Recenze

Polepšovna pro čarodějky

Dostat se do polepšovny určitě nebude žádný ´med´. Ale dostat se do polepšovny pro čarodějky, která více, než co jiného, připomíná ponurou psychiatrii z 30. let minulého století, je horor a jistý rozsudek k pomalému čekání na krutý konec. A přesně na toto děsivé místo poslal hlavní hrdinku svého příběhu Petr Mandík. Pokud je vám 12 – 15 let seberte odvahu a pusťte se do temné middle-grade fantasy s názvem Polepšovna pro čarodějky. Pokud jste starší, přijměte pozvání a nakoukněte do fantazijního světa kouzel.

Název: Polepšovna pro čarodějky

Autor: Petr Mandík

Nakladatelství: Lirego

Rok: 2019

Počet stran: 240

Oficiální anotace

Alice:Polepšovna pro čarodějky – Aplikace na Google PlayČarodějku Alici, hrdinku této knihy, už zná více než 1,5 milionu lidí po celém světě a další stále přibývají. Její příběh ožil ve hrách pro mobilní telefony, tablety i počítače a byl přeložen do řady světových jazyků. Aliciny fanoušky zaujal příběh o dívce, která jednoho dne náhle zjistí, že má čarodějnické schopnosti – a za trest se ocitá v polepšovně pro čarodějky. I když už chvílemi ztrácí naději, tuší, že když se nevzdá, možná toho díky svému talentu pro magii dokáže v životě mnohem více, než by ji kdy bylo napadlo… (Obr. zdroj)

Summa summarum

Brožovaná kniha nakladatelství Lirego má oblíbený ´kabelkový´ formát a atraktivní ilustraci na měkkých deskách. 

Autor Petr Mandík Alicin příběh vypráví v er-formě. Cílovou skupinou knihy je mládež okolo 15 let a pokud jsem schopná toto posoudit, myslím, že se ´mladým dospělým´ autor plně trefil do vkusu. Jak stylem tak obsahem. Příběh má spád, autor se nevyžívá v žádných lyrických popisech, nepoužívá zapeklitá ani kostrbatá souvětí. Mírnější tempo vyprávění zvolil pouze v ´polepšovně´, ale i to má svůj důvod.. Jeho příběh má šmrnc, na jaký jsou dnešní mladí čtenáři zvyklí a jaký od fantasy knížek očekávají: akci, napětí, různorodá magická prostředí děje, překvapivé zvraty, originální fantastické bytosti a hlavně M -A -G-I-I. 🙂 . Kniha se mi líbila i pro svůj strašidelný nádech, být mi dvanáct/ čtrnáct, asi bych se bála 🙂 .

… „Já jsem ti to říkala: Nechoď děvenko k rokli, nechoď tam, nechoď tam…“ uslyšela cizí ženský hlas. Rychle pohlédla směrem, odkud přicházel.

U kamen ve středu místnosti stála stará čarodějnice a hleděla na Alici. Vlasy jí zakrýval květovaný šátek a v ruce držela baňku s jasně žlutou tekutinou. Když se Alice v posteli nadzdvihla, aby na ženu lépe viděla, objevila i zdroj hluku, který ji vzbudil: Na zemi vedle kamen spatřila střepy další baňky a kolem nich louži kouřící hnědé tekutiny.

„Ale ty ne,“ pokračovala čarodějnice ve své řeči, „ty si prostě nedáš říci. A vidíš, jak to dopadlo.“

Alice se na ni znovu podívala: Proč si ta žena myslí, že se spolu znají? Teď, když o tom přemýšlela, jí také přišlo zvláštní, že tu ta čarodějnice klidně stojí, vaří si lektvary u kamen a vůbec se nediví, že v její posteli leží nějaká cizí holka.

Tohle celé je divné. …

℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘℘

Dospělý čtenář samozřejmě narazí na některé detaily, které ´nejsou logické´či (bohužel v knize) zůstávají nezodpovězené, ale cílová skupina (myslím) takovéto záležitosti u příběhů, které ji upoutají, neřeší. Vzhledem k tomu, že kolem Alice a jejích čarodějnických schopností zůstává mnoho otazníků předpokládám, že autor (možná?) bude časem pracovat na jejích dalších dobrodružstvích.

Příběh šestnáctileté dívenky bez rodičů, která zjistí, že je čarodějka a musí se poprat s osudem mě bavil a ´zhltla jsem ho jako malinu´. Oceňuji originalitu děje (nejde o žádný plagiát ala Potter) i promyšlený fantasy svět. Knihu doporučuji všem snílkům bez rozdílu věku a zejména ´cílovce´:  milovníkům YA fantasy.

Hodnocení: 96%

Za seznámení se sympatickou čarodějkou děkuji nakladatelství Lirego. A zároveň i za knihu poskytnutou k recenzi.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *