Recenze

Iluze

Čáry, máry, fuk a jsou tu vraždy. Tohle není ILUZE, tohle je realita a policistka společně se slavným mentalistou mají plné ruce práce, aby vraha zastavili dřív, než předvede svůj finální „kousek“. Detektivní thriller je plně v područí kouzelnických triků a promyšlených vražd.

Název: Iluze
Autor: Camilla Läckberg, Henrik Fexeus
Překlad: Vendula Nováková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 576

Před zábavním parkem ve Stockholmu objeví policie tělo ženy v bedně probodané meči. I když to na první pohled připomíná nepovedený kouzelnický trik, záhy je jasné, že se jedná o mimořádně brutální vraždu. Totožnost oběti však zůstává záhadou a případ se nehýbe z místa. Policistka Mina Dabiriová nakonec nevidí jinou možnost než požádat o pomoc Vincenta Waldera, mentalistu a odborníka na lidskou psychiku i magii. Ačkoli Vincent zpočátku není spoluprací nijak nadšený, probudí se v něm hluboko zasunuté vzpomínky. Spolu s Minou, která rovněž bojuje se svými démony, si během vyšetřování uvědomí, že pronásledují nelítostného sériového vraha. A ten jako by se snažil Vincentovi něco říct. Podaří se jim ho zastavit, než bude obětí víc?

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Detektivka Iluze je prvním dílem nové série Mentalista a vypadá to na velmi záživnou jízdu se sympatickou ústřední dvojicí, která má soukromých podivností a obsesí až běda. Nevšední, originální zápletka související s magií, lidskou psychikou a iluzemi je neotřelým nápadem a tuším, že právě toto téma přitáhne nejednoho milovníka detektivních thrillerů k této sérii.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje dění kolem iluzionistických vražd a jeho hlavními postavami se stávají dva hodně zvláštní podivíni, kteří společně tvoří ladící nevšední dvojici. Krůček po krůčku budete odkrývat zamotaný případ, v kterém magie, kouzla a iluze hrají hlavní roli. Sporadicky se pak v několika kapitolách vrátíte zpět do roku 1982, který vám postupně odhalí indicie tohoto zapeklitého případu.

„Takže hledáme někoho, kdo má pocit, že je bůh?“ zeptala se Mina. „Někoho, komu se kouzlení trochu vymklo z ruky a omylem je zabil doopravdy? To je tvoje profesionální posouzení pachatele, po kterém pátráme? Je to někdo posedlý mocí, kdo si hraje na boha?
„Vůbec ne. Ty dvě vraždy nejsou žádné nepovedené triky. Chybí tam poslední krok, vzkříšení, a chybí tam záměrně. Myslím, že hledáme naprostého šílence. A přece ne.“

Troufám si tvrdit, že spojení Camilly Läckberg s iluzionistou a mentalistou Henrikem Fexeusem je šťastnou volbou. Atraktivní námět, který do knihy autor přivedl, společně s oblíbenou švédskou autorkou detektivek dávají záruku k výjimečnému napínavému čtení, které vás bude šokovat i překvapovat. Stopa Camilly Läckberg je jasně patrná ve vedlejších odbočkách, v kterých se pouští do hloubkových ponorů do mysli svých postav a čtenáři je tak polidšťuje a přibližuje v reálných barvách.

Silným prvkem celé knihy jsou rozhodně jeho dva hlavní protagonisté. Vincent s diagnózou poruchy autistického spektra bude záhadným „oříškem“ pro nejednoho čtenáře a vypadá to, že když ve škole rozdávali sociální dovednosti, on zrovna chyběl. Jeho obsese je pro čtenáře atraktivní svojí inteligencí a konstruktivním myšlením a musím říct, že tahle postava mě bavila daleko víc než čistotou posedlá policistka Mina.

Záživnou detektivku s originálními hlavními protagonisty mírně sráží její délka. Příběh mnoha vedlejšími odbočkami nabírá na objemu, a ačkoli se nejedná o nudné pasáže (většinou čtenáři přibližují soukromý život knižních postav), přeci jenom celý děj občas zahlcují nadbytečnými informacemi. Tempo vyšetřování se tak neustále mění z dynamické do ospalejší rychlosti a čtenáře to chvílemi trochu unavuje. V polovině knihy, díky spletitému soukolí vyšetřování, dostává děj potřebnou vzpruhu a konec je postaven na vyhroceném finiši, který vás přesvědčí o tom, že i další díl se bez vás neobejde.

Detektivní thriller Iluze má velmi slušně našlápnuto na skvělou sérii a já si další pokračování rozhodně nenechám ujít. Pokud i vy máte rádi propracované vyšetřování a atraktivní, nevšední námět v příběhu, pak směle sáhněte po této vražedné záležitosti a nenechte se zmást… nic není tak, jak se na první pohled zdá. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za iluzionistický případ plný vražd a násilí děkuji nakladatelství Grada, na jejichž stránkách si můžete knihu Iluze pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. says:

    […] Kult je druhým dílem ze série Mentalista a už předchozí díl Iluze dával tušit, že tahle série by mohla být slušně návykovou jízdou. Druhý díl to jenom […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *