Recenze

Budu ti nablízku

Temná minulost si nevybírá… Pronásleduje vyšetřovatele a otrávenými chapadly se natahuje po životech svých obětí… Další pokračování detektivní série nese název BUDU TI NABLÍZKU a sympatický forenzní psycholog Cyrus i „porouchaná“ Evie se opět přimotají k podivnému případu, v kterém se ztrácí mladé dívky. Velmi výživné čtení.

Název: Budu ti nablízku
Autor: Michael Robotham
Překlad: Martina Williams Buchlová
Nakladatelství: Moba
Rok vydání: 2023
Počet stran: 424

Cyrus Haven se připravuje na to, že doma po téměř dvaceti letech přivítá svého bratra, který má být propuštěn z psychiatrické léčebny. Elias se vrací do úplně jiného světa – Cyrus je nyní úspěšným psychologem a sdílí dům s Evie Cormacovou, dívkou s pohnutým osudem, která má však neskutečný dar: dokáže poznat, když někdo lže. Když dojde k vraždě muže, jehož dcera Maya následně zmizí, Cyrus má za úkol vytvořit profil vraha a vystopovat poslední kroky zmizelé dívky. Policie se domnívá, že Maya byla zdrogována a unesena z baru, kde pracuje Evie. Nedlouho poté dojde k dalšímu únosu a Evie je jediným svědkem, který zahlédl únosce. Věří jí však pouze dva lidé. Jedním z nich je Cyrus. A tím druhým sám vrah.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √

Detektivka Budu ti nablízku je třetím dílem ze série Cyrus Haven a opět se jedná o skvělou záležitost, která vás bude bavit. Hlavní hrdinové vám přirostou k srdci, i když nejdou jejich skutky vždycky ve stopách Mirka Dušína a navíc vás nepřestane fascinovat jejich komplikovaná minulost i jisté výjimečné schopnosti. Napětí a dostatek zvratů vás neomylně vede k vyšponovanému konci a vaše emoce a zvědavost zažijí velmi slušnou centrifugu.

Příběh je vyprávěn ich-formou ze dvou úhlů pohledů hlavních postav. Cyrus je forenzním psychologem a momentálně má na stole případ únosů mladých dívek. Společně s policií se jim nedaří přijít na žádnou stopu natož motiv. Navíc se mu má vracet z psychiatrické léčebny bratr, který kdysi vyvraždil celou rodinu a netuší, jak na něho bude reagovat jeho nájemnice/kamarádka Evie. Ta má ve svém životě neustále nějaké maléry a jediný Cyrus ji dokáže jakž takž ukáznit. Když pachatel unese další dívku a svědkem se stane právě Evie, zamotaný případ nabírá na naléhavosti i nebezpečí.

Tohle je ale něco jiného a já toho nevím dost na to, abych pochopil proč. To násilí, ovládnutí, sofistikované svazování, oholená hlava, to všechno ukazuje na sexuálního psychopata, ale skoro to vypadá, jako by si vrah prostě jenom odškrtl všechny body, co se hodí.
Vím, co na to řekne Lenny: „Když to chodí jako kachna a kdáká jako kachna…“ Ale tahle malá kachna se tak vehementně snaží být kachnou, že to třeba ani žádná kachna být nemusí.

Osvědčený thrillerový autor M. Robotham rozehrává další svižnou hru svých postav a ani tentokrát se nebudete nudit. Hned od začátku vás naláká napětím i rozjíždějící se zápletkou, která je vysoustružena do nejmenších detailů. Dostatek zvratů i překvapivých akcí udržuje neměnné, vysokorychlostní tempo ve svém korytu a v některých momentech ještě více přitlačí na pilu.

Autorův styl psaní je přímočarý, bez zbytečných kliček jde přímo k jádru věci a dokáže ze svých postav vydolovat maximum. Jeho pohled se zaměřuje na hlavní hrdiny, ale nezapomíná ani na vedlejší, které pod jeho drobnohledem získávají stejně jasné kontury jako ústřední dvojice. Čtenář si tak snadno udělá vztah se všemi zúčastněnými a nemá problém nenávidět „trubce s egem až na půdu“ nebo si naopak zamilovat sympaťačku Lenny, která to má v hlavě srovnané. 😉

Detektivka Budu ti nablízku mně opět neuvěřitelně sedla a já nemohu jinak, než souhlasit se Stephenem Kingem, který o knize prohlásil, že se jedná o napínavou a těžko odložitelnou knihu. Už teď jsem natěšená na další díl a vám vřele doporučuji celou tuto sérii, která osloví všechny nadšence kvalitní detektivky, v jehož středu stojí promyšlená zápletka, psychopatický vrah a sympatická dvojice hrdinů.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za další skvělý detektivní zážitek děkuji nakladatelství Moba, na jejichž stránkách si můžete knihu Budu ti nablízku pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *