Recenze

Na kuchyňské frontě

Čtyři ženy, čtyři osudy a jedna kuchařská soutěž. Vítězka bude moderovat populární rozhlasový pořad NA KUCHYŇSKÉ FRONTĚ a každá z nich má svoje osobní důvody, proč být nejlepší. Velmi laskavé a poutavé čtení, které vás bude bavit.

Název: Na kuchyňské frontě
Autor: Jennifer Ryanová
Překlad: Petra Klůfová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 392

Ženy ve Velké Británii musí být v kuchyni značně kreativní. Za okny totiž zuří válka a ponorky přerušily dodávky potravin, takže všichni musí vyjít s málem. Rozhlasový pořad Na kuchyňské frontě, který vysílá nápadité recepty z dostupných surovin, vyhlašuje kuchařskou soutěž o místo první ženské spolumoderátorky. Pro čtyři velmi rozdílné ženy by to znamenalo životní šanci. Mladá vdova by dokázala splatit manželovy dluhy. Kuchtička by mohla opustit službu a postavit se na vlastní nohy. Lady z honosného panství by byla schopná uniknout despotickému manželovi. A pro vyučenou šéfkuchařku je to zkrátka výzva. Pomůže soutěž komunitu stmelit, nebo ji naopak rozdělí?

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Na kuchyňské frontě je moc milým a svěžím vyprávěním, v kterém samozřejmě nemůžou chybět recepty, ale hlavně dojemný a intenzivní příběh čtyř žen. A tyhle rivalky se vám dokáží zakousnout pod kůži svým komplikovaným životem, z kterého se snaží najít otevřená vrátka do budoucnosti. Čeká vás živé vyprávění, trochu romantiky, trochu napětí, ale hlavně velká porce přátelství a soudržnosti.

Příběh vyprávěný er-formou jde ve stopách čtyř soutěžících žen. Každá má svoje důvody proč se této soutěže zúčastnit a pokud možno ji i vyhrát. Jedna má na krku děti bez manžela a dům na spadnutí, druhá je zakřiknutá mladá dívka, která by vítězstvím konečně mohla prorazit, třetí se potřebuje dostat do podvědomí důležitých lidí a vyšvihnout se na výsluní kuchařského umění a pro čtvrtou je to možná povinnost a možná důvod odejít od psychopatického manžela. Který důvod je nejlepší a měl by vyhrát? Tady se ale hodnotí kuchařské výtvory vařené z omezených přídělů a osekané na minimum, osobní trable nikoho nezajímají. Nebo že by pevné pouto přátelství postavilo vratký most, po kterém se lépe kráčí s jištěním a přítelem v zádech?

„Snažila jsem se je přemluvit, prosila, dřela jako kůň, ale nic se nezměnilo. Občas restaurace přiznaly, že by mi místo šéfkuchaře daly ochotně, ale klientela by to prý nepřijala. Musíme vycházet vstříc zákazníkům, jinak se v branži neudržíme. Nikdo by neskousnul šéfkuchařku. V ženě všichni vidí řadovou kuchařku, ne vedoucího pracovníka.“
„Vždyť všichni muži narukovali. Restaurace jsou závislé na pracujících ženách.“

Začátek příběhu se rozjíždí nenápadným způsobem, který nic moc neříká, ale dokáže zaujmout svými čtyřmi hlavními postavami, kolem kterých se točí celé vyprávění. Nevtíravě se vám s každou další přečtenou stránku dostává poutavé vyprávění pod kůži a vy najednou zjistíte, že se od knihy nedokážete odtrhnout a se zvědavostí a netrpělivostí vyhlížíte osudy těchto žen. Každá z nich dokáže zaujmout svým životní příběhem a vyvolat dostatek emocí. I když se román odehrává v období 2. světové války, tato historická neblahá událost je pouze v pozadí a stínuje i dokresluje atmosféru. Žádné válečné hrůzy ani nacistická zvěrstva zde nenajdete, jenom každodenní stísňující pocit, jež se stává součástí všedního válečného dne i za plotnou.

Nedílnou součástí tohoto „kuchařského“ románu jsou i recepty, které jsou přizpůsobeny válečnému období nouze a nedostatku. Pokud tedy máte ve spižírně, mimo jiné, velrybí maso či ovčí hlavu ;-), najdete zde inspiraci na výživné jídlo. Ale také zde samozřejmě najdete i pro vás použitelné recepty na různé koláče či polévky atd. Jedná se o opravdu autentické recepty, z nichž se vařilo za 2. světové války a pořad Na kuchyňské frontě vysílalo od roku 1940 rádio BBC denně.

Románem se prolíná několik stěžejních témat, která se nenápadně, za to ale s efektem vynořují z vyprávění po celou dobu. Práva žen ve světě ovládaném muži, význam přátelství i rodiny to jsou jenom střípky nahozených námětů, které v knize rezonují.

Román Na kuchyňské frontě je nenáročným, ale velmi milým čtením, které mě hodně bavilo. Pod řádkami a recepty se ukrývá mnoho moudrosti a laskavosti a společně s odvahou čtyř žen a jejich životními příběhy vytváří román přívětivou koláž velmi chutné many. Autorčin styl psaní je velmi čtivý a sálá z něho poctivost.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za poutavé a sympatické vyprávění s příchutí kuchyňské magie děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Na kuchyňské frontě můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *