Recenze

Dům v podhradí

Dům v podhradí skrývá dávná tajemství, která se stále derou na povrch, aby ukázala svou temnou sílu. Jako by v tom domě vládlo něco, co ukazuje pravou tvář, odhaluje lidské slabosti, temné stránky a doslova uvolňuje zlo…

Název: Dům v podhradí

Autor: Jaroslava Černá

Nakladatelství: MOBA

Rok vydání: 2019

Počet stran: 192

Martina a Lenka jsou sestry, které vyrůstaly v rodinném domku spolu se svou matkou. Nyní už jsou dospělé, ale vzpomínky na nepříjemné dětství prožité v domě, za kterým se tyčí velká skála s hradní zříceninou, v nich zůstávají nadále. Otec od nich odešel, když byly ještě malé a ony tak byly odkázány pouze na svou matku, jejíž generálské metody jim znepříjemňovaly celé dětství. Matka byla sociopatka a obratná manipulátorka zahleděná do sebe, do své pravdy a nikdy nechtěla a nedokázala slyšet jiný názor. Po smrti jejich matky se do opuštěného domu nastěhuje Martina se svým manželem a dcerou Bárou. Velmi záhy se v domě začnou dít podivuhodné věci a divné věci se začnou dít i s manželem Martiny. Proč se tak najednou změnil? Jak to, že je tak hamižný a hladový a neštítí se okrást i svou vlastní rodinu? Manželství se rozpadá a zničená Martina se stěhuje zpátky do svého bytu. Co ale teď s domkem? Prodat ho ani jedna ze sester nechce, tak se Lenka uvolí a tentokrát se nastěhuje i s přítelem do tajemného domu ona. I když se necítí úplně bezpečně ve starém domě, je šťastná a blížící se svatba odsune všechny pochybnosti do pozadí. Pouze ale do chvíle než zjistí, že její budoucí manžel si našel „bokovku“ a rozhodně to není jeho první ulítnutí. Vypadá to, že dům ovládá jeho obyvatele a vždy si vybere mezi nimi ten nejslabší článek. Jako by ovlivňoval a měnil životy lidí, urychloval všechno špatné a dával věcem jiný směr. Souvisí s tímto místem i stará pověst z dob, kdy na skále stál majestátní hrad?

»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»»

„Chtěla jsem poslat holkám fotku svého nového pokojíku v novém domečku a v novém křesle a podívej, co se mi podařilo.“ Bára s napětím čekala, jestli mamka uvidí na displeji totéž, co tam vidí ona. Viděla. Martina zatajila dech. Za křeslem, za Bářinými zády, stála postava s jemně nejasnými obrysy. Směrem k oknu byla jakoby více rozpitá, ale byla tam, bílá, mlhavá a s rozeznatelnou hlavou i tělem. „Vypadá to jako duch,“ vyjelo z ní.

Jaroslava Černá – zdroj

Milovníci historických románů budou dozajista českou spisovatelku Jaroslavu Černou znát. Tato autorka nám přibližuje českou historii ve svých románech přijatelnou formou a její knihy jsou mezi čtenáři velmi oblíbené. V románu Dům v podhradí se tentokrát nevydala po stopách historické osobnosti, ale rozehrála v něm příběh ze současnosti, který oplývá tajemstvím mystičnosti, ke které má tato autorka také velmi blízko. Ve svém osobním životě se věnuje reiki i astropsychologii a v románu se několik prvků těchto „podivných“ věcí mezi nebem a zemí objevuje. Ať už je to vykládání tarotu nebo duchové či energie z dávných dob.

Příběh je autorkou vystavěn srozumitelně a přitažlivě. Vyprávění o dvou sestrách nepostrádá akci ani napětí a hluchá místa v něm nenajdete. Celé je obestřeno závojem tajemství, které ještě více podtrhuje celý děj a získává tím na atraktivitě.

Trochu je škoda, že autorka více nerozvinula některé situace nebo se více neponořila do hloubky mystiky. Pouze nahodí zápletku tajemného ducha, ke které se občas vrací podivnými zvuky či závanem ledového větru v domě, ale větší rozpracování se nekoná, což je trochu škoda. I postavy v celém příběhu v okamžiku, kdy zmizí ze scény, ztratí se i z celé knihy. Dál už se o nich nic nedozvíte.

Přesto se ale jedná o velmi čtivou knihu, která nepostrádá tempo i zajímavý námět. Já paní Černou znám hlavně z historických románů a musím zkonstatovat, že i tento její spisovatelský počin situovaný do současnosti rozhodně není špatný, a i když své malé mušky má, stále pro mě zůstává spisovatelkou, jejíž knihy si vždy ráda přečtu.

Hodnocení: 88 %

 

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *