Recenze

Dívka s vášní pro indigo

Nechte se nalákat na nádherný příběh šestnáctileté dívky, která sama vedla tři otcovy plantáže a stala se úspěšnou ženou ve výrobě indiga. Nesmírně poutavý román DÍVKA S VÁŠNÍ PRO INDIGO vychází ze skutečných událostí a já nemohu jinak, než toto skvostné čtení vřele doporučit.❤
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s nakladatelstvím Prostor za účelem recenze.

Název: Dívka s vášní pro indigo
Autor: Natasha Boydová
Překlad: Jana Jašová
Nakladatelství: Prostor
Rok vydání: 2024
Počet stran: 400

Píše se rok 1739. Elize Lucasové je pouhých šestnáct, když ji otec pověří správou tří rodinných plantáží v Jižní Karolíně, zámořské kolonii britského krále Jiřího II. Poté odpluje bojovat za slávu Koruny a jeho opuštěná choť si nepřeje nic jiného než vrátit se do Anglie. Přičinlivá dcera se sice hospodaření ujme nehledě na překážky, jenže osud podle všeho kráčí matčinu přání vstříc. Eliza záhy čelí hrozbě, že Lucasovi přijdou o všechno, avšak odmítne se vzdát. Sotva se dívka dozví, kolik Francouzi platí za indigové barvivo, nabude přesvědčení, že právě jeho produkce je klíčem k záchraně. Okolí ale jejímu snu nevěří, v pěstování původně západoafrické rostliny se žádný běloch nevyzná a vzpurná otrokyně se s ní o taje výroby úchvatně modré barvy odmítá podělit. Hrdinka zjišťuje, že jejími spojenci v bitvě o čas jsou jen starý zahradník ze sousedství, šťastně ženatý právník z města a černošský mladík, s nímž Eliza uzavře neslýchanou dohodu. On ji naučí indigo zpracovávat a ona jeho druhy – navzdory dobovým zákonům – naučí číst.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Dívka s vášní pro indigo je úžasným příběhem malé vizionářky, jejíž život byl spjat s Jižní Karolínou a nenápadnou rostlinou indigovníkem pravým. Tahle odvážná, mladá dáma si jde ctižádostivě za svým snem o indigovém barvivu, odmítá se podrobit společenským konvencím tehdejší doby a navzdory překážkám, intrikám i upjaté společnosti se pouští do nerovného zápasu, který ji sice přivodí nejednu probdělou noc, ale také zabojuje o svou lásku.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Elizy a tahle mladá dívka se stává pro čtenáře velmi zajímavou postavou. Píše se rok 1739 a v Jižní Karolíně stále vládne otroctví a s ním i hodně drsné zákony. Šestnáctiletá Eliza dostane na starost otcovi tři plantáže a na krk zadluženou rodinu. Ráda by se vymotala z dluhové pasti a přitom by si mohla splnit sen o pěstování indiga, které v těchto končinách nemá příliš dobrou pověst. Společně s několika věrnými otroky se pouští do nelehkého boje o záchranu nejen rodiny, ale i sebe. Do života se jí vrací bývalý přítel z dětství Ben a útěchu nachází také v rodinném právníkovi Charlesovi. Oba dva v ní dokáží vidět její pravou tvář a nemají problém s jejím nekonvenčním chováním.

Všichni tři jsme tam stáli dlouhé minuty. Kolem nás čiřikali ptáci a bzučely včely. Z veliké dálky k nám doléhaly lidské hlasy a řinčení nástrojů o kámen. Pak se oceánem indiga kolem nás prohnal větřík, zvedl mi sukně a rozevlál listy. Rozfoukal mi vlasy, zašimral mě na krku a zchladil mi mokré tváře.
Roztřeseně jsem si připevnila váček na provaz u pasu, na němž obvykle visívala dýka, a otřela si je.
„Čekali jsme moc dlouho,“ křikla jsem na Quashe a Toga. „Jdeme na to!“ Sklonila jsem se pro náčiní u svých nohou a začala zase odsekávat větvičky. „Berte jen ty dokonalé. Ostatní nechte vykvést a vysemenit. Nepotřebujeme toho mít celý povoz, abychom dokázali, že to zvládneme!“

Natasha Boydová píše velmi čtivým a živým jazykem, který vás okamžitě přenese do období bezpráví vůči otrokům i ženám a nebojí se poukázat na všechny hříchy tehdejší doby. Svůj příběh postavila na skutečné osobnosti Elizy Lucasové, a i když si pro potřeby románu vypomohla několika fiktivními postavami a událostmi, dokázala vytvořit realistický obraz nejen této úžasné a odvážné ženy, ale i křehce zachytit dobovou atmosféru. Její hrdinka je silnou ženou a autorka skvěle vystihla její vnitřní svět, který se nejvíce projevuje ve vřelém vztahu k otrokům, jisté nezávislosti a odmítání mužské nadřazenosti (nevídané a šokující chování v této době). Ctižádostivá a tvrdohlavá mladá žena, jež většinou nesplňovala dobová očekávání, je velmi fascinující osobností a ztotožnit se s ní nedělá čtenáři žádný problém.

Krátkou chviličku trvá, než se začtete do příběhu a zvyknete si na jemný styl vyprávění, který vás obklopí a bude po celou dobu hýčkat ve své náruči. A tahle náruč, která má křehký až sametový dotyk navzdory některým zdrcujícím událostem, je otevřená dokořán emocím, fascinující dějové lince, romantice i historii.

Natasha Boydová je mimo jiné i autorkou nenáročných oddechovek Francouzská lekce a Anglická lekce, ale v tomto románu se prezentuje jako jiná osoba. Ano, i zde najdete romantiku a zápletku plnou nenaplněné i zakázané lásky, ale do popředí se hlavně derou jiná témata a vjemy. Vyspělý styl psaní, který se nebojí zahýbat za vedlejší roh, kde na něj čekají malebné popisy přírody i prostředí včetně ponoření do vnitřních potřeb hrdinů, dělá z románu velmi záživné čtení plné kouzla a fascinace, která chytne nejednoho čtenáře.

Z románu Dívka s vášní pro indigo jsem nadšená. Jemné, něžné, burcující, vyhrocené a hlavně křehké čtení mě uhranulo svým vyprávěním o ženě, která se nesmazatelně zapsala do americké historie, v které po sobě zanechala zřetelný a silný otisk. Vřele doporučuji!

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Autor: Veronika Es.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *