Recenze

Život za krejcar, smrt za dva

Rudolfínská doba, magie, lektvary i čarodějky na vás čekají v románu české autorky Marty Knauerové s názvem ŽIVOT ZA KREJCAR, SMRT ZA DVA. Nechte se nalákat na příběh lidové léčitelky, čarodějky a vědmy, důvěrné přítelkyně života i smrti a také na její milostný vztah s katem Janem Mydlářem.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s knihkupectvím Luxor za účelem recenze.

Název: Život za krejcar, smrt za dva
Autor: Marta Knauerová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 496

Poutavý příběh lidové léčitelky, čarodějky a vědmy, mladé sebevědomé ženy, která svou chytrostí, magií i krásou postupně ovládá nitky osudů mocných mužů rudolfinské Prahy v čele s císařem Rudolfem II. Její obrovská touha stát se uznávanou léčitelkou a majitelkou vysněné apatyky ji žene do „Velkýho města“, pryč z podhůří, kde se bylinkaření a lékování, žehnání a zaklínání dědí po mnohá pokolení z matky na dceru. Řízením osudu se Atropa jako mladá dívka dostává do pražské katovny, kde se stává nejen bylinářskou pomocnicí katovy hospodyně Marty, ale především vášnivou milenkou budoucího staroměstského kata Jana Mydláře.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Historický román Život za krejcar, smrt za dva je obsáhlou sondou do života lidové léčitelky, jejíž život byl spjat s žehnáním, zaklínáním, bylinkařením i léčením. Příběh je naplněn přírodní moudrostí, magií, tajemnem i romantikou a zavede vás do rudolfínské Prahy i do vášnivé náruče staroměstského kata Jana Mydláře.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Atropy, která vyrůstá v podhůří společně s dalšími generacemi žen, jejíž osud je spjat s čarodějnictvím, léčitelstvím i zaříkáváním. Tyhle ženy si svá moudra předávají z generace na generaci a tak Atropa toužící po velkém městě se vydává do Prahy s vědomostmi, které by ji mohli závidět i slovutní lékaři. Stává se pomocnicí katovy hospodyně a pozvolna se se svým uměním dostává do podvědomí nejen místních obyvatel, ale i královského dvora, kde se po jejích kouzelných lektvarech mohou dámy i páni doslova utlouct. Setkává se i s mladým učencem katova řemesla Janem Mydlářem a vzniká mezi nimi zvláštní vztah naplněný porozuměním i vášní.

Nebylo nikoho ve Starém Městě pražském, kdo by ji neznal. Ji, krásnou paní Atropu.
Všeho znalou, všeho schopnou…
Nuzáci, šejdíři, mordýři, bohatí kupci, dámičky i páni od dvora, služtičky i komorné, prodejné holky, katovi pacholci i samotní kati. Ti všichni věděli, kdo je jejich Bohodarka. Jejich Anděla smrti.
Bohyně z chalupy, jejich Katovka.
Všichni znali ďáblovu konkubínu, chráněnku a zpovědnici proslulého staroměstského kata Jana Mydláře, důvěrnou přítelkyni hraběnky Stradové.
Anděla Horová byla zlomocná, milovaná, uctívaná a proklínaná zároveň.
Byla to Krásná paní staré Prahy. Paní Atropa.
Atropa bella-donna.

Autorka Marta Knauerová je botanička a své nasbírané vědomosti otiskla i do svého historického románu, kde se jim náramně daří. Neuvěřitelné množství bylinných receptů i návodů, jak ulevit tělu vás překvapí a příjemně zahltí informacemi. Hlavně na začátku příběhu, kdy se hlavní hrdinka učí od moudrých žen v jejich rodině je nádhernou podívanou do světa zaříkání, bohování i „čarování“ a kniha vás tak okamžitě zaujme.

Román je rozsáhlý a je napsán s příměsí dobové češtiny, která lahodí oku i sluchu a nijak vás při čtení neruší, ba naopak ještě více vás noří do rudolfínské doby. A nechybí tady ani zajímavé osudy některých notoricky známých historických postav jako např. Edward Kelleyho, Tycha de Brahe, Jana Jessenia či hraběnky Stradové, ale nejvýraznější postavou v této plejádě se rozhodně stává kat Jan Mydlář. Tady nám do hry vstupuje i jemná romantická linka, kterou ale „bylinky“ stále přebíjejí a vlastně je to dobře.

Román Život za krejcar, smrt za dva je velmi zajímavým knižním počinem. Kromě jiného nám představuje i odvahu a sílu žen, které dokáží dokonale kličkovat v časech, jež jsou nakloněny mužům a jejich chytrost kombinovaná s intrikami je může dovést k naplněný svých tužeb. Já měla trochu problém s tempem příběhu, které je neměnné a vlastně celé vyprávění se odvíjí v jedné linii, kde se nedočkáte žádných velkých zvratů ani intenzivních překvapení. To, co mě na začátku tak uchvátilo, postupně ztrácelo na důrazu a zbytek se už nechal unášet nastaveným proudem. Jako historický a léčebný náhled do rudolfínské doby mě román uspokojil a moc se mi líbily použité pověry a mýty.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *