Recenze

Není co ztratit

Opravdu NENÍ CO ZTRATIT?

Uděláte jedno rozhodnutí a můžete přijít o všechno, nebo znovu nalézt sami sebe…

„Osud,“ opakovala Rose pomalu. „To zní, jako že člověk nemá na vybranou, co se s ním stane, ale podle mě to tak není. Kdybych nechala všechno na osudu, nejsem tady. To, co mě sem přivedlo, šlo proti osudu.“

Tento příběh je jedna velká emotivní bomba.

Název: Není co ztratit

Autor: Rowan Coleman

Nakladatelství: Domino

Počet stran: 413

Rok vydání: 2015

Rose Pritchardová žije s manželem, který ji zcela ovládá. Každodenní psychický a posléze i fyzický teror už vnímá jako součást dne. Poslední kapkou je, když se do roztržky přimíchá sedmiletá dcera Maddie. Rose už dále neváhá, sebere poslední zbytky své odvahy a jen tak „nalehko“ odchází i s dcerou od despotického manžela, aby se vydala za snem v podobě neznámého muže, kterého potkala kdysi před lety. Stopy ji zavedou do malé vesnice, kde nachází nejenom svůj sen, ale i otce – osamělého mrzouta, kterého víc jak dvacet let neviděla. Ale pochybnosti, zda udělala správně, jí doprovázejí až sem. Opravdu je tak nemožná, jak ji celou dobu tvrdil její manžel nebo najde v sobě novou Rose a svůj život od základu změní?

Autorka ROWAN COLEMAN má všechny své knihy spjaty s nějakým závažným společenským tématem. A ani tato kniha není výjimkou. V tomto románu otvírá problém domácího násilí. Co vede ženy k tomu, aby se tolik let podřizovaly psychickému i fyzickému teroru? Kde se nachází pomyslná hranice mezi tím, co se dá ještě snést a přes co vlak už nejede?

Ačkoli se vám při čtení může zdát, že tak úplně nedokážete pochopit, proč hlavní hrdinka tak dlouho setrvávala v tomto manželském vězení…nikdy neříkej nikdy… A že vás to při čtení bude napadat velmi často. Autorka toto téma uchopila opravdu od základu a vy tak díky Rose nahlédnete do jejího vnitřního světa a budete sledovat krůček po krůčku její myšlenkové pochody. To vám znovu potvrdí, že každá strana má dvě mince.

Celá kniha je napsána velmi poutavě a spisovatelce se podařilo vykreslit všechny hlavní postavy neuvěřitelně realisticky. Budete sledovat jak se z uťápnuté, zakřiknuté chudinky Rose pomalu stává samostatná, sebevědomá žena, která kousek po kousku nachází víru v sebe a zjišťuje, že dokáže svůj život pevně uchopit do svých rukou a postarat se i o malou dceru Maddie.

„Postupně ji docházelo, že muž, kterého si vzala, není ochranitelský, milující a starostlivý. Do té chvíle si užívala vědomí, že mu patří, jako nějaký vzácný majetek, který Richard ovládá ve všem – co si má oblékat, dělat, jíst, vařit, myslet, a teď i to, jestli má nebo nemá otěhotnět -, a ona je spoluviník, protože mu to dovolila. Dobrovolně mu předala kontrolu nad sebou a ani si to neuvědomila.“

Koho si ale rozhodně zamilujete, bude MADDIE, která je tak trochu „jiná“ – co na srdci to na jazyku. Tato bezprostřední holčička se svými bezelstnými, pravdivými komentáři celý příběh odlehčuje a posouvá ho do humorné roviny. Jediné, co bych knize trochu vytkla je prostředek knihy, který se malinko vlekl. Ale konec to celé napravil, a ačkoli jsem knihu chtěla dočíst až druhý den, nemohla jsem jinak než ji „dolouskat“ hluboko v nočních hodinách.

Při této knize se budete dojímat a garantuji vám, že to nebude jenom jednou, ale hned několikrát. Takový má být život. Takhle má vypadat. Je komplikovaný, složitý, bolavý a občas vás zklame, ale pořád je možnost, že všechno nakonec vyjde… 

Hodnocení: 97 %

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *