Recenze

Leonard a Hladový Paul

LEONARD a HLADOVÝ PAUL – tyhle dva podivíny si zkrátka zamilujete. Nejen, že vás výborně pobaví, ale navíc se vám ještě hluboko vryjí do srdce svými ojedinělými názory na život a všeobjímající lidskostí. Jemný román vyprávěný s laskavostí a nadhledem vám přináší nakladatelství Host.

Název: Leonard a Hladový Paul

Autor: Rónán Hession

Překlad: Zora Freiová

Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2021

Počet stran: 272

Leonard a Hladový Paul jsou trochu jiní třicátníci než jejich vrstevníci. Dva muži, kterých byste si na ulici nikdy nevšimli, přesto mají světu co nabídnout. Jejich nekonvenční povaha je pro normální lidi do očí bijící, ale spolu si náramně rozumí. Leonard se živí psaním encyklopedií pro děti a jeho snem je napsat něco svého a přitom k někomu patřit – najít svoji spřízněnou duši, která ho bude brát a chápat. Matka mu nedávno zemřela a on zůstal sám. Hladový Paul je naopak se svým životem spokojený. Nedívá se zpět do minulosti ani budoucnosti a žije přítomným okamžikem. Bydlí u svých rodičů a jeho starší sestra má těsně před svatbou. Neodlučitelní přátelé se dívají na svět svým specifickým pohledem a pomocí deskových her a ticha se snaží zapadnout do jednadvacátého století a přitom si uchovat svůj originální náhled na život, kde radost z každé obyčejné chvíle je tím nejlepším zážitkem.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Leonard a Hladový Paul je velmi zvláštním příběhem, který se na začátku tváří dost prapodivně a zmateně, aby vás během čtení překvapil svým myšlenkovým přesahem, humorem a nadhledem. Poznejte „podivíny“, kteří vám nabídnout své srdce na dlani i netradiční pohled na svět.

Příběh vyprávěný er-formou vám dá nahlédnout do několika dnů Leonarda a Hladového Paula, v kterých se stanete součástí jejich originálního názoru na život i běžného každodenního dění. Ačkoli má román dvě stěžejní „hvězdy“, autor věnuje nemalou část svého příběhu i ostatním postavám, které se vám představí v celé své „barvité“ kráse. Nenásilně tak zapadnete do rodiny, která je svým milým způsobem odlišná a trochu iritující, ale přesto se v ní budete cítit dobře.

Jejich přátelství nebylo pouhé výhodné spojení dvou tichých osamělých mužů, kteří nemají moc jiných možností; bylo to spojenectví. Spojenectví proti víru uspěchanosti a necitlivosti, v němž tonul zbytek světa. Spojenectví jednoduchosti čelící silám soupeření a hluku.

Opravdovou lahůdkou jsou dialogy mezi hlavními protagonisty příběhu. Nezvyklé myšlenkové pochody jsou čtenáři předkládány nahodile, jakoby bez úmyslu a přesto se do vás hluboce vryjí svou moudrostí. Obohaceny jsou o humornou složku, která vyznívá svým pojetím jako by vycházela z úst Woodyho Allena a byla naroubována s Fredrikem Backmanem.

„Snažte se držet si dívky od těla, abyste se mohl starat o maminku,“ zamrkala Barbara na Helen.
„Ženy mou potřebu odstupu obvykle respektují, aniž bych jim to připomínal,“ odpověděl Hladový Paul.

Autor píše lehce a nevynechává ani rozvláčnějšími popisy, které mají svou potřebu sdělit čtenáři důležité názory. Sžívání s tímto autorem u mě tentokrát trvalo trochu déle, než bych si představovala, ale stejně jako dobré víno i ve vás časem uzraje obdiv a náklonnost k tomuto irskému spisovateli a jeho příběhu, který na vás zpočátku působí „bez ladu a skladu“, aby se vám postupně a velmi nenápadně zakousnul pod kůži.

Něžné vyprávění s nostalgickou atmosférou vám poskytne dostatek látky k přemýšlení a jemné citlivé odstíny příběhu ve vás vyvolají chvíle pohody a radostného souznění. Poznejte dva chlapíky, jenž se stanou vašimi rodinnými důvěrníky a které zkrátka budete zbožňovat.

Pokud máte rádi jemný, vybroušený styl Woodyho Allena❤ určený pro fajnšmekry humoru a zároveň se rádi necháte inspirovat myšlenkami, které přináší každodenní obyčejný život, pak sáhněte po novince z nakladatelství Host s názvem Leonard a Hladový Paul.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 💔

Za humor obalený v rouchu pravdivosti děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Leonard a Hladový Paul pořídit.

Autor: Veronika Es.

Ukázku z knihy najdete zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *