Recenze

Zatímco hudba hrála

Ponořte se do románu, který je naplněn láskou k hudbě i jedinečným přátelstvím v těžkých časech 2. světové války. Kniha ZATÍMCO HUDBA HRÁLA je příběhem dospívajícího chlapce česko-německého původu Maxe Muellera odehrávající se v Praze a je inspirován skutečnými událostmi, které se nesmazatelně zapsaly do českých dějin.
„Snil o tom, že hudba je dokáže zachránit před vším, co přijde, ale pravdou bylo, že zatímco hudba hrála, vzali jim všechno.“

Název: Zatímco hudba hrála

Autor: Nathaniel Lande

Překlad: Milan Dvořák

Nakladatelství: Beta – Dobrovský

Rok vydání: 2021

Počet stran: 480

Max je synem významného dirigenta, má rád fotbal a hudbu, chtěl by se stát novinářem a je poprvé zamilovaný. Do jeho života však stále víc zasahují převratné události komplikované doby, které fatálně mění osudy všech, zejména jeho židovských přátel. Zatímco Maxův otec Viktor Mueller vstupuje do německé armády, jeho nejlepší přítel, známý český skladatel Hans Krása, protestuje proti německé okupaci a ocitá se na druhé straně barikády. Rozpolcený Max se snaží měnící se svět kolem sebe pochopit a hledá vlastní cestu. Láska ho zavede do terezínského ghetta, kde se jako jeden z protagonistů účastní inscenací legendární Krásovy dětské opery Brundibár.

? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?

Román Zatímco hudba hrála je poetickým vyprávěním o síle lásky, přátelství, nezměrné odvaze a především o kráse hudby, která má schopnost proniknout do srdcí sužovaných bolestí i beznadějí a dodávat tak potřebnou sílu i zachraňovat životy.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny Maxe. Chlapec na pomezí dětství a dospělosti vnímá svět kolem sebe mnohdy s dětskou naivitou a ochranným pláštěm, který mu nedovoluje pohlédnout pravdě do očí. Hudba, budoucí novinářská kariéra, láska k mladé dívce Sophii, židovský přítel David i milovaný Hans Krása jsou jedinými pevnými kotvami v jeho životě a události, které se kolem něho dějí, jakoby nevnímal. Román je rozdělen do dvou částí, v nichž první se odehrává v Praze a je datována do roku 1938 a druhá část situována do roku 1939 má název Terezín. Obě dvě části odrážejí dramatickou situaci 2. světové války i nezdolnou sílu lidského ducha.

Hans se posadil k pianu. Hrál Mozartovu skladbu Sanctus a děti zpívaly. Nikdy předtím jsem ten kánon neslyšel. Plakali jsme. Hlasy se nábožně nesly k nebi a Terezín v tom okamžiku naplnilo světlo. Bylo to ono neviditelné slunce, o kterém mi před dávnou dobou povídal Hans. Hudba neodešla. Pořád tu pro nás byla. A nepochybně jsme nalezli hlasy, které Hans potřeboval do Brundibára. (str. 334)

Autor vyslal do světa silný příběh inspirovaný reálnou historií, do které zasadil fiktivní postavy – Viktor Mueller, Max atd., ale kromě nich jsou do vyprávění vpleteni i reální lidé jako např. Hans Krása, Viktor Frankl, Reinhard Heydrich a mnozí další. Jemný příběh si nedává za úkol představit čtenářům další knižní dílo naplněné hrůzami a drastickými popisy nelidského zacházení v koncentračních táborech. Hlavním mottem se zde stává hudba. Právě tato bezpodmínečná láska k hudbě, jež je neoddělitelnou součástí a průvodcem celého příběhu, odlehčuje drsnou a temnou atmosféru vyprávění. Příběh tak dostává melancholický nádech s jemnými odstíny osobních dramat, které útočí na vaši emotivní stránku. A dojetí rozhodně přijde. Poslední stránky knihy budete číst v rozostřeném vidění, zamlženém stopy slz, s výsledkem rozbouřených emocí.

Poetický styl psaní dává vyniknout pravdivým citátům a myšlenkám, které se na vás hrnou ve zvýšené míře. V něžném vyprávění se stávají reálnou součástí příběhu, která ještě více umocní váš dojem ze čtení.

Spisovatel Nathaniel Lande je velmi fascinující člověk. Novinář, spisovatel a filmař narozený kanadským rodičům je autorem dvanácti knih a zároveň je držitelem dvou patentů – za vytvoření elektronické knihy a bookbanky – počítačového elektronického systému pro ukládání a vyhledávání. Mimo jiné také sloužil jako zvláštní poradce Bílého domu pod dvěma prezidenty Spojených států. (zdroj. Nathaniel Lande – Biography)

Román Zatímco hudba hrála se bude líbit všem čtenářům, kteří mají rádi pozvolně plynoucí tempo příběhu, jež je obestřeno melancholickým závojem emocí a silnou dějovou linkou. Nechte se dojmout tímto knižním zážitkem. 🙂

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za jemné a přitom důrazné vyprávění děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Zatímco hudba hrála pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *