Recenze

Udělám z tebe milionáře

Po přečtení titulu „Byl jsem nechtěné dítě beze jména“ jsem se těšila na další knihu z tvorby pana spisovatele Petra H. Bindera. Kniha s DJ´skými sluchátky „z diamantů“ na přebalu slibovala zajímavé čtení a tak jsem si – pro vytunění milionářské atmosféry – nalila archivní víno, hodila nohy na stůl a začala číst…

Název: Udělám z tebe milionáře

Autor: Petr Hroch Binder

Nakladatelství: Klika

Rok vydání: 2018

Počet stran: 276

Kniha vypráví o „Viktorovi“ – jméno je sice fiktivní, ale osoba je 100%-ně reálná.  Příběh je psaný formou vyprávění, vypravěčem je „vševědoucí“, Viktora výborně znající osoba, jejíž výpověď doplňují vtipné perokresby.

 

Vypravěč mapuje Viktorův život v podstatě od dětství, aby čtenář lépe pochopil okolnosti, které hlavního hrdinu formovaly a aby bylo jasné, že Viktor byl od malinka zároveň klikař i průserář, který ke spoustě problémům i penězům přišel jaksi pouhým řízením Osudu. Pamětníci si s knihou zavzpomínají na divoké „90“ – devadesátá léta. Ti mladší si díky ní udělají obrázek o tom, jak vypadal Divoký Východ v československé / české realitě a že skutečně bylo možné z ničeho vybudovat zlatý důl, o který jste (stejně jako Viktor tolikrát ve svém životě) mohli kdykoli zase hezky rychle přijít.

Viktor začal svou kariéru jako DJ na diskotékách – proto na obalu knihy ta sluchátka 🙂 . Během svého života otevřel nepočítaně podniků přes hotely, hospody, noční kluby, měl hromady peněz a vždy nějaký excelentní průšvih na obzoru. Mnoha lidem pomohl k obrovskému jmění, aby sám nakonec skončil jako….., no přečtěte si knížku a budete to vědět 🙂 .

„Nejvýraznější vizitkou správného milionáře je jeho auto. Správně řečeno, auto, ve kterém se producíruje. Ono to auto, ta vytuněná placatá kára, vlastně není jeho. Je na leasing, ideálně operativní. Zaplatil přece už dvě splátky. Ta druhá je ovšem poslední. Bude trvat tak dva měsíce, než mu to auto najdou a vezmou, a pak najde jinou společnost u které si auto půjčí.“

Díky knize si čtenář uvědomí spoustu věcí ze zákulisí hospod a podobných podniků. Je zde mnoho praktických rad a návodů, jak ze sebe buď: A) nechat udělat pořádného debila, B) ho ze sebe nenechat udělat, C) zkusit udělat blba z někoho druhého…  Zjistíme, jak vypadá navoněná bída a jak chutná pád z milionářských výšin na dno mezi totální spodinu.

Kniha je tištěná na bílém papíře ( což je super, neboť nemám ráda paperbacky), má pěknou obálku / pevnou vazbu, takže ano, první dojem je skvělý.

Autor píše ( podle mě) velice sympaticky: je vtipný, děj má spád, netrpí na žádné předlouhé popisy prostředí ani si nelibuje v psychologických pitvách hrdinových myšlenek a motivů. Z textu je cítit respekt a soucítění s Viktorem, snad i proto se zabývá detaily z jeho života, které ostatní lidi, kteří nejsou v žádném osobním kontaktu s Viktorem, mohou považovat za podružné či nadbytečné. Černobílé kresby jsou fajn zpestření.

Summa summarum

Kniha je psaná veselým a vtipným stylem, ale pokud nad obsahem budete přemýšlet, je možné, že z toho (podobně jako já) budete dost rozhození, protože vám tento příběh ze skutečného života vysvětlí, že pár „náhod“ v životě stačí k tomu, aby člověk přišel úplně o všechno – včetně budoucnosti. Příběh se mi líbil, autorův styl psaní také – díky! Asi se půjdu poohlédnout kolem a rozjet nějaký pořádný milionový „projekt“ 🙂 .

„Správný milionář musí působit dojmem, že peníze nepotřebuje, protože jich má dost. Pro obchodní partnery zorganizuje opulentní oběd, oslní je svým oblečením, telefonem a samozřejmě nechutně drahými hodinkami. Na závěr ještě objedná láhev nejlepšího šampaňského, pak se chvatně rozloučí, protože už musí na další důležitou schůzku. A nezapomene na veselé a z jídla a pití unavené budoucí věřitele, laškovně zatroubit před restaurací a zamávat z půjčeného Porsche.“

 

Moje hodnocení ( jako ve škole): 1

V procentech: 90%

Za knížku, která vtipně a zároveň nemilosrdně otevře naivkám oči, děkuji panu spisovateli Petru H. Binderovi. A samozřejmě i za recenzní výtisk.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *