Recenze

Hester

Román HESTER je velmi poutavým historickým čtením, které vás zavede nejen do období čarodějnických procesů, ale i před dveře slavného románu Šarlatové písmeno. Co kdyby jeho hrdinka Hester vyprávěla svůj příběh sama? Nadčasové vyprávění o umění, ctižádosti, touze a odvážnosti žen, jež se musí podrobit mužskému světu a společnosti je úchvatným čtením.
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s knihkupectvím Luxor za účelem recenze.

Název: Hester
Autor: Laurie Lico Albanese
Překlad: Anna Štádlerová
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2024
Počet stran: 360

Živý obraz ženy, která inspirovala tragickou hrdinku románu Nathaniela Hawthorna Šarlatové písmeno. Mladá švadlena Isobel Gambleová žije se svým manželem, lékárníkem Edwardem, v Glasgow. Edward však propadne kouzlu opia a topí se v dluzích, takže musí oba opustit Skotsko a začít znovu v Novém světě. Jenže pouze několik dní po příjezdu do Salemu se Edward připojí k odplouvající lodi jako zdravotník a zanechá svou ženu samotnou a bez peněz. Když se Isobel setká s mladým Nathanielem Hathornem, okamžitě je to k sobě táhne. Jeho pronásleduje stín předků, kteří posílali nevinné ženy na šibenici, a ji zase trápí její neobyčejné nadání, za nímž se ukrývá rodinné tajemství.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Hester je čtivou, historickou i akcí našlapanou záležitostí, která se vám bude moc zamlouvat. Pokud máte rádi temné časy čarodějnických procesů, intenzivní příběhy odvážných žen a romantika vám říká „Pane“, tady rozhodně nesáhnete vedle. Ponořte se do záživného vyprávění a nasajte nebezpečnou i smyslnou atmosféru poutavého románu.

Příběh je vyprávěn ich-formou z pohledu hlavní hrdinky Isobel. Společně proplouváte jejím životem, který formuje nejen rodinná historie dotýkající se čarodějnických procesů, ale i její jinakost. Trpí či je obdařena (podle toho jak se na to díváte) synestezií (určitý vjem vyvolává vjem jiný, který není reálně přítomen např. číslice, nebo písmeno vyvolává dojem určité barvy, určité slovo vyvolává dojem chutě atd.). Se svým manželem se ze Skotska odstěhuje do Nového světa a jako na potvoru zrovna do nechvalně proslulého Salemu, v kterém stále přetrvává odkaz minulých čarodějnických procesů. Zde potkává tajemného Nathaniela Hathorna, který ji přitahuje magickou silou a společně s jejím umění vyšívat se velmi brzo stává středem pozornosti místních obyvatel.

„Dala jsem ti černou nit, abys ta písmena vyšila černě.“
„Ale A je červené,“ odpověděla jsem potichu. Nebyl v tom žádný záměr. Stejně jako na barvách větru a na odstínu matčina hlasu pro mě na barvách písmen nebylo nic převratného. „B je modré. C je žluté.“
„Ne, není.“ Maminka mě praštila přes klouby tamburovou jehlou. Byla to pořádná rána a z očí mi vytryskly slzy. Jaktěživa mě neuhodila.
„Tohle už nikdy neříkej.“ Její slova šlehala jako modročerné blesky a oční bělmo jí svítilo. Nebyla jenom rozzlobená, byla vyděšená. „Řeknou, že jsi blázen nebo čarodějnice. Řeknou, že tě posedl ďábel a budou ho z tebe chtít vypálit, slyšíš?“

Autorka píše velmi záživným stylem, kterému okamžitě přijdete na chuť. Pohrála si s tématem „co by kdyby“ a svým čtenářům předestřela nádherný příběh plný emocí, ženskosti a dramatu. Ačkoliv se její příběh úzce dotýká věhlasného díla Šarlatové písmeno, ti z vás, kteří jsou touto knihou nepolíbeni, nezoufejte, protože tady dostanete celistvé a samostatně stojící vyprávění, které se do vás zakousne i přes prvotní neznalost. Její postavy jsou živé, promlouvají k vám intenzivním jazykem, který se vám dostává pod kůži, a některé z nich se zanořují přímo do vašeho srdce. Do hlavní role obsadila velmi zajímavou hrdinku s fascinujícím prokletím/darem a dramatickými rodinnými kořeny, které se ji neustále připomínají. Do ruky ji vsunula jehlu a nit, kterými tato žena doslova „čaruje“ a musím říct, že i tyto vyšívané vsuvky jsou velmi poutavým čtením.

Autorka otevřela do široka svoji náruč a proložila svůj příběh hned několika důležitými tématy. Kromě čarodějnických procesů se podívá na zoubek i otroctví a s ním související svobodu a nahlédne i pod pokličku nerovnoprávnosti, mužské nadřazenosti i nesmyslných společenských konvencí. Je neuvěřitelné, co všechno se jí podařilo do románu vecpat a přitom ho nezahltit a zároveň v něm vypíchnout pestrobarevné pocity i jistou romantickou smyslnost na hraně hříchu. Díky tomu má příběh velmi svižné nepolevující tempo, které si drží po celou dobu.

Román Hester se mi moc líbil a dostala jsem okamžitě chuť se znova juknout na film s Demi Moore a nasát onu nebezpečnou, hříšnou a přitom fascinující atmosféru, která provází i tento román. Ponořte se do příběhu touhy, lásky i odvahy čelit nelehké minulosti a zkostnatělé společnosti a užijte si tento „barevně“ napsaný román.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

 

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *