Recenze

Carrie

Kultovní dílo mistra hororu CARRIE se opět vrací na pulty knihkupectví a nelze se čemu divit. Tahle krvavá „chuťovka“ s příměsí telekineze nadchne všechny fajnšmekry Stephena Kinga. Poznejte dívku s paranormálními schopnostmi, která svým spoluobyvatelům a spolužákům pěkně zavaří.

Název: Carrie
Autor: Stephen King
Překlad: Ivan Němeček
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2022 – 4. vydání
Počet stran: 216

Nešťastné neatraktivní Carrie se spolužáci smějí a doma ji krutě trýzní její vlastní matka, náboženská fanatička. Tyranizovaná dívka se rozhodne za své trápení krutě pomstít. Využije k tomu své nečekaně objevené paranormální schopnosti. Přetrhá dráty vysokého napětí, zvedne do vzduchu kostelní lavice, nechá vybuchnout benzinovou pumpu, spustí na střechy ničivý déšť kamenů, zboří domy, způsobí neuhasitelné požáry… Carriin vzrušující příběh vytvořený autorovou bezbřehou fantazií vyústí v děsivou tragédii, ba spíše apokalypsu.

≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠ ≠

Kingova Carrie vás hned od začátku vtáhne do světa, kde gravitace dostává pořádně na frak. Tahle zvláštní dívka má už dost odstrkování i posměchu a její odveta je prosáklá krví i smrtí skrz naskrz. Slitování rozhodně nečekejte.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které sledujete dění kolem Carrie. Každá z postav této knihy se do podivné dívky Carrie otiskla silnou stopou a dokázala v ní vyvolat reakci, kterou sledujete s napjatým dechem. Pomalu postupující zlo se šíří napříč městem a hlavně střední školou a co si budeme povídat právě tyto děti na rozhraní dětství a dospělosti dokáží být pěkně kruté. A Carrie o tom může vyprávět, jenomže každý hrnec jednou přeteče a nezadržitelná apokalypsa se blíží. Do příběhu jsou vsunuty rozhovory s přeživšími, svědecké výpovědi, úryvky z vědeckých (fiktivních) knih i novinové výňatky, které vyvolávají ve čtenáři ještě větší dojem reálnosti.

Rozběhla se do města. Pane, ta vypadala. Měla nějaký společenský šaty, nebo to, co z nich zbylo, a byla celá mokrá od toho hydrantu a taky celá od krve. Zrovna jako by prodělala bouračku. Jenže ona se usmívala. Takovej úsměv jsem v životě neviděl. Usmívala se jak smrtka. A pořád se koukala na ruce a otírala si je o šaty, aby z nich dostala tu krev, a asi si myslela, že ji nikdy dolů nedostane a že teda zaplaví krví celý město a pomstí se. Bylo to děsný.

Stephen King začal pěkně zostra a už první dějová zápletka dává tušit, že tady půjde nejen o život, ale i zhoubnou nenávist a lidskou krutost. Čím víc se noříte do příběhu, tím častěji se na vás valí stísněná atmosféra i děsivé pocity z toho, co musí neodvratně přijít. Ačkoli nechcete číst další řádky, protože jste si naprosto jisti následujícím sledem událostí i krutých zážitků, masochisticky a s nedočkavostí obracíte další stránky.

Akcemi nabitý román v sobě ukrývá plejádu rozmanitých charakterů, kde se i nepatrná nuance jejich chování vtiskne do vaší sítnice a reálně zobrazí zlo i utajené kouty jejich mysli. Příběh v sobě nese prvky kvalitního hororu, ale také jistého smutku z nepochopení, týrání i lidské zloby, jež dovedly hlavní hrdinku ke krajnímu řešení, a ačkoli její pomstychtivá jízda končí apokalyptickým závěrem, kde téměř nikdo nezůstane ušetřen, vlastně s ní soucítíte a dokáže ve vás vyvolat emoční odezvu.

Knihu Carrie bych doporučila nejen fanouškům mistra hororu, ale i těm čtenářům, kteří se zatím neodvážili sáhnout po jeho knihách. Rychlejší tempo i absence sáhodlouhých vedlejších odboček, které začal uplatňovat až v pozdějších románech, vás nenechá knihu odložit a vy si tak vychutnáte podivný příběh mladé dívky. A nebojte, jednou Kinga ochutnáte a pak už jste jeho. 😉

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další výjimečný příběh Stephena Kinga děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Carrie pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Beta – Dobrovský.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *