Recenze

Cyklistka

Nový román CYKLISTKA české autorky Jany Poncarové vás vezme na okružní cestu životem Blanky – poslední baronky ze šlechtického rodu Battaglia. Šlápněte do pedálů a pořádně se držte, protože vás čeká pestrý příběh plný emocí, drobných radostí, životních bolestí i osudové lásky.

Název: Cyklistka         

Podtitul: Osud poslední baronky

Autor: Jana Poncarová

Nakladatelství: AlbatrosmediaMotto

Rok vydání: 2021

Počet stran: 360

Blanka ze šlechtického rodu Battaglia je nezvedné, divoké děvče. Společenské konvence ji nic neříkají a nejraději by se svým bratrem Kristiánem, kamarádkou Růžou a ostatními dětmi ze vsi celý den lítala po lese. Její urozený původ ji ale předurčuje k jinému životu. Jako mladá dívka odjíždí s matkou do Itálie, aby poznala kraj, ze kterého její rod pochází a seznámila se s italskými příbuznými. Zde potkává Richarda, který ji naučí jezdit na zázraku jménem „kolo“. Od této doby bude tento dopravní prostředek neoddělitelnou součástí jejího života. Z divoké dívky vyroste sebevědomá žena, která na kole zcestuje kus světa. Její kroky se ale nakonec opět vrací na rodný zámeček v jihočeských Bratronicích, kde se snaží navzdory době a znárodňování zachránit dědictví a přežít nelehký čas, jenž nepřeje šlechtě natož majetku. Na sklonku života ji navštíví studentka žurnalistiky Klára a Blanka se opět vrací do vzpomínek, které měly hořkosladkou příchuť a v jejímž středu stála osudová láska.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Cyklistka – Osud poslední baronky je novým příběhem z pera české spisovatelky Jany Poncarové. Jak už jsme u této autorky zvyklí, opět se jedná o hutný příběh naplněný vnitřními pocity ženské hrdinky, kterou zdobí nezlomná, pevná vůle po svobodném, nespoutaném životě.

Příběh Blanky není vyprávěn s časovou posloupností, skáče si svobodně napříč časovými obdobími, a přesto vás vtahuje hluboko do svého děje. Začátek se rozjíždí v klidném tempu, kdy se seznamujete s Blankou jako starou paní, jejíž každý krok na starém zámku v Bratronicích doprovázejí vzpomínky na minulost. Máte možnost poznat ji jako dítko plné života a rozmanitých vizí a to ji v zásadě zůstane až do dospělosti. Nechce se nechat spoutat konvencemi. Chce se svobodně nadechnout a jít si za svými sny. Její revolta se odráží i v jiných oblastech např. v oblékání se do pánských kalhot (Kalhoty na ženě? Olalá, jaký to skandál 😉 ). Jednou z mála možností, kdy se může svobodně rozletět do víru života, je jízda na jejím milovaném kole. S každým šlápnutím do pedálů se přibližuje blíž světu, kde ji nic nespoutává, ale jako pták letí vstříc svobodě.

První pořádný kopec! Zastavila, aby hlubokými nádechy přihnala k srdci kyslík. Rozskotačilo se hned, jak se její nohy dotkly pedálů. A pak už se neohlédla. Neohlédla se, aby neviděla smutnou Růžu. Neohlédla se, aby neviděla matčin strach a otcovo dojetí. Žádný z těch pocitů, které ji doma obtěžovaly a dusily, nesměly do jejího těla, do jejích kožených brašen, jimiž obtěžkala bicykl. Ujížděla, aby poznala svět a našla v něm své místo.

Román Cyklistka částečně vychází ze skutečnosti. Hlavní dějová linka i většina postav jsou ovšem smyšlené. Autorka svůj příběh staví na pevných základech, které postupně napříč časovým údobím vrství do majestátní mohyly životního osudu poslední baronky. Opět nechybí květnaté rozvětvené popisy, které vás oklikou vedou k hlavní linii příběhu a noří vás hlouběji do svého děje. Vykládat zde o tom, jak autorka Jana Poncarová umí pracovat s českým jazykem je pro většinu jejich čtenářů už dokola omílané téma. Pro ty, kdo jste ještě neměli tu čest – vážně to stojí za to. 😉

Melancholický příběh Blanky je vyprávěn s noblesou a nostalgií a i když knihu nezhltnete na posezení, její pomalu tekoucí proud ve vás vyvolá dostatek rozmanitých emocí.

U Cyklistky se mi až tolik nepodařilo vnořit se až na dno knižní nirvány jako u Alžběty a Niny nebo Podbrdských žen, přesto mě hřejivé vyprávění Jany Poncarové opět pohladilo po duši. Pokud máte rádi velké příběhy, které vyprávějí o osudu silných žen, jenž dokáží svůj život pevně uchopit v ruce a jít si za svými sny, pak román Cyklistka je určen právě vám.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za pestrý příběh vyprávějící o osudech poslední baronky děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Cyklistka pořídit.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *