Recenze

Kincugi

Že nevíte, co je to „kincugi“? Já se ani trochu nedivím…, před přečtením knihy Céline Santiny z nakladatelství Grada jsem toto slovo nikdy ani nezaslechla, natož abych znala jeho význam. Je to starověký japonský způsob opravy rozbitého porcelánu a jeho následné zušlechtění pomocí práškového zlata. V dnešní době se pojmem kincugi již nerozumí pouze opravování porcelánu, ale jde o stále více rozšířenou terapeutickou metodu využívanou metaforicky i při léčení lidí. Nechte se vést s knihou nakladatelství Grada a ze svých šrámů na duši můžete udělat svou ozdobu.

Název: Kincugi

Podtitul: Umění nápravy

Autor: Céline Santini

Nakladatelství: Grada – Alferia

Rok vydání: 2019

Počet stran: 248

„Legenda praví, že šógun Jošimasa Ašikaga (1435–1490) používal během čajového obřadu vždy svou oblíbenou misku (chawan). Jednoho dne se však rozbila. Poslal ji proto do Číny, odkud pocházela, aby ji tam opravili. Z výsledku byl ovšem velmi zklamaný. Po mnoha měsících se mu vrátila miska opravená pomocí ošklivých kovových háčků, které ji nejen hyzdily, ale zároveň nebyly nepropustné. Pověřil proto své japonské umělce, aby našli jiné, efektivnější, a především estetičtější řešení. A tak se zrodilo umění kincugi.“

Summa summarum

Kniha Céline Santini je jedna z těch, které mají potenciál v knihkupectví procházející čtenáře okouzlit již svým vzhledem. Jde totiž skutečně o vymazlenou a líbivou knihu: křídový papír a když se jedná o „zlatou metodu“ , písmena na  deskách kniha jsou také „zlatá“! 

Obsah knihy není rozdělený na klasické kapitoly, ale je věrný své předloze v opravě porcelánu, proto se dělí na „fáze“. ( 1. fáze: rozbití, 2. fáze: dávání dohromady, 3. fáze: trpělivost apod. )

Kniha je bohatá na obrazový materiál (ilustrace a fotografie), ale i na citáty, zenová moudra, japonské legendy, japonská přísloví, doporučené knihy, filmy i hudba v duchu kincugi apod. Jednoduše řečeno můžeme o této knize říct, že se jedná o skutečný, praktický a zajímavý návod, jak „žít život v rytmu kincugi“.

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Výsledek obrázku pro Céline Santini

 

„Cesta kincugi může být vnímána jako také jako forma arteterapie, která vede k transformaci vašich životních zkušeností a k přeměně vašeho osobního olova ve zlato. Upozorňuje na to, že vaše jizvy, ať už viditelné nebo neviditelné, dokazují, že jste překonali těžkosti. Zhmotňují vaši minulost, říkají: „Přežil jsi!“ a přinášejí vaší duši přidanou hodnotu“.   Foto: autorka Céline Santini, zdroj.

 

∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴∴

Autorka publikace nám představí nejen starověkou metodu opravy porcelánu, ale svěří se nám se svou vlastní, osobní poutí, na které velice čtivě a zajímavě demonstruje psychoterapeutický přístup „rozbití se, poskládání se dohromady, opravy a nakonec vylepšení zlatem“.

 

 

„Dokud se nerozbijete, nevíte, z čeho se skládáte“.

                                                       Ziad K. Abdelnour 

 

 

 

Kintsugi nebo Kintsukuroi a pouliční uměníCéline Santini čtenáře nabádá k aktivnímu přístupu při „opravě rozbité duše“, proto jsou v knize úlohy k řešení a volné stránky na jejich vypracování.

Na knize je velmi sympatické, že autorka nepropaguje danou psychoterapeutickou metodu nijak dogmaticky. Sama říká, že jak se člověk vyvíjí, mění se jeho potřeby a v každém momentu jeho života mu bude ve všech směrech vyhovovat něco jiného. Proto je nejlepší  kincugi vyzkoušet a případně podle ní žít. Zároveň je dobré neuzavírat se před ostatními možnostmi a zkoušet stále i jiné cesty. (Obr. z webu autorky, zdroj).

Kintsugi nebo umění opravovat jeho rány milostí ...Čtenář, který má předchozí znalosti a praxi ohledně meditace, práce s vnitřním dítětem, vizualizace, vědomého dýchání, metody dýchání „3.6.5“ apod., bude v mírné výhodě, ale pokud je kincugi první metoda, která vás oslovila na cestě sebeuzdravování, vůbec nevadí. Autorka v knize nabízí dostatek tipů, jak se se všemi těmito výše uvedenými metodami alespoň povrchně obeznámit. Osobně považuji tuto knihu za velice inspirativní a originální. Nenajdeme zde milionkrát nabídnuté postupy či cvičení, ale jedná se o originální pojetí, které lze krásně zakomponovat do většiny stezek sebepoznání a sebeuzdravení. (Obr., zdroj: Myriam Greff)

Hodnocení: 100%

Za seznámení s velice originálním psychoterapeutickým přístupem děkuji nakladatelství Grada. A samozřejmě i za recenzní výtisk knihy.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *