Recenze

Později

Vždycky je nějaké POZDĚJI. Skončí to, teprve až umřeme… A je to tady, fanoušci mistra Kinga. 🙂 Knižní novinka od krále hororu je na pultech knihkupectví a vy se tak můžete stát součástí podivuhodného světa malého Jamieho, který vidí mrtvé. Ponořte se do dalšího děsivého prostředí Stephena Kinga, nudit se rozhodně nebudete.

Název: Později
Autor: Stephen King
Překlad: Miroslav Jindra
Nakladatelství: Beta – Dobrovský
Rok vydání: 2021
Počet stran: 336

Syn svobodné matky, Jamie Conklin, nechce nic víc než prožít obyčejné dětství. Jenže Jamie není obyčejné dítě. Jamie se narodil s nadpřirozenou schopností, matka ho ale nabádá, aby to tajil. Může vidět to, co nikdo jiný nevidí, a naučit se to, co se nemůže naučit nikdo jiný. Ale cena za užití této schopnosti je vyšší, než si Jamie dokáže představit. Zjistí to, až když je policistkou z newyorského detektivního oddělení zatažen do pronásledování nebezpečného vraha.

√ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ √ 

Kingova novela Později vás vtáhne do světa mrtvých a živých svědků, jejichž nadpřirozená schopnost jim dává dar vidět mrtvé. Čeká vás duchařina jak vyšitá, zasazená do dětského vnímání a korespondující se světem dospělých. Svižný příběh je naplněn tajemstvím, napětím, humorem i děsivými okamžiky.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavního hrdiny – Jamieho. Ačkoli je to dítko školou povinné, vnímá svět tak trochu už dospěláckým pohledem, do kterého se mu motají podivné osoby, jež vidí pouze on – mrtví. Dokáže s nimi po určitou dobu komunikovat, než se ztratí a jejich hlas začne slábnout. A jak Jamie brzy zjistí, tyto mrtvoly, pokud se jich na cokoliv zeptá, musí mluvit pravdu. A pravda je někdy hodně ošemetná věc…

Je to tak, vidím mrtvé lidi. Pokud si pamatuju, tak odjakživa. Ale není to jako v tom filmu s Brucem Wilisem. Může to být zajímavé, někdy to může člověku nahnat hrůzu (jako třeba ta mrtvola v Central Parku), může to být otrava, ale většinou to prostě je. Něco jako že je někdo levák, umí hrát vážnou hudbu už ve třech letech, nebo ho Alzheimer dostihne už ve dvaačtyřiceti.

Začátek se rozjíždí ve svižném, duchařském tempu, který se s počtem přečtených stránek úměrně zvyšuje. Malý Jamie je sympaťák, kterého budete chtít ochraňovat a zároveň ho poslat hlouběji do světa mrtvých, aby vaše zvědavost byla ukojena. Později je do vyprávění ladně vsunuta krimi zápletka, která ještě více zvýší čtivost celého příběhu a zvedne jeho tempo do závratných výšin. Nezbytný humor samozřejmě nemůže chybět, a jak už jsme zvyklí, objevuje se na těch nejpříhodnějších místech, kde vás dokáže totálně rozsekat.

Komorní příběh o pár postavách dává vyniknout jak vystavěnému ději, tak i jeho postavám, které oplývají originalitou a bez potíží se vám dokáží zhmotnit před očima. Pestrá směs jejich charakterových vlastností je výrazným odrazovým můstkem pro souboj dobra se zlem a i když se tentokrát King držel více při zdi, přesto vás opět dokáže znepokojit svým temným vyprávěním, které v sobě nese prvky reálnosti.

Já byla velmi spokojena s novinkou pana Kinga. Ve svém nejnovějším knižním počinu dokázal namíchat vyvážený mix napětí, dojetí, humoru i děsivých okamžiků, jež postavil na neobyčejně obyčejném příběhu malého chlapce, který zavání skutečností.

Krimi novelu Později bych doporučila všem kovaným fandům mistra Kinga, ale i začínajícím čtenářům, kteří s tímto králem hororu teprve lehce koketují nebo jsou ještě nepolíbeni jeho temným světem. Někdy totiž bývá, v jeho tlustých fasciklech, Kinga příliš a tady je nadávkován přesně tak akorát, aby vás dokázal zaujmout, nadchnout a stihnul vás vzít na parádní a mrazivý výlet do světa mrtvých.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za další neuvěřitelně uvěřitelný příběh z pera mistra Kinga děkuji nakladatelství Beta – Dobrovský, na jejichž stránkách si můžete knihu Později pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *