Recenze

Nový domov

Dát NOVÝ DOMOV dětem z bombardovaného Londýna se rozhodla i Vivienne – žena, která si už prošla jednou světovou válkou a nyní je jejím úkolem vytvořit příjemný domov pro evakuovanou Pearl. Sedmiletá dívenka ji vnese do života nejen radost, ale i čerstvý závan štěstí a změny na sebe nenechají dlouho čekat. Na pozadí 2. světové války se odehrává niterný příběh vypovídající o vnitřní síle žen.

Název: Nový domov

Autor: Lizzie Page

Překlad: Petr Jiříček

Nakladatelství: Ikar

Rok vydání: 2020

Počet stran: 368

Vivienne žije společně se svým manželem v Hinckley. S nikým se moc nestýká, přátele žádné nemá, na život zanevřela. Kdysi bývala šťastná. To byly ještě doby, kdy vedle sebe měla svoji mladší sestru Olivii a jejím jediným úkolem bylo vypadat přijatelně ve společnosti. Pak ale přišla 1. světová válka a pro Vivienne i Olivii se mnohé změnilo. Obě dvě jako řidičky sanitky dospěly a poznaly opravdovou lásku i krutou tvář války. Od té doby už utekl nějaký čas a nyní se Vivienne opět nachází ve velké válce, tentokrát jako náhradní matka pro evakuované děti z bombardovaného Londýna. O žádné dítě se neprosila, ale přeci jenom na ni zbyla malá holčička, o kterou nikdo nestojí. Sedmiletá Pearl ji vnese do života nový závan a hluboko zasunuté vzpomínky na minulost se vracejí s nebývalou intenzitou. Dokáže se vyrovnat se svojí minulostí a znovu nabrat dech?

ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ ℵ

Román Nový domov je niterným příběhem, v kterém stěžejní roli hrají odolné ženy, jenž se nebojí postavit čelem k nelehké válečné situaci i ke svému životnímu osudu. Tento román byl inspirován příběhy skutečných žen a je jejich oslavou.

Vyprávění v ich-formě je plně v područí hlavní postavy příběhu – Vivienne. Jejíma očima sledujete nejen dění v období 2. světové války, ale retrospektivně se vracíte i do nelehkých časů roku 1914, kdy Vivienne v kulisách války poznává skutečný syrový svět bez přetvářky a klamů. Dvě dějové linie ve dvou časových osách se pravidelně střídají a dávají čtenáři odpovědi na jejich všetečné otázky týkající se Viviennina života.

Uklízím už důkladně uklizenou kuchyň, stále se vyhýbám otevření dopisu. Nakonec jej otvírám a čtu. Takže je to pravda. Dostali jsme jedno, jen jedno. Zítra mám jít do místního společenského sálu a vyzvednout si jej – nebo ji. Sál je od nás sotva pět minut chůze, takže se na nic nemůžu vymlouvat. V Hinckley je ostatně všechno pět minut daleko. Peču jablkový páj, protože toto je stav národní pohotovosti. Co by mohlo být pro malého příchozího příjemnější uvítání než kousek páje? Jsme víc než na půli cesty ve válce – už není cesty zpět – a z Londýna budou přidělovat děti.

Ačkoli by se mohlo zdát, že román je postaven na základech operace Pied Piper – masové evakuace dětí z Londýna – do středu dění se dostává úloha žen ve válečném období. Autorka prostřednictvím Vivienne ztvárnila ženu, která žije svůj život podle konvencí a představ společnosti. Až teprve obě dvě války z ní zformují osobnost, která zahodí svoji vybudovanou společenskou roli a jde si za svými sny a touhami. Autorka tímto svým románem vzdala hold ženám, jež zažily obě světové války  v naprosto odlišných rolích. Jako sestřičky či řidičky sanitek v 1. světové válce a jako pomocnice v Ženském dobrovolnickém spolku, který zajišťoval materiální injekci, prostřednictvím upletených oděvů, vojákům v 2. světové válce.

Román Nový domov je smyšlené dílo, ale vyskytují se v něm postavy, které skutečně existovaly jako např. Lena Guilbert Fordová nebo Olive Mudie – Cookeová. Celým příběhem se jako tenounká nit vine problematická otázka antisemitismu. Autorka si dala za úkol prozkoumat, odkud tato nenávist pochází, čím ve skutečnosti je a co je nutné, aby se tohle vnímání ve společnosti změnilo.

Pomalejší tempo dává prostor vnitřním pocitům ústředních postav příběhu a vám se tak otevřou dveře do komplikované povahy hlavní hrdinky. Melancholické vyprávění je napsáno atraktivním stylem, v kterém vás zaujmou obě dvě dějové zápletky. Pokud jste milovníky příběhů z válečného období a rádi byste nahlédli na tuto tragickou minulost trochu z jiné stránky, která vzdává hold silným ženám a věnuje se jejich vnitřnímu rozpoložení, pak sáhněte po románu Nový domov.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Autor: Veronika Es.

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *