Recenze

Kult

Tahle hra má jasná pravidla. Jenže kdo je určuje? Nový případ, který se odehrává ve švédském Stockholmu, dává policistce Mině a mentalistovi Vincentovi pořádně zabrat a vy se můžete těšit na další znepokojivou a napětím prošpikovanou návykovku s názvem KULT. A držte si klobouky, protože tohle je hodně výživná jízda.

Název: Kult
Autor: Camilla Läckberg, Henrik Fexeus
Překlad: Dominika Rýparová
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2023
Počet stran: 568

Za slunečného letního dne se z mateřské školy ve Stockholmu ztratí pětiletý chlapec. Všechny stopy nasvědčují únosu. Policistka Mina Dabiriová i její kolegové vědí, že jim jde o čas. Brzy zjišťují souvislost s dřívějším zmizením stejně staré dívky, které skončilo tragédií. Zdá se, že nebezpečí hrozí i dalším dětem. Zločiny jsou pečlivě naplánované a nesou rituální znaky. Je možné, že v pozadí stojí nějaká tajemná sekta? Mina se opět rozhodne do případu zapojit mentalistu Vincenta Waldera. Od dramatických událostí před dvěma lety se neviděli, ale stále je pojí zvláštní pouto. Mina však ještě neví, že tentokrát se vyšetřování velmi úzce dotkne i jí. Čas se krátí, pachatel rozehrává ďábelskou šachovou partii a hledá si oběti mezi těmi nejzranitelnějšími… Podaří se Mině a Vincentovi zakročit včas?

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Kult je druhým dílem ze série Mentalista a už předchozí díl Iluze dával tušit, že tahle série by mohla být slušně návykovou jízdou. Druhý díl to jenom potvrdil a vás čeká další zajímavý případ plný vražd, napětí a šachové partie, jehož konec je velkým a vyhroceným překvapením.

Příběh vyprávěný er-formou má na mušce větší množství osob. Mina a Vincent by si pro sebe rádi uzurpovali veškerou pozornost čtenářů, ale autoři se rozhodli, že dají prostor skoro všem svým postavám. Zápletkou se stává zmizení malého chlapce, které je velmi podobné jiným případům z minulosti a policistka Mina neví kudy kam. Kdo jiný by ji měl poradit a najít souvislosti než její oblíbenec mentalista Vincent? Společně se pouštějí do nelehkého pátrání, které zavání rituály a bohužel se dotýká i některých blízkých…

Dřepne si vedle Felicie a přemůže se, aby s ní nezatřásl. „Víš, kdo to byl?“ zeptá se a snaží se nekřičet. „A proč byla ošklivá?“
Felicia k němu vzhlédne od věže z písku a v očích má slzy. Fredrik ustoupí o krok dál, aby neztratil balanc. Vidí jí to na očích, Už moc dobře ví, co se stalo. To, co se nikdy stát nesmí. Co se nikdy stát nemůže.
„Ty její autíčka mě nezajímaly,“ řekne Felicia. „Ossianovi se líbily, ale mně ne. Ale taky jsem si chtěla pohladit ty štěňátka. Říkala, že je má v autě. Ale mě s sebou vzít nechtěla. Chtěla je ukázat jen Ossianovi. A pak odešli.“
Fredrikovi se v hrudi otevře černá propast a on se do ní střemhlav zřítí.

Autoři své pokračování opět pojali v rozšířené verzi. Nejen, že svoji zápletku rozmotávají pozvolna a nebojí se podívat do hlavy svým hrdinům, ale navíc pozvali do svého středu skoro všechny postavy z policejního sboru, kterým se drze koukají do soukromí a rozvíjejí i jejich postavy. Je jasné, že vás tak čeká další objemné čtení, ale s velmi výživným obsahem. Tady se budou řešit vraždy, vztahové problémy i navýsost osobní záležitosti a o některých z nich byste raději vědět nechtěli. Mezi hlavními postavami to opět zdravě jiskří a oba dva se svých podivností nezbavili, ba naopak je ještě víc, ke čtenářově radosti, vypilovali. 😉

Celá detektivka tepe energií a pocitem očekávání, který se během čtení mění a vaše emoce projdou širokou škálou pocitů. Začátek vás okamžitě hází do rozjetého vlaku, aby vás autoři posléze lehce ukolébali a opět rozvířili usedlý prach. Postavy jsou napružené, potýkají se s dostatkem problémů, a i když řeší případ, který je dostatečně závažný a krutý, zbyde jim i několik málo chvil na uštěpačný a sarkastický humor, který vítaně narušuje systematičnost příběhu.

Detektivka Kult se mi moc líbila a začínám mít na tuhle sérii slušný návyk. Ačkoliv pachatele můžete odhadnout velmi brzy, autoři vás stále svádí z cesty a do poslední chvíle si nejste stoprocentně jisti, zda váš tip vyjde a konec je navíc pořádně svižná jízda. Tahle série se bude líbit čtenářům, kteří dokáží ohodnotit široce rozprostřené vyšetřování, které se větví na další odbočky a nezaleknou se zajímavé „vatové výplně“. Napětí i přitažlivá zápletka zaručena.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další výživné detektivní čtivo děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Kult pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *