Recenze

Dopisy ze Sachsenhausenu

Pokud má člověk naději a důvod žít, vydrží nemyslitelné. Právě o síle lidského odhodlání, víry a poutu lásky vypráví historický román Dopisy ze Sachsenhausenu. Přeneste se do roku 1944 a sledujte osudy dvou mladých lidí, kteří se sobě navzájem stanou záchranou …

Název: Dopisy ze Sachsenhausenu

Autor: James Moloney

Nakladalství: Jota

Rok: 2020

Počet stran: 228

Margot Baumannová vychází ze školy, aby nastoupila na místo po své sestře na poštovním oddělení koncentračního tábora Sachsenhausen poblíž Berlína.

Před brutalitou v táboře je Margot chráněná, protože nemá žádný kontakt s vězni. Má na starost jejich poštu, a když jednou dostane zapalovač s příkazem, ať dopisy spálí, je to pro ni obzvlášť bolestné proto, že její bratr byl zajat u Stalingradu a rodině od něj nechodí žádné dopisy. Margot tedy několik psaníček ukradne se záměrem, že je tajně pošle. Tak Margot pozná Dietera Kleinschmidta – prostřednictvím krásných a vášnivých dopisů adresovaných jeho milé, která se také jmenuje Margot. Mladá dívka náhle cítí, jako by četla milostné dopisy napsané pro ni…

Summa summarum

Pan spisovatel James Moloney  hrdiny svého románu nechá roku 1944 projít sachsenhausenským peklem, ale  každého jinou branou: Dieter  Kleinschmidt vejde branou pro vězně a Margot Baumannová každý den přichází a odchází vchodem pro zaměstnance.

„… Kam až moje paměť sahá, vždy jsem milovala tři věci: dlouhé letní prázdniny, svého bratra Waltera a Adolfa Hitlera. … „

Margot je romantická, šestnáctiletá dívka, která stejně jako její matka věří ve Vůdce. Na druhé straně jí válka vezme oba bratry a díky svému nově získanému zaměstnání začne vidět ´špinavé Židy a nepřátele Říše´ jinak než dosud. Milostná zápletka hlavních hrdinů Margot – Dieter mi přišla jako velmi ´klasická´, až téměř naivní. Možná díky množství načtených materiálů o koncentračních táborech a II. světové válce se mi děj milostného příběhu zdál nepravděpodobný. Naštěstí v románu vystupují vedlejší postavy, které mě upoutaly a jejich osud mě zaujal – možná víc –  než-li samotné dopisní vzplanutí mladinké Margot. Margotina matka, která i během příchodu Rudé armády do Berlína odmítá uznat Hitlerovu porážku a až do poslední chvíle věří ve Vůdcovo Konečné vítězství či Renate – Margotina starší sestra – která se snaží válkou pohodlně proplout jako milenka ženatého důstojníka SS. Škoda, že jejich osudu pan spisovatel nevěnoval více prostoru.

Román je skvělým čtením pro ty, kteří mají silné příběhy a chtějí vidět světlo i v úplné tmě… Kniha je psaná přístupným stylem, rozhodně se u ní nebudete trápit a pokud mohu soudit podle sebe, budete jí mít přečtenou za jeden den.

Hodnocení: 96%

Za román plný naděje a lásky děkuji nakladatelství Jota. A zároveň děkuji za recenzní výtisk.

 

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *