Recenze

Španělský úsvit

Milujete Španělsko, romantiku a nádavkem se ještě rádi dojímáte? Poohlédněte se po románu ŠPANĚLSKÝ ÚSVIT, který vypráví příběh o ztrátě, nových začátcích, rodinných tajemstvích a o tom, že je třeba žít naplno. Rustikální vily, olivové háje, romantické východy slunce… Co na otce a jeho malou dceru čeká v zemi vášnivého flamenca a divokých býčích zápasů?

Název: Španělský úsvit
Autor: Boo Walker
Překlad: Michaela Melišíková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 400

Baxter Shaw se až příliš brzy stal vdovcem a vyrovnat se se ztrátou své milované ženy Sofie pro něj není vůbec lehké. Aby se mohl naplno věnovat osmileté dceři Mie, opustí slibnou hudební kariéru a vzdá se svých snů, ale jak se zdá, nestačí to… Mia má stále větší problémy se sebeovládáním. Ani jeden z nich se ještě nedokázal postavit minulosti čelem, to se však může brzo změnit.
Spolu se svou ženou si kdysi Baxter nechal udělat genetické testy. Sofie byla totiž adoptovaná a chtěla zjistit, odkud skutečně pochází. Když Baxter vyřizuje e-maily, vyskočí na něj zpráva od jisté Ester Arroyové ze Španělska, která se domnívá, že by mohla být Sofiinou matkou.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Španělský úsvit je příběhem o nových začátcích i ukrývání pravdy a je plný emocí, lásky i životních změn a světe div se, napsal ho muž… a napsal ho dobře. Jemné vyprávění s odrazem v emocích vás přivítá ve slunné zemi, která hýří barvami, energií a vášní.

Příběh vyprávěný er-formou se odvíjí ve stopách mužské postavy Baxtera. Jeho očima vnímáte každou maličkost, drobný záchvěv pocitů i neustálou nestabilitu a rozkol v myšlení. Jeho postava je plná rozporů, na můj vkus možná až příliš emotivní a všechny tyto „drobnosti“ se odrážejí v jeho chování k okolí a své dceři. A právě Mia je jedno velké sluníčko v příběhu, jež cílí na vztahy, rodinu a životní změny.

Náhle se ze stromů ozval šepot a on věděl, že není sám. Nebylo to jako vize, která ho sem dovedla; bylo to mnohem hmatatelnější, přítomnost stejně skutečná jako on a jako další duše na téhle farmě. Uslyšel šepot, a ačkoli jednotlivá slova rozeznat nedokázal, poselství ihned pochopil: Není pozdě začít žít.

Autor píše zlehka a velmi atraktivním stylem, který mí citlivý nádech. Na románu je poznat, že se pera chopil muž. Ačkoliv jeho emoce i pocity tryskají z hloubi duše a nejednu autorku by v emocích strčil do kapsy, chování jeho hrdiny ke své malé dceři mu budou mnohé čtenářky asi trochu zazlívat. V některých případech se chová nepochopitelně a jako slon v porcelánu, což může něžná stvoření značně iritovat. Oproštěn od empatie i citových potřeb svého dítěte, ačkoliv se jeho myšlenky neustále zaobírají pocity a svým rozpoložením, čímž sám sebe dostává do trochu nesmyslného rozporu. Naštěstí životní moudra, tajemství i komplikace v rodině dokáží čtenáře odvést od „hnidopišství“ 😉 a dostatek emocí v příběhu plně zaměstná vaši pozornost.

Románu jasně vévodí Španělsko. Atmosféra této energické a ohnivé země se přelije i na vás. V ústech se vám bude hromadit chuť paelly, hutné víno s nádechem ovoce bude laskat vaše chuťové pohárky a olivový olej… tak v tom se zde budete doslova koupat. Tady se totiž pije na husto, maže na chleba i na obličej a olivové háje vám dají možnost poznat sklizeň i celý postup výroby tohoto blahodárného oleje. Moc se mi líbilo toto nahlédnutí pod slupku zdravé a chutné pochutiny a věřím, že i vy se po přečtení na tento rostlinný zázrak budete dívat jinýma očima.

Román Španělský úsvit nebyl špatným čtením, ale trochu mě mrzí zahozený potenciál příběhu. Někdy méně je holt více a platí to i o citlivých mužích, kteří lavírují na hraně emoční lability. Nicméně příběh mě dokázal zaujmout a tajemství ukrytá v rodině škádlila moji zvědavost stejně jako nádherné a kouzelné prostředí Španělska. Pokud máte rádi komplikované vztahy, romantiku, nadbytek emocí všeho druhu, pak tady nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ 💔 🤍

Za úžasnou atmosféru Španělska a citlivý příběh děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Španělský úsvit si můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *