Recenze

Loď plná nevěst

Láska kvete za každé situace i za každého času a nejinak je tomu i za 2. světové války. Po vojácích tak zůstávají doma válečné nevěsty, a když válka skončí, je potřeba dovézt je ke svým manželům. Román LOĎ PLNÁ NEVĚST vypráví příběh letadlové lodi Victoria, na jejíž palubě cestují mladé australské dívky vstříc svým anglickým mužům. Ne všem se ale podaří dokončit tuto plavbu snů a budoucnosti.

Název: Loď plná nevěst
Autor: Jojo Moyesová
Překlad: Lucie Mikolajková
Nakladatelství: Euromedia Group Ikar
Rok vydání: 2023
Počet stran: 448

Píše se rok 1946. Druhá světová válka skončila a po celém světě začínají mladé ženy plnit sliby, které daly mužům, za něž se během války provdaly. V australském Sydney se čtyři ženy připojí k dalším šest set padesáti válečným nevěstám na neobvyklé cestě do Anglie na letadlové lodi Victoria, která převáží nejen zbraně a letadla, ale i tisíc námořních důstojníků. A byť na palubě panují přísná pravidla, životy cestujících se začnou přes hrozbu přísných sankcí proplétat. A Frances Mackenziové, komplikované mladé ženě, utíkající před minulostí, změní tato plavba navždy život… Na základě skutečné události.

℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘ ℘

Román Loď plná nevěst je dalším poutavým vyprávěním oblíbené spisovatelky Jojo Moyesové. Kdo tuto autorku zná, tuší, v jakém módu se bude její příběh odehrávat. Cestou malebných popisů, jemných příběhů, z kterých čiší naléhavost, romantické dějové osy, na kterou se nabalují další závažná témata i pohnutých lidských osudů vás vede vstříc historii i zajímavým zážitkům.

Příběh vyprávěný er-formou sleduje osudy 4 mladých nevěst, jejichž život se spojil v jedné kajutě na palubě letadlové lodi Victoria. Každá z nich pochází z jiných společenských vrstev a každá má odlišné názory na svět, manželství i přátelství. Sledujete jejich pouť po moři trvající 6 týdnů, v které se dozvídáte, jak probíhalo jejich soužití nejen s neznámými souputnicemi, ale i s několika stovkami námořníků na jednom prostoru. Nahlédnete spolu i do minulosti, jež vám ozřejmí jejich kroky, které je vedly k tomuto přelomovému rozhodnutí.

„Zbláznily jsme se, Frances?“ ozvala se Margaret nakonec.
„Cože?“
„Co jsme to krucinál provedly?“
„Nevím, jak to –“
„Všechno opustíš, všechny svoje blízké, domov, bezpečí. A kvůli čemu? Aby tě napadli a potom o tobě řekli, že jsi děvka, jako Jean? Aby námořnictvo zkoumalo tvoji minulost, jako kdybys byla nějaká kriminálnice? A ty to všechno přečkáš, a pak se třeba dozvíš, že tě tu nikdo nechce? Protože my přece nemáme žádnou záruku, že ne? Vůbec nevíme, jestli nás tady ti muži a jejich rodiny vůbec budou chtít, že?“

Autorka napsala smyšlený příběh, jenž je inspirován skutečnou plavbou letadlové lodi, kterou kdysi absolvovala její babička. Začátek se rozjíždí velmi pozvolna a většího odpichu se mu dostane až s nástupem mladých žen na palubu. A tady už poznáváte J. Moyesovou v plné kráse. Pohnuté osudy několika mladých žen i mužů vám servíruje s lehkostí i emocionálním podtónem a splétá jejich osudové nitky do barevné koláže poutavého příběhu.

Trochu jsem postrádala silnější dějovou osu včetně charakteristické silné hrdinky, na které by příběh stál. V tomto případě se spíše jedná o celkový obraz historické události, do které se otiskují osudy několika postav. Ženské představitelky tohoto románu byly ale bezesporu velmi odvážné a rozhodně zasluhují obdiv. Nedokáži si představit, že bych se vydala přes půlku světa za někým, koho znám pár týdnů a nechala vše za sebou. Milující rodinu, přátele, bezpečí a bez prostředků absolvovala tuto nejistou cestu pouze s 11 kg kufrem své minulosti.

Román Loď plná nevěst se mi líbil a dokázal mě svojí dějovou osou upoutat. Předchozí autorčina kniha Jako hvězdy v temné noci byla pro mě knižním skvostem a srdcovkou❤, za kterou tento román zaostává, ale rozhodně stojí za přečtení a fanouškům této spisovatelky jistě udělá radost. Pokud máte rádi příběhy odehrávající se na podkladech skutečné události, v romantice jste jako doma a pohnuté životní osudy hltáte po kilech, pak tady určitě nesáhnete vedle.

Hodnocení: ❤ ❤ ❤ ❤ 🤍

Za další poutavý příběh z pera Jojo Moyesové děkuji nakladatelství Euromedia Group. Knihu Loď plná nevěst můžete pořídit na stránkách knihkupectví Luxor.

Autor: Veronika Es.

Listovat knihou můžete zde, na stránkách Knižního klubu.

Mohlo by se vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *