Recenze

Měsíc radosti

Všichni lidé touží po štěstí a zároveň každý z nás ho vidí v něčem jiném. Autorka knihy Měsíc radosti jménem Ragnhild Bang Nes se již dvacet let profesionálně zabývá psychologickými aspekty štěstí a mj. zjistila, že i drobné každodenní zkušenosti vedou ke zlepšení zdravotního stavu, prohloubení přátelských vztahů a prodloužení života.  Ve své nové knize Měsíc radosti a poradí nám, jak a kde „hledat“ skutečné životní štěstí <3 .

Název: Měsíc radosti

Podtitul: 31 krůčků ke štěstí

Autor: Ranghild Bang Nes

Nakladatelství: Portál

Rok: 2023

Počet stran: 198

ℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵℵ

Ragnhild Bang Nes

Vyučuje psychologii na univerzitě v Oslu. Působí také v norském Ústavu pro výzkum veřejného zdraví, kde se již téměř 20 let věnuje výzkumu štěstí.

(Zdroj, foto: autorka knihy Ragnhild Bang Nes)

Oficiální anotace

Je prokázáno, že i drobné pravidelné pozitivní zkušenosti vedou ke zlepšení zdravotního stavu, prohloubení přátelských vztahů a prodloužení života. Radost funguje jako protiváha stresové zátěže a zmírňuje úzkosti a obavy.
V 31 kapitolách knihy najdeme postoje a činnosti směřující k vyrovnání, uklidnění, vděčnosti a vůbec pozitivnějšímu přístupu k životu. Kde všude lze štěstí hledat a najít: Dá se mu vůbec naučit? Jak přerámovat každodenní zkušenosti, aby se z nich staly zdroje štěstí? Text nabízí množství aktivit vedoucích ke štěstí, jako je navazování méně hlubokých vztahů v běžném životě, mindfulness, neustálá zvídavost, dávání a přispívání, vděčnost, přijetí, docílení stavu flow a samozřejmě pobyt v přírodě, vytváření „mentálního alba šťastných vzpomínek“, obměňování, hravost a pokorný přístup k životu.

„… A tak jsem uprostřed zimy konečně zjistil, že v sobě nosím léto.“ – Albert Camus

Summa summarum

Nakladatelství Portál  vydalo knihu norské autorky v měkké vazbě bez přebalu. Jakmile se do knihy začtete, zjistíte , že dobrý (šťastný život) se skládá z mnoha druhů pozitivních zážitků – někdy dokonce skutečně kraťoučkých.

Samotný obsah je rozdělen do 31 kapitol (do 31 „dní“):

 1. Štěstí je blízko
 2. Štěstí se dá naučit
 3. Navigace na vlnách budoucnosti
 4. O pěstování štěstí
 5. Krajina štěstí je rozlehlá
 6. Jak proměnit každodenní „zloděje štěstí“ ve zdroji
 7. Párování
 8. Pětice pro každý den
 9. Vytvářejte pouta
 10. Buďte aktivní
 11. Buďte přítomní a všímaví
 12. Nepřestávejte se učit
 13. Dávejte a pomáhejte
 14. Smysl
 15. Usilujte o bronz
 16. Vděčnost
 17. Slast
 18. Přijetí
 19. Volné vazby
 20. Příroda
 21. Vyváženost
 22. Plynutí
 23. Hygge
 24. Honba za rozmanitostí
 25. Čas na album štěstí
 26. Hra a vytváření vzpomínek
 27. Perspektiva
 28. Štěstí je nakažlivé
 29. Hodnoty
 30. Prožívání krásy
 31. Souvislost a pokora

Pokud jste někdy četli „běžnou“ populárně naučnou či  seberozvojovou knihu na téma psychologie štěstí, jen stěží uvěříte, že existuje TAKOVÁ  kniha, jako je Měsíc radosti , která je vám schopna naservírovat tolik zásadních informací, nekomplikovanou a velmi čtivou formou na tak „malém“ množství stránek. Kniha skvěle poslouží jako kvalifikovaná zásobárna návodů, katalog nápadů, do kterého se můžete podívat, když budete mít jeden ze svých temnějších dní. Autorka svým čtenářům vysvětlí, že většina zdrojů štěstí jsou tzv. „osobní“ a záleží na každém z nás: na našich vlastnostech, životních okolnostech, zálibám a potřebám atd., kde ze svých zdrojů objevíme a jak je budeme obnovovat… Díky knize pochopíme, že klíčovým slovem pro zdroj štěstí je pestrost. Každý z nás si musí stále dopřávat nové zážitky, byť i drobné změny v životě, ze kterých může čerpat pocity spokojenosti.

„…Když nemáš klid v duši a nežiješ sama se sebou v souladu, nemůžeš být šťastná…“

Kniha se mi četla velice hezky. I když jí paní spisovatelka koncipovala jako 4 týdenní „příručku“, já jsem jí četla více méně náhodně a velice mi to vyhovovalo. V každé kapitole jsem se dozvěděla zcela nové „triky“ a postupy na to, jak se umět „radovat“ během běžných dní. A navíc tyto rady a postupy čerpají z jiných psychologických škol a jiných spirituálních cest, tudíž je velmi pravděpodobné, že si zde z uvedených konceptů vybere každý. Většina praktických cvičení uvedených v knize mě bavila a jsem přesvědčena, že při dlouhodobé praxi budou fungovat podle očekávání. Knihu doporučuji všem, kdo bojují s trudnomyslností a lidem pracujících v pomáhajících profesí – třeba jako „tahák“, co doporučit depresivním klientům.

Hodnocení ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za knihu plnou inspiraci pro šťastně prožité dny děkuji Nakladatelství Portál❤.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *