Recenze

Astrid Lindgrenová

Poznejte osud a skutečnou tvář úspěšné švédské autorky knih pro děti, jejíž příběhy přežívají dodnes. Román ASTRID LINDGRENOVÁ je velmi poutavým vyprávěním o životě sympatické dámy, která nikdy nezapomněla na to, že byla kdysi dítětem. Vy máte možnost poznat ji v roli mladé dívky, manželky i matky.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada za účelem recenze.

Název: Astrid Lindgrenová
Autor: Susanne Lieder
Překlad: Romana Hájková
Nakladatelství: Grada Metafora
Rok vydání: 2024
Počet stran: 316

Píše se rok 1929 a dvaadvacetiletá Astrid si k sobě do Stockholmu konečně bere svého tříletého synka Larse, kterému říká Lasse. Jako svobodná matka z venkova to v hlavním městě Stockholmu nemá jednoduché, je ale odhodlaná postavit se životu čelem. Když potká svého budoucího manžela a posléze se jim narodí dcerka Karin, cítí se opravdu šťastná. Astrid, plná radosti ze života a hravosti, pro své děti vymýšlí nejrůznější hry a příběhy, někdy i přímo na téma, které si děti přejí. A protože odmala ráda píše, začne je zapisovat. Tak vzniká i vyprávění o neobyčejné dívce se dvěma rezavými copánky, žijící s opičkou a koněm v podivné vile Vilekule. Když se Astrid odváží příběh Pipi Dlouhé punčochy poslat do soutěže pořádané významným nakladatelstvím, nic moc nečeká. Její náhlý autorský úspěch je pro ni obrovským překvapením. S nadšením se vrhá na dráhu spisovatelky dětské literatury a stává se uznávanou spisovatelkou knih pro děti. Na pozadí ale probíhá druhá světová válka a citlivá Astrid těžce nese utrpení druhých. Její osobní život navíc zdaleka není tak jednoduchý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Poutavě napsaná biografie Astrid Lindgrenová je dojemným i fascinujícím čtením, které vás bude bavit. Autorka dokázala zachytit stěžejní milníky v životě této ženy, a ačkoliv se nejedná vždy o sluncem zalité okamžiky, z knihy sálá klid, radost i duševní pohoda. Odhodlání jít v životě dál, i když tečou slzy po tváři a duši zaplňuje tíseň, je jedním z mnoha kreditů, kterými tato úžasná žena oplývala.

Příběh je vyprávěný er-formou a v rozmezí let 1929 – 53 sleduje dění kolem Astrid. Autorka se zaměřila na její první spisovatelské krůčky i strmý vzestup mezi populární autory a vše dokresluje jejím osobním životem, v kterém nechybí rodinná dramata, bolesti ani radostné okamžiky a těmi se tato autorka dokázala obklopit i přes nepřízeň osudu. Její hravost, odvaha i vytrvalost jít si za svým cílem se prolíná celým příběhem a je hodna obdivu.

Byla to pravda, ona prostě zůstala dítětem, které mělo vždycky ty nejbláznivější nápady. Zkrátka to nedokázala zastavit, ať se snažila sebevíc. „Hlava plná nápadů a nesmyslů,“ řekla jí kdysi jedna kamarádka. Nebo to byla některé z děveček?
Astrid přemýšlela, jestli bude někdy jiná. Bylo vůbec možné zastavit ty nápady a bláznivé myšlenky? Nebo by se měla spíš starat, aby tenhle nádherný zdroj nikdy nevyschl?

Autorka Susanne Lieder napsala román, který se neuvěřitelně lehce čte a dokáže vás okamžitě zaujmout. S citem a bez svatozáře představuje světoznámou švédskou spisovatelku jako ženu milující i chybující. Příliš do hloubky se nepouští (je to pochopitelné vzhledem k objemu knihy), ale to, co čtenářům nabídne je plně dostačující, aby si vytvořili obraz a přehled o životě této úžasné ženy.

Autorka vykreslila Astrid jako věčné dítě, které si ani v dospělosti nezapomnělo hrát a užívat života. Ne vždy můžete být s jejím jednáním zajedno, ale její vášeň pro příběhy, bezbřehá fantazie i potrhlé nápady se vám budou moc zamlouvat. Její humor mě naprosto okouzlil, jemně ironický, trefný a i do něho se promítá vášeň pro slova. Jako dítě jsem její Pipi Dlouhou punčochu naprosto zbožňovala a při čtení této knihy jsem znova dostala chuť vrátit se do vily Vilekuly a nasát trochu bláznivé atmosféry kolem siláka Pipi.

Citát této slavné spisovatelky zní: „Kdybych dokázala rozzářit byť jen jedno jediné pochmurné dětství, byla bych spokojená.“ Jsem přesvědčená o tom, že se to této fascinující ženě nejen podařilo, ale dalece předčilo. Její knihy zpestřily dětství mnoha malým čtenářům, kteří je v dospělosti předávali zase svým dětem a tak Astrid Lindgrenová žije v srdcích čtenářů napříč všemi generacemi. Moc krásný román.❤

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách nakladatelství Grada.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *