Recenze

Eugenie

Celý svůj život obětovala hotelu Continental a její vlastní sny i touhy musely ustoupit do pozadí. Román EUGENIE je inspirovaný skutečnými osudy Eugenie Egertové Janečkové a plzeňského hotelu Continental.

Název: Eugenie

Podtitul: Příběh české hoteliérky

Autor: Jana Poncarová

Nakladatelství: Motto

Rok vydání: 2019

Počet stran: 370

Eugenie Egertová je mladá dáma zralá na vdávání a její velkou vášní jsou obrazy. Sní svůj malý sen o cestě do Ameriky, ale osud a otec s ní mají úplně jiné plány. Narodila se v Praze a její otec svou hoteliérskou kariéru začínal od píky. Nejdříve pracoval jako číšník, potom jako vrchní a brzy si otevřel vlastní restauraci. Rozuměl obchodu, miloval umění a toužil po hotelu Continental v Plzni. Když hotel koupil nový, nezadaný majitel Emanuel Ledecký, otci bylo jasné, že se toho musí řádně využít. Ledecký měl hotel a otec peníze na jeho opravu. Slovo dalo slovo a Eugenii se nikdo na nic neptal, zkrátka se provdala.

Svůj úděl vzala se stoickým klidem a rozhodla se, že si ho alespoň zpříjemní zkrášlováním hotelu obrazy, které bude sama vybírat. S manželem se jim narodí dcera a syn a Eugenie se pomalu zapojuje do chodu hotelu a pouze občas se rozptýlí nákupem nového obrazu. Ale brzy přichází 2. světová válka a hotel se zuby nehty drží na vodu. Váznou dodávky jídla, navíc jsou nuceni hostit a ubytovávat Němce, ale přesto je Continental stále otevřený, oproti jiným dávno už zavřeným hotelům. Na konci roku 1944 spadne na hotel bomba a pod sutinami zůstane pohřbený její manžel Emanuel i otec Arnošt Egert. O den později ji v nemocnici zemře i matka a tak zůstane Eugenie sama nejen na svoje děti, ale i na hotel, který nutně potřebuje opravit a znovu otevřít. S osvobozením Plzně americkými vojáky nachází Eugenie konečně i lásku, která ji byla tak dlouhou dobu odpírána, v podobě amerického generála. Ten se sice za nějaký čas vrací zpátky do Ameriky, ale prsten, který ji přes moře pošle je jasným znamením. Prsten ale k sobě upoutá ještě jednoho muže a Eugenie bude stát před rozhodnutím komu dát přednost a zda opustit hotel Continental, možná už navěky…

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Spisovatelka Jana Poncarová se dostala do podvědomí čtenářů svou prvotinou Podbrdské ženy, která sklidila velký úspěch. Nyní vydala své druhé literární dílo s názvem Eugenie.

Eugenii Egertovou Janečkovou jsem neznala a vlastně ani nijak zvlášť hotel Continental. Že existuje, jsem samozřejmě věděla, ale to je tak vše. Proto jsem velmi ráda sáhla po románu Jany Poncarové, abych se dozvěděla něco nového. Ano, teď už mohu říct, že znám nejen jednu historickou etapu hotelu Continental, ale díky románu Eugenie jsem nahlédla i do osudu ženy tak úzce spjaté s tímto místem.

„Vyprávěné příběhy pomáhají těm, co je prožili, i těm, kteří je čtou.“

Jana Poncarovázdroj

Otázka však zní: byla tato žena skutečně tak výjimečná, aby její život vydal na celou knihu? No, nejsem si tak úplně jistá. Autorka Jana Poncarová má rozhodně čtenářům co nabídnout. Její styl psaní je velmi příjemný a čte se opravdu lehce. Dokonce i košaté, rozvětvené popisy v zásadě čehokoli čtenáře nijak neuráží a i když jsou mnohdy zbytečné a celý příběh doslova zahlcují, nejsou úplně nudné. To samé se ale bohužel už nemůže říct o hlavní hrdince příběhu. Eugenie zde vystupuje jako nemastná, neslaná, bez šťávy i šmrncu. Vyloženě styl „mouchy snězte si mě“. A stejně tak vlastně i vyznívá celý její fádní život. Vše ve svém životě přijímala bez odporu, ale také bez valného nadšení. Dokonce i mateřskou lásku ke svým dětem tak pojala.

„Mám všechno. Všechno, co jsem nikdy nechtěla. A nemám nic z toho, po čem jsem toužila. Vyjma několika obrazů, jejichž barvy mě osvěžují, když už si myslím, že zámek na mém srdci povolí, protože je zrezlý slzami, které tečou uvnitř mého hrudníku. Naposledy mě viděli plakat, když jsem kráčela od oltáře. Potom už nikdy.“

Nevím, zda si autorka vybrala správně hlavní představitelku svého románu, ale zřejmě se od toho odrazilo i celé pojetí knihy. Příběh plyne pořád stejným tempem, které nemá ambice nijak vybočovat ze svého průměru a když už vás autorka konečně navnadí na akci, na kterou vás několik stránek připravuje, a vy se začnete těšit, že se něco začne dít… Ne, ne, ne, vyústění celé situace se rozprostře do ztracena. Žádné překvapení, žádný zvrat se nekoná. Děj opět plyne ve stejném duchu až do samého závěru.

Poklidný román Eugenie, který se zakládá na skutečných událostech, vypráví příběh o snech i touhách a ten kdo má rád příběhy, které píše sám život, bude s touto knihou spokojen. Poznejte osud české hoteliérky, kterou poznamenalo nejen vynucené manželství, ale i světová válka.

Hodnocení: 75 %

 

Autor: Veronika Es.

Recenze primárně zpracována pro portál https://www.chrudimka.cz/. Tímto děkuji za možnost převzetí.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *