alpress.

 

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] knihy Letopisy dračích jezdcůOdkaz na recenzi knihy Letopisy dračích jezdců (databazeknih.cz)Odkaz na recenzi knihy Letopisy dračích jezdců (kniha za knihou) Přejít do e-shopu Category: RecenzeOd Miroslava Ruprechtová1.7.2020Tags: Fantasy […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *