Recenze

Cukrárna v Paříži

Ve Francii se nachází malebná CUKRÁRNA V PAŘÍŽI, která má už svá nejlepší léta dávno za sebou, ale přesto z ní stále dýchá sladké kouzlo. Vrátit jí její ztracený lesk a slávu se rozhodne mladá Nina, která zároveň s rekonstrukcí udělá i velký krok k přeměně svého vlastního života.

Název: Cukrárna v Paříži

Autor: Julie Caplinová

Nakladatelství: Grada – Cosmopolis

Rok vydání: 2019

Počet stran: 368

Třicetiletá Nina Hadleyová žije v Anglii a vyzkoušela už kdejakou práci, ale pořád to není ono. I ona by chtěla svou práci snů, pro kterou by mohla žít, stejně jako její bratři. A možná v tom je ten problém, celá rodina ví nejlépe, co je pro ni nejlepší a jejich ochranitelský syndrom zasahuje do celého jejího života. Chtěla by se osamostatnit a žít svůj vlastní sen, aniž by se jí to do toho někdo neustále pletl. Když přijde nabídka na práci v Paříži, neváhá a vydává se na dobrodružství, kde možná nalezne konečně svou vlastní cestu. Práce je to skvělá, má pomáhat s přípravou cukrářských kurzů pro amatéry, což zajímá i ji a doufá, že se tak přiučí sladkému řemeslu. Problém je, že kurzy vede rodinný přítel a úspěšný šéfkuchař Sebastian Finlay, do kterého se kdysi jako puberťačka bláznivě zamilovala. Ale byla tenkrát dost nemilosrdně odmítnuta a od té doby jsou spolu na kordy. Kurzy se konají v zašlé cukrárně, která pomalu chátrá a jejímž vlastníkem je Sebastian. Ten ji chce komplet předělat a prostor otevřít jako bistro. Na kurz přijde roztodivná společnost pěti lidí, ale čím víc s nimi Nina tráví čas, tím víc je poznává a pomalu si mezi sebou vytvářejí vztah, které vykrystalizuje postupným předěláváním zašlé cukrárny ve fungující podnik. Jediný kdo o ničem neví je Sebastian a jeho odtažitost a protivnost v ní vyvolává směs pocitů, o kterých si myslela, že už dávno vyprchaly. Najde Nina v malé cukrárně konečně samu sebe? A proč by nakonec nemohla najít i svou velkou lásku?

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥

Kniha Cukrárna v Paříži je třetím dílem ze série Romantické útěky. Já měla tu čest číst druhý díl Pekárna v Brooklynu, která mě naprosto nadchla, takže jsem ani chvíli neváhala a sáhla i po dalším pokračování. A musím říct, že zklamaná jsem rozhodně nebyla, ba naopak a jsem moc ráda, že mám před sebou ještě četbu prvního dílu Kavárna v Kodani a mám se tak na co těšit.

Jednotlivé díly na sebe nijak nenavazují, takže je můžete v klidu číst na přeskáčku. Jediné posloupnosti, které se autorka drží, je v obsazení postav, jenž se vždy velmi okrajově mihnou v předchozím díle, aby jim pak Julie Caplinová věnovala celý další díl ve formě hlavní hrdinky. A ano, vždy se jedná o ženskou hlavní postavu.

„Jak vysvětlit ostatním lidem, že je to takhle správné? Jak jim říct, že jste s někým, kdo vám dává pocit, že do skládačky zapadl poslední kousek? Že je všechno hotovo. Dokončeno. Kompletní.“

Jane se odmlčela a zatvářila se trochu rozpačitě. „Jak jim říct, aby mi naslouchali.“

„My to děláme“, řekla Maddi. „A strašně vám závidíme. Já na svůj dílek skládačky pořád čekám.“

Nina si upřeně zírala na nohy. Byl Sebastian opravdu ten její dílek skládačky? Pokud ano, pak musela být šílená masochistka, vždyť byl pořád protivný. Co jí vlastně dávalo jistotu, že je pro ni ten pravý? Netoužila po něm až příliš dlouho, tak dlouho, že se z toho stal prostě jen zvyk? Přestala se kvůli tomu dívat kolem sebe?

Spisovatelka Julie Caplinová je žonglérkou atmosféry. Vždy se jí podaří dokonale popsat náladu celého příběhu a vy se tak okamžitě vnoříte do prostředí, které vás obejme ve své náruči a bude vás hýčkat po celou dobu čtení. Cukrárna má své magické ovzduší, léty prověřené a její duch v ní i přes oprýskané zdivo stále přebývá. Pod nánosem sešlosti a zmaru, pomalu probleskuje naděje v lepší zítřky a kniha vás tak pohladí svou pozitivitou, která tryská z každé její stránky.

Pokud očekáváte, že vás kniha zavede do náruče romantiky, plné vzrušení a letmých dotyků, až tolik „slaďárny“ se vám nedostane. Spíše než o romantickou zápletku vystavěné dvojice se jedná o hledání Niny v životě, uvědomění si vlastního já, kam patří a jakým směrem se vydat. Romantický vztah se Sebastianem je jenom dokreslující linkou v celém ději, který dodává finální tečku laskavému příběhu z Paříže.

A mimo jiné se připravte na pořádnou nálož sladkostí, protože sliny se vám budou sbíhat skoro neustále. Že existuje něco takového, jako jsou francouzské éclairky jsem neměla ani tušení, přece jenom bábovka je jistota, ale teď bych se klidně do francouzských delikates s chutí pustila. Hlavně tedy do ochutnávání. 😉

Pevně doufám, že Julie Caplinová si pro nás připravuje další díly Romantických útěků, protože je jisté, že já si je tedy rozhodně nenechám ujít.

Hodnocení: 95 %

Za pořádnou porci sladkého čtení obaleného v romantické polevě děkuji nakladatelství GradaCosmopolis a samozřejmě také za recenzní výtisk.

 

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

2 komentář

  1. […] výjimkou. Maddie si určitě pamatujete z předchozího dílu Cukrárna v Paříži (recenze zde), který dle mého mínění mírně (ale opravdu jenom mírně) zaostával za předchozími […]

  2. […] rozdělených kategorií a vynechat ji zkrátka nelze. KAVÁRNA V KODANI, PEKÁRNA V BROOKLYNU, CUKRÁRNA V PAŘÍŽI, HOTÝLEK NA ISLANDU, PLÁŽ V CHORVATSKU vydané romantické útěky, které mají společného […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *