Recenze

Dívka, která utekla z Osvětimi

Miliony lidí prošly osvětimskou bránou, ale ona byla první ženou, která utekla. Tento silný román je inspirovaný pravdivým životním příběhem Maly Zimetbaumové, jejíž hrdinství nebude nikdy zapomenuto a jejíž osud ovlivnil běh dějin… Román DÍVKA, KTERÁ UTEKLA Z OSVĚTIMI je naturalistickým i dojemným čtením o hrůzách, naději i lásce v místě, kde se nic neodpouští.

Název: Dívka, která utekla z Osvětimi

Autor: Ellie Midwoodová

Překlad: Petra Andělová

Nakladatelství: Jota

Rok vydání: 2021

Počet stran: 352

Mala, vězeňkyně 19880, začala chápat, co se děje, až v okamžiku, kdy vystoupila z dobytčáku přímo do spárů pekla. Jako tlumočnice SS využívala svoji pozici k tomu, aby zachránila tolik životů, kolik bylo v jejích silách, pašovala kousky chleba těm, co měli hlad. Edward, politický vězeň 531, přišel do tábora mezi prvními. V pruhované uniformě a s oholenou hlavou vypadá stejně jako jakýkoli jiný vězeň. Je ale členem odbojové skupiny. A také má plán na útěk. Jediným prohřeškem, kterého se oba dopustili, bylo to, že žili. Když se poprvé setkají, tmavé přítmí osvětimských bloků je náhle projasněno zábleskem naděje. Mala díky Edwardovi začne věřit v nemožné. Že mohou tento smrtonosný tábor opustit, i když jsou všude kolem nich ostnaté dráty, na nekonečných strážných věžích číhají automatické zbraně a kužely světel neúnavně bloudí po zemi. Slib je stvrzen – utečou spolu, nebo spolu zemřou. To, co následuje, je jedním z největších milostných příběhů v historii.

ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ ℜ

Román Dívka, která utekla z Osvětimi je poutavým vyprávěním o odvaze, statečnosti i naději v temných časech, kde láska může být světlým bodem, který vám ukáže cestu. Dojemný příběh Maly a Edeka je krutou výpovědí osvětimského živoření i drobných radostí, jež toto nehostinné místo skýtalo. Hrdinství vězňů i nelidské zacházení dozorců jdou ruku v ruce s emotivním vyprávěním, které vám autorka servíruje naturalisticky a bez příkras.

Příběh je vyprávěn er-formou, v které jdete ve stopách Maly, ale také Edeka. Tyto dvě linie se celkem pravidelně střídají, ale Mala dostává o něco více prostoru. Máte tak možnost poznat každodenní strastiplný život za ostnatým drátem jak v mužském táboře, tak i v ženském a seznámit se i s dalšími jejich spoluvězni.

„Musíte se dostat do Březinky a ptát se po Male. Mala Zimetbaumová, läuferin. Do kanceláře velitele chodí každou chvíli a šušká se, že právě ona je ta pravá, pokud chce člověk něco zorganizovat. Obstará vám ausweis, když ji hezky poprosíte.“
Hlava zmizela dřív, než stačili profesorovi poděkovat. Wieslaw záhy poté usnul, vzhůru zůstal jen Edek a v duchu si opakoval to jméno jako modlitbu.
Mala.
Mala Zimetbaumová.
Jeho vstupenka na svobodu.

zdroj fota

Jak sama autorka píše, jedná se o fikci, která vychází ze skutečného příběhu. Na konci knihy se vám dostane podrobnějšího autorčina vysvětlení, co je skutečnost a co dílo fikce. Do středu svého románu umístila statečnou a hrdou Malu Zimetbaumovou – belgickou ženu polského židovského původu, která byla známa svým odbojem. Vzhledem ke své jazykové znalosti – holandštině, francouzštině, němčině, italštině a polštině – jí byla přidělena práce tlumočnice a kurýrky. Díky svému privilegovanému zařazení tak mohla pomáhat ostatním vězňům a být jim oporou. Věřili ji zaměstnanci i vězni.

Autorka vám servíruje pomalejší tempo vyprávění, v kterém se dozvíte o nejnepatrnějších drobnostech či běžných událostech, jež její postavy v tomto pekle zažívají. Ucelený obraz i propracované popisy vám zhmotňují celé tragické místo ve vší hrůzné obludnosti a vtahují vás hlouběji do dramatického děje. Pokud očekáváte plejádu emocí a srdcervoucí dojemné okamžiky, které vás kompletně rozloží, až k takovému „rozbití“ nedojde. Autorka vše představuje bez zbytečného patosu a násilné lability a nenápadně se jí daří ve vás vyvolat citovou odezvu, aniž byste to výrazně postřehli.

Pravdivý obraz, který se vám díky této knize dostane, plyne svým specifický tempem, jež se vám pomalu dostává do srdce a zanechává v něm své otisky. Emočně vypjatý konec vás pak dojme svou tvrdou realitou. Pokud jste lační po informacích o dalších hrdinech, kteří svůj boj vedli v krutých koncentračních táborech, v nichž si dovolili doufat a milovat, pak sáhněte po románu Dívka, která utekla z Osvětimi.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za vyprávění inspirované pravdivým životním příběhem děkuji nakladatelství Jota, na jejichž stránkách si můžete knihu Dívka, která utekla z Osvětimi pořídit.

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *