Recenze

Alžběta a Nina

Dojemný a laskavý příběh na vás čeká v románu české autorky Jany Poncarové. Poznejte dvě nádherné ženy, které pojí rodinná minulost a vydejte se společně do pochmurných a krásných Sudet. Román ALŽBĚTA A NINA je okouzlujícím příběhem naplněným bolavými doteky minulosti, smířením i odpuštěním.

Název: Alžběta a Nina

Autor: Jana Poncarová

Nakladatelství: AlbatrosmediaMotto

Rok vydání: 2020

Počet stran: 347

Dvaatřicetiletá Nina má spokojený život, ale nějak ho nedokáže ocenit a jako by ji něco chybělo. Možná poztrácené střípky z minulosti své rodiny. Vždy, když se chtěla o své rodině něco dozvědět, byla rychle umlčena a naučila se už na nic nevyptávat. Když se vydá za svojí babičkou Alžbětou do léčebny, netuší, jak ji tato návštěva změní život. Pohled do vrásčité, ale krásné tváře své babičky znovu vyvolá otázky a Nina se rozhodne udělat této pozitivní ženě radost a zároveň konečně odhalit tajemství z minulosti. Vezme Alžbětu na výlet do pochmurných i krásných Sudet a společně stráví několik dnů v kraji, kde Alžběta svůj život prožila. Z jejího vyprávění se konečně dozvídá rodinné tajemství, které ji pomůže vykročit za splněním vlastních snů.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Alžběta a Nina je něžným, lidským vyprávěním o strastiplném životě v pohraničních Sudetech. S autorkou Janou Poncarovou jsme se v jejím románu Eugenie minuly, ale tady se naše cesty propojily a souznění, které vzniklo, vypadá na dlouholeté přátelství.❤

Příběh vyprávěný er-formou střídá dvě dějové linie. První se odehrává v roce 2017 a vy tak máte možnost poznat Ninu i Alžbětu zároveň. Nina je sympatická mladá žena, která je ale momentálně před duševním rozsypáním. Ponuré chmury ji obestírají a vidět světlo na konci temnoty se pro ni stává nepředstavitelným životním krokem. Během jejich společné cesty s babičkou získává nejen spoustu utajených informací o minulosti své rodiny, ale hlavně i jiný pohled na svět. Druhá linie je datována od roku 1926 a vy tak sledujete život Alžběty – od jejího narození, přes 2. světovou válku až po vystrkující „růžky“ komunistického režimu. Její pestrý životní příběh je plný dětské radosti, dospívající zmatenosti i zralé naděje, jenž prezentuje Alžbětu jako silnou ženu s kuráží.

„Vezmu auto, naložím Alžbětu a pojedeme na sever, aby se podívala, kde se narodila. A taky aby viděla tetu Evu. Třeba se dozvím, proč vyrůstala v jiné rodině a proč se kolem celé rodinné historie chodí po špičkách,“ uvažovala Nina a představovala si, jak odkrývá těžkopádnou oponu, za níž se vynořují postavy a vypráví příběh, který se odehrál před desítkami let. (str. 23)

Autorka Jana Poncarová má svůj osobitý styl. Poetické vyprávění, které má mnoho odnoží a román nafukuje do objemnějších rozměrů, je poctou českému jazyku a musím zkonstatovat, že jedinou větu z knihy nelze zkrátit či vynechat. Už by to nebyla Poncarová… Autorka nepostavila svůj příběh na silné dějové zápletce, kde by se střídala akce za akcí, vyvolávala u vás gejzír emocí, a která by vás uzemnila a převálcovala svým poselstvím. Přesto se jí daří ve vás všechny tyto pocity vyvolat svým něžným vyprávěním o životním osudu dvou žen, jenž od sebe dělí několik desítek let.

Rozhodnout se, která dějová linie je lepší, je takřka nemyslitelné. Nesoupeří spolu, ale zapadají do sebe jako kousky skládačky, jejichž výsledný obraz je fascinujícím uměleckým dílem. Myšlenky, které vám jen tak mimoděk „hodí do placu“, vám budou rezonovat hlavou i srdcem a budou vás dojímat svým přesahem.

Jana Poncarová se ve svém románu nechala inspirovat vyprávěním své babičky a některé události v příběhu skutečně vycházejí z jejich vzpomínek. Děj knihy je ale smyšlený a spolu s ním i většina postav.

„Každý jsme nějaký a každý máme nějaký svůj osud. Jen na nás je, jak se s ní srovnáme a jak se na svůj život budeme dívat.“

Kniha Alžběta a Nina z produkce Albatrosmedia je krásným čtením, které rozhodně mohu doporučit ❤ a pokud máte rádi velké příběhy, které píše sám život, pak sáhněte po tomto románu a nechte se unášet na jeho vlnách laskavosti a souznění.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za nádherný, lidský příběh děkuji nakladatelství Albatrosmedia, na jejichž stránkách si můžete knihu Alžběta a Nina pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy naleznete zde, na stránkách Albatrosmedia.

Mohlo by se vám také líbit...

1 komentář

  1. […] Cyklistky se mi až tolik nepodařilo vnořit se až na dno knižní nirvány jako u Alžběty a Niny nebo Podbrdských žen, přesto mě hřejivé vyprávění Jany Poncarové opět pohladilo po […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *