Recenze

Příběh mateřídoušky

Román české autorky Miriam Blahové voní po bylinkách i komplikovaných vztazích. Co všechno musíme obětovat, abychom si obhájili lásku, zjistíte v její nejnovější knize s názvem PŘÍBĚH MATEŘÍDOUŠKY.

Název: Příběh mateřídoušky
Autor: Miriam Blahová
Nakladatelství: Albatrosmedia Motto
Rok vydání: 2024
Počet stran: 272

Když se Anně začne hroutit manželství, odjede s tříletým synem ke své matce a při průzkumu chaloupky po předcích najde pytlík s mateřídouškou. Díky ní se dostává k událostem první poloviny dvacátého století, vyhroceným vztahům mezi Čechy a Poláky i velké lásce, které stála v cestě řada překážek. Zatímco Anna poznává osud vlastní rodiny a historii Jablunkovska, příběh její prababičky Věry vypráví o zdejších poměrech a pokrokových myšlenkách, pro něž neměli sousedé v těžké době pochopení.

ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ ℑ

Zajímavé vyprávění vedené ve dvou časových rovinách na vás čeká v románu Příběh mateřídoušky, a pokud máte rádi příběhy, které píše sám život i historie, tady byste mohli být spokojeni. Autorka se nechala inspirovat některými reálnými událostmi i postavami a do popředí svého vyprávění vysouvá problematický polsko-český vztah spolužití v malé vísce Horní Lomné.

Příběh se odvíjí ve dvou dějových liniích, které spojuje ženská hrdinka v hlavní roli. Současnou linku má pevně v rukách Anna. Mladá maminka si momentálně prochází manželskou krizí a uchyluje se ke své matce, kde mimo jiné zdědila po babičce starý polorozpadlý domeček. V něm nachází pytlíček usušené mateřídoušky, jejíž vůně ji přenáší v čase a vypovídá životní příběh prababičky Věry. Té je věnovaná druhá linka a zavádí nás do období po 1. světové válce k výbušným, narušeným i křehkým polsko-českým vztahům.

Pohledem jsem sklouzla ke skříni, kde na horní polici pod svetry ležel schovaný pytlík s mateřídouškou. Každý den jsme se nemohla dočkat, až Filip usne a já se se svým pokladem posadím v pokoji do křesla. Máma se divila, proč chodím spát se slepicemi, ale o mateřídoušce jsem jí neřekla. Jak by mohla pochopit, že se po přivonění k bylince propadnu do živého snu?
Ani já jsem tomu nemohla uvěřit. Zkoušela jsem, jestli tohle rozjímání bude fungovat na různých místech. Na zahradě, v koupelně, nebo dokonce v autě, ale pokaždé se stalo to samé, co v babiččině chaloupce. Propadla jsem se ve fantazii do staré Lomné.

Autorka píše velmi lehkou rukou a její písmo s jemnými konturami opatrného, leč intenzivního vyprávění vás příjemně obklopí ve své spolehlivé náruči. Začátek se odvíjí v průměrném módu, ke kterému přispívají jednoduché věty a nepříliš rozvitý styl vyprávění. Čím víc ale zabředáváte do dějové osy a obě hlavní zápletky vás přitahují k sobě, tím víc zjišťujete, že tahle autorka vůbec nepíše špatně a její um se naplno projeví hlavně v poslední třetině knihy. Velkou předností této spisovatelky jsou vhodně zvolená témata, kterými dokáže zaujmout a napínat své čtenáře až do posledního psaného písmenka, ale hlavně velmi milá aura vyprávění, která se během čtení projeví. Vystupuje z ní domácí, hřejivé prostředí, v kterém se cítíte bezpečně i milovaně a nebojíte se vstoupit na půdu neprobádaného území.

Autorčin příběh vykazuje slabší i silnější části a vyhrocené momenty najdete v obou linkách. Obě linie si s sebou nesou stěžejní silná témata, kolem kterých se obtáčí poutavý příběh. Její postavy jsou lidské a svojí charakteristikou vám připadají velmi známé. Máte pocit, že vás přesně tihle lidé obklopují i ve vašem životě, kde dokáží páchat dobro i špatnosti. Lehké vsunutí magického prvku do děje příběh nijak nenarušuje a čtenář ho vnímá jako nezbytné pojítko mezi vyprávěnými liniemi.

Román Příběh mateřídoušky mě dokázal zaujmout svým příběhem i velmi příjemným stylem vyprávění, který je sice veden v jednodušší formě, za to ale s velkou dávkou citlivosti a lidskosti. Tady se budete cítit náramně dobře i přesto, že se budete prodírat narušenými vztahy, spletitou historií i restartováním životních svazků a pokud se rádi obklopujete citlivými příběhy, které odhalují historii a noří se do křehkým vztahů, tohle čtení by mohlo být přesně pro vás.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za příjemné, milé a křehké vyprávění děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Příběh mateřídoušky pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *