Recenze

Listopád

Nový román úspěšné autorky Aleny Mornštajnové vás přenese do fiktivního období po listopadu 1989 a ukáže vám, jaký by byl náš život, kdyby tenkrát dopadlo všechno jinak. Zjistěte, jak vypadá společnost, která funguje na principech strachu a donášení. Znepokojující román LISTOPÁDnakladatelství Host je návratem do totality i vztyčeným prstem zároveň.

Název: Listopád

Autor: Alena Mornštajnová

Nakladatelství: HOST

Rok vydání: 2021

Počet stran: 303

Marie Hajná vyrůstá a žije v komunismem sevřené zemi. Má manžela, dvě děti, práci a byt. To ji k životu musí stačit a je s tím smířená, ale když přijde 17. listopad 1989, načichne příslibem svobody a je rozhodnuta pro ni udělat vše. Jenomže to ještě netuší, že pár dnů po té komunisté ještě více upevní svou moc v zemi a ze svobody zůstane jenom mlhavá vzpomínka. Za účast na protistátních demonstracích vyfasuje 20 let natvrdo. Při životě v kriminále ji drží vzpomínky na děti a vlastní dětství. Vedle toho se odvíjí další příběh mladičké dívenky Magdaleny, která vyrůstá v domově U pěti dubů. Jako malá byla odebrána rodičům a umístěna do pokrokového zařízení, v němž se vychovávají noví nadějní komunisté, kteří napraví pošramocenou společnost. Výchovné metody jsou založeny na principu donášení a lásky k režimu. Hořkosladké procitnutí obou hlavních hrdinek je dovede na rozcestí, které jim změní život…

¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿ ¿

Kniha Listopád od Aleny Mornštajnové je tak trochu jiný román, než na jaký jsme u této autorky zvyklí. Pohrála si s fikcí, ve které vám představí děsivý náhled do fantazijní minulosti, v níž si po roce 1989 upevňuje svoji moc a pozici totalitní režim. Jste si jistí, že víte, jak by váš život vypadal? Pod neustálým dohledem a strachem?

Román obsahuje dvě dějové linie, které spolu zdánlivě nijak nesouvisí, ale jejich společná hořkost a strach nad životem je nesporným spojením. První linii obstarává Marie, jenž své dětství i dospělost strávila v komunismu a nyní se s ní potkáváme za zdmi věznice. Příběh vyprávěný er-formou dostává více prostoru než druhá dějová linie a uvede vás do stísněného prostředí i politického zřízení. Součástí jejího vyprávění jsou i vzpomínky na minulost a dětství, ke kterým se vrací, aby zůstala při smyslech a zdravém rozumu. Díky nim poznáte hlavní postavu příběhu dokonale a před vámi se tak vyvíjí osobnost, jejíž dozrávání od dětské naivity, přes prozření a později odporu k totalitnímu režimu je lemováno strachem, odvahou i vynuceným smířením. Druhou dějovou linii má v rukou mladá dívka Magdalena a je vyprávěna ich-formou. Společně se ocitáte v zařízení, které vzniklo po roce 1989 a jehož cílem bylo napravit a předělat mladé lidi k obrazu komunistické ideologie. Tato zřízení si nic nezadala s brainwashingem a autorka tento smělý nápad podala ve výživné formě, která vás šokuje a děsí zároveň. Myšlenka co by se stalo, kdyby… nabývá obří a znepokojivé rozměry.

Přesvědčovala sebe samu, že pracovat, mít rád svou rodinu a chovat se k lidem slušně ke šťastnému životu stačí. Pak přišel listopad osmdesát devět a Maja škvírou ve dveřích zahlédla takový svět, po jakém kdysi toužila. Během jediné noci se dveře zase zabouchly a víra v dobro a spravedlnost teď ležela spolu s ní na podlaze cely.

Autorka tentokrát sáhla do šuplíku fikce a čtenářům předestřela příběh polistopadového dění v jiném vyústění. Oživuje vám vzpomínky na nedávnou minulost v područí totality a zároveň nad vámi zvedá svůj vztyčený prst uvědomění i varování. Dramatický příběh s hořkou příchutí, v jejímž středu stojí silné ženské hrdinky, vás dostane svou překvapivou reálností. I když víte, že je to fikce, autorky podání je natolik záživné a fascinující, že věříte každému napsanému slovu. A vyprávět Alena Mornštajnová rozhodně umí. Vezme vás do své knižní rodiny, která je vám od prvních řádků tak povědomá a blízká a vtáhne vás do nevšedního děje, jehož prostředí i osoby dobře znáte.

Pamětníkům komunistického režimu se vrátí neblahé vzpomínky a znova si připomenou důležité i drobné nuance tehdejší doby a nepolíbeným občanům, tímto státním zřízením, přiblíží temnou dobu našich dějin.

Ačkoli jsem od knihy Listopád neměla velká očekávání, přece jenom fikce není zrovna můj šálek kávy, byla jsem mile překvapena, jak mě děj vtáhnul do sebe a pohrál si s tenkou hranicí představy a reality. Skličující vyprávění s dostatkem emotivních vsuvek si našlo cestu do mého nitra, oživilo některé zapomenuté vzpomínky a už nastálo se usadilo v mém srdci.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ ❤

Za dramatický a emotivní příběh jedné obyčejné rodiny děkuji nakladatelství Host, na jejichž stránkách si můžete knihu Listopád pořídit.

Autor: Veronika Es.

Na ukázku můžete juknout zde, na stránkách nakladatelství Host.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *